• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Parlamentas ketvirtadienį svarstys rezoliucijos, kuri numato griežtas sankcijas Rusijai šios šalies tolimesnės agresijos Ukrainoje atveju, priėmimą. Siūloma ne tik atjungti Rusija nuo SWIFT mokėjimų sistemos, riboti oligarchų vieklą Europoje, bet ir visiškai atsisakyti rusiškų dujų ar naftos.

Europos Parlamentas ketvirtadienį svarstys rezoliucijos, kuri numato griežtas sankcijas Rusijai šios šalies tolimesnės agresijos Ukrainoje atveju, priėmimą. Siūloma ne tik atjungti Rusija nuo SWIFT mokėjimų sistemos, riboti oligarchų vieklą Europoje, bet ir visiškai atsisakyti rusiškų dujų ar naftos.

REKLAMA

Šį siūlymą dar turi patvirtinti Europos Parlamentas ketvirtadienio sesijos metu. Rezoliucijos projekte nurodoma, kad tolimesnės Rusijos karinės agresijos atveju Ukrainoje Europos Sąjunga nedelsiant nutrauks Rusijos dujų ir naftos importą, rašoma „Newsru“.

Maža to, Rusija būtų atjungiama nuo mokėjimo sistemos SWIFT. Taip pat kalbama apie būtinybę įšaldyti Europos Sąjungos šalyse laikomų Rusijos valdžiai artimų verslininkų ir jų šeimos narių turtus, jų vizų anuliavimą.

Europos Parlamentas taip pat ragina Rusiją išlaisvinti opozicijos lyderį Aleksejų Navalną, įgyvendinti Minsko susitarimus ir nutraukti provokacijas prieš ES. Kartu šiame dokumente yra minima ir nusikalstama veiklą Čekijoje. ES šalims Europos Parlamentas eilinį sykį rekomenduoja griežtinti sankcijas Rusijai ir stabdyti dujotekio „Nord Stream 2“ statybas.

REKLAMA
REKLAMA

Rezoliuciją jau palaikė didžiausia Europos Parlamento frakcija, Europos liaudies partija (EPP).

„EPP palaiko sankcijų išplėtimą. Jos gali įtraukti oligarchus, kelionių draudimus, o taip pat mes pasisakome už tai, kad Rusija būtų atjungta nuo tarptautinių atsiskaitymų sistemos SWIFT“, – balandžio 13-ąją išplatintame frakcijos pranešime „Rusija turės susimokėti ir kaina bus didelė“ cituojama EPP vicepirmininkė Sandra Kalniete.

REKLAMA

Tiesa, Europos Sąjungos diplomatijos vadovas Josepas Borrelis europarlamentarų, tarp kurių yra ir lietuviai Andrius Kubilius, Rasa Juknevičienė ir Petras Auštrevičius, rezoliucijos siūlymą vertina skeptiškai.

„SWIFT – tai tarptautinė privati organizacija, todėl ES čia neturi kompetencijos, – aiškino jis. – O „Nord Stream“ – tai prieštaringa tema. Mes jau kalbėjome, kad šis projektas neprisideda prie ES energijos šaltinių diversifikacijos. Tačiau projektas yra privačių bendrovių atsakomybėje, ir ES neturi instrumentų, kurie galėtų nulemti jo likimą“.

REKLAMA
REKLAMA

Rusija vis dar kelia didelę grėsmę Ukrainai

Ekspertai ir įvairių Vakarų šalių atstovai pažymi, kad Rusijos įsiveržimo į Ukrainą grėsmė vis dar išlieka, nepaisant praėjusią savaitę V. Putino paskelbto kariuomenės atitraukimo.

Ukrainos kariuomenė, prezidento Volodymyro Zelenskio sprendimu, išlieka pilnoje karinėje parengtyje. Kijevas tvirtina, kad Rusijos kariuomenė, nepaisant savo tvirtinimų, neatitraukia karinių dalinių nuo sienos su Ukraina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Maža to, nepriklausomi ekspertai pažymėjo, kad karinė technika, kurią sutraukė į regioną Rusija, pasiliko savo naujose dislokacijos vietose, netoli sienos su Ukraina. Manoma, kad grąžinti atitrauktus dalinius ir įtampą regione Rusijai užtruktų vos kelias dienas.

Atjungti nuo SWIFT Rusiją svarsto ir JAV

Tarptautinė informacijos perdavimo ir mokėjimų SWIFT vienija daugiau nei 11 tūkst. organizacijų keliuose šimtuose valstybių. Rusija – yra trejete šalių, aktyviausiai besinaudojančių SWIFT.

REKLAMA

Kalbos apie Rusijos atjungimą nuo šios sistemos bręsta jau daugelį metų ir priežasčių tam buvo daug – Krymo užgrobimas, karas Donbase, Skripalių nuodijimo byla, Aleksejaus Navalno persekiojimas ir kitos.

J. Bideno administracija taip pat akcentavo galimybę atjungti Rusiją nuo SWIFT dėl kišimosi į JAV rinkimus ir Kremliaus kontroliuojamų programišių išpuolių.

Praėjusių metų gruodį „Reuters“, remiantis šaltiniais Vašingtone, pranešė apie prezidento administracijoje svarstomas Rusijos atjungimo nuo tarptautinės mokėjimų sistemos galimybes.

REKLAMA

Rusija jau ruošiasi naujoms sankcijoms

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį paskelbė, kad Rusijoje kuriama atsarginė sistema, jeigu būtų sutrikdyta mokėjimų sistema. Jo teigimu, analogiška SWIFT mokėjimų bazė jau sukurta.

Kalbos, kad Rusiją gali atjungti nuo SWIFT mokėjimų sistemos, tarp politikų sklando jau nuo 2014-ųjų, kuomet Rusija aneksavo Krymą ir pradėjo karo veiksmus Ukrainoje. Nuo tol Rusijos valdžia ruošiasi tokiai įvykių eigai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anksčiau tuometinis Rusijos premjeras Dmitrijus Medvedevas teigė, kad Rusijos atjungimas nuo SWIFT būtų tolygus kariniams veiksmams prieš Rusiją, tačiau ekspertai dabar jau pažymi, kad „nieko katastrofiško Rusijos ekonomikai atjungimas nuo SWIFT nereikštų“.

Dar 2018-aisiais tuometinis Rusijos vicepremjeras Akradijus Dvorkovičius minėjo, kad Rusijos bankai yra pasiruošę atjungimui nuo SWIFT. „Aišku, tai nemalonu, nes apsunkins bendrovių, bankų veiklą, sulėtins jų darbą, privers naudotis pasenusiomis informacijos perdavimo ir apskaitos sistemomis, – tuomet sakė jis. – Tačiau ši grėsmė jau ne sykį buvo įvardinta, todėl mūsų finansinės institucijos ir bendrovės su tuo jau moraliai ir technologiškai yra susitaikiusios“.

REKLAMA

Kiek anksčiau jis taip pat yra minėjęs, kad „galima dirbti ir be SWIFT“, bet išsakė viltį, kad to nebus imtasi, nes „tai jau būtų agresija“. Jis taip pat minėjo, kad Rusija į tai gali atsakyti, tačiau nepatikslino, kokiu būdu.

Tiesa, nepriklausomi ekspertai pažymi, kad Rusijos importo ir eksporto operacijos doleriais ir eurais yra „pakankamai didelės“, o daugelyje produkcijos grupių surasti alternatyvos SWIFT ir išvis neįmanoma.

„Atjungimas nuo SWIFT paralyžiuotų Rusijos bankų transakcijas, – perspėjo „Beta finansinės technologijos“ strategas Araratas Mkrtčjanas. – Labiausiai nukentėtų didieji eksportuotojai. Jiems tektų dirbti tik su užsienio bankais tam, kad galėtų užtikrinti savo veiklą. Atsirastų daug tarpininkų, apeinančių ribojimus. Ypač dėl to išloštų Eurazijos Ekonominės Sąjungos finansinės institucijos“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų