• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos šalys ir toliau didina suskystintų dujų pirkimų apimtis. Nepaisant tuštėjančių atsargų ir didelių kainų, šalys nepasiduoda Kremliaus šantažui paleisti „Nord Stream 2“ ir tuo pačiu gali nulemti ilgalaikes problemas pačiai Rusijai – sugrįžti į Europos rinką gali būti sunkiau negu bandyti ją bausti siekiu „sušaldyti“.

Europos šalys ir toliau didina suskystintų dujų pirkimų apimtis. Nepaisant tuštėjančių atsargų ir didelių kainų, šalys nepasiduoda Kremliaus šantažui paleisti „Nord Stream 2“ ir tuo pačiu gali nulemti ilgalaikes problemas pačiai Rusijai – sugrįžti į Europos rinką gali būti sunkiau negu bandyti ją bausti siekiu „sušaldyti“.

REKLAMA

Rusijos dujų monopolininkė „Gazprom“ jau pusmetį neparduoda dujų Vakarams daugiau negu buvo sutarta pagal ilgalaikius kontraktus, nepaisant itin palankių pardavimo kainų ir didžiulio poreikio Europoje.

Europa apie 35% savo gamtinių dujų gauna iš Rusijos. Didžioji dalis dujų tiekiama vamzdynais, įskaitant „Yamal-Europe“, kuris eina per Baltarusiją ir Lenkiją į Vokietiją, „Nord Stream 1“, kuris Baltijos jūra eina tiesiai į Vokietiją, ir per Ukrainą.

JAV atsiuntė žadėtą energetinę pagalbą

Į įtemptą situaciją, ieškodama verslo ir politinės naudos atsižvelgė JAV, kuri prie Europos šalių krantų siunčia savo suskystintų gamtinių dujų laivus-saugyklas. Pastarosios pasirodė Šiaurės, Baltijos ir Viduržemio jūros pakrančių uostuose bei Prancūzijos Atlanto vandenyno pakrantėje. „Nikkei“ duomenimis, „dujotiekių-tanklaivių“ kiekis Europoje pasiekė 50, o tai yra dvigubai daugiau nei tuo pat metu pernai.

REKLAMA
REKLAMA

„S&P Global Platts“ analitikų teigimu, nepaisant to, kad Europai tokio dujų kiekio visiškai užsitikrinti savo pajėgumus neužtenka, tai nesukels didesnių problemų – esamo dujų kiekio turėtų užtekti bent 9 savaitėms ir žiemos sezonas bus išgyventas be sukrėtimų.

REKLAMA

Didžiąją dalį Rusijos netiekiamų dujų Europai kompensuoja JAV tanklaiviai. Jau praėjusių metų gruodžio viduryje 20 tokių laivų per Atlantą atplaukė į Senojo žemyno pakrantes. Sausį JAV dujų tiekimas į Europos Sąjungą 5 kartus viršijo kiekį, kurį savo pagrindiniams klientams tiekė „Gazprom“, rašoma „Dialog“.

„Eustream“ analitikų duomenimis, vidutinis paros dujų tiekimas iš Rusijos sausio 1-9 dienomis smuko iki 54 mln. kubinių metrų, o tai yra beveik dvigubai mažesnis rodiklis, negu praėjusiais metais tomis pačiomis dienomis.

REKLAMA
REKLAMA

Tokie JAV veiksmai buvo politinis prezidento Joe Bideno administracijos sprendimas. Tačiau dujų kainoms praėjusiais metais dėl Rusijos sprendimo nebetiekti papildomų dujų ir kitų supuolusių aplinkybių pasiekus rekordines aukštumas, JAV dujų tiekėjams apsimokėjo ir finansiškai. Tai yra, amerikiečiams nebuvo skirtumo, kur jas pardavinėti, todėl buvo pasirinkti sudėtingoje situacijoje atsidūrę strateginiai partneriai – Europos šalys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusija užleidžia pozicijas

Rusija užleido savo gamtinių dujų tiekimo Europai pozicijas JAV ir kitoms šalims. Vasario pradžioje Rusijos dujų tiekimo dalis Europos rinkoje sudarė vos 22 proc. Pagrindinė priežastis – Kremliaus atsisakymas tiekti dujas daugiau nei numatyta pagal ilgalaikius kontraktus.

Tuo pat metu ES šalys pradėjo alternatyvų Rusijos „žydrajam kurui“ paieškas. Analitikai tikina, kad 2022-ųjų sausis gali būti rekordinis pagal ES įsigytas suskystintąsias gamtines dujas – 10,36 mlrd. kubinių metrų. Ankstesnis rekordas buvo 2019-ųjų lapkritį – 9,9 mlrd. kubinių metrų dujų, skelbiama „Ukrainskij dialog“.

REKLAMA

Ekspertai faktiškai vieningai aiškina, kad energijos krizė ES, prie kurios ir prisidėjo Rusija, pasisuks ne visai norima kryptimi pačiai monopolistei „Gazprom“. Europiečiams paprasčiausiai šiuo metu labiau apsimoka pirkti suskystintas dujas po 1 tūkst. dolerių (vasario 1-ąją dujų kaina siekė jau 900 JAV dolerių, - red. past.) už tūkstantį kubinių metrų, negu iš Rusijos siūlomą už 1,4 tūkst. dolerių.

REKLAMA

Rusijoje buvo manoma, kad ES dėl susidariusios „tobulos audros“ dujų rinkoje (nepripildyti rezervai, koronaviruso pandemijos pasekmės, iš vėjo jėgainių išgaunamos energijos trūkumas ir kitos priežastys) imsis ne tik pirkti „kosminėmis kainomis“ dujas, bet ir suskubs realizuoti „Nord Stream 2“ projektą.

Tačiau ES šalys žaisti pagal Kremliaus taisykles atsisakė ir pasirinko labiau prognozuojamus tiekėjus iš kitų šalių. Jau pasirašyta dujų tiekimo sutartis su Alžyru, vykdomos derybos su Azerbaidžanu ir kitomis šalimis.

USA su savo tanklaiviais perka iš rusų suskystintas dujas ir parduoda eu su savo antkainiu tada jos palieka demokratiškos teisingos ir neagresyvios čia tik biznis nieko asmeniško
Kas nors paaiskinkit man. Europai baigiasi dujos, o nord 2 patys atidaryr nenori. Ir delto kaltas rusas. Tai kaip jis padidins duju pristatyma, su backom atves? Visiskas idiotizmas
Na taip mes dabar su Amerika,ką cia reiskia tos kainos,juk ir algos pagal ameriką,jankiai tuoj įkiso savo,su didziausiomis kainomis.Jie labai gudrūs.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų