Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis sakė: „Kaip Europos Sąjunga perkame daug rusiškų dujų, daug rusiškos naftos. Ir prezidentas Putinas ima pinigus iš mūsų, iš europiečių. Ir jis tai paverčia agresija, invazija.“
„Politico“ rašo, kaip ES yra priklausoma nuo Rusijos tiekimo, nors ilgus metus žadėjo sumažinti savo priklausomybę nuo dujų. Rusijos dujos sudaro 42 procentus Europos dujų importo vien vamzdynu. Tai sukeltų skausmingų ekonominių nuosmukių Europos šalims, kurios ir taip kovoja su didelės infliacijos šmėkla.
2020 m. energija sudarė apie du trečdalius Europos importo iš Rusijos – 60,1 milijardo eurų. Nors dažnai pabrėžiama priklausomybė nuo rusiškų dujų, jos vertė mažėja dėl naftos importo.
Prekyba (tiek vidaus, tiek tarptautinė) energetikos prekėmis taip pat yra labai reikšminga Rusijos ekonomikai ir valstybės finansams – preliminariais 2021 m. duomenimis, ji sudaro beveik penktadalį nacionalinio biudžeto. Prekyba su Europa yra didelė to dalis.
Mineralų eksportas į Europą (įskaitant angliavandenilius) sudaro beveik pusę viso eksporto. Sunku suskaičiuoti, kokia šio skaičiaus dalis patenka tiesiai į valstybės iždą, bet akivaizdu, kad tai reikšmingas indėlis.
„Dabartinė pasaulinės naftos rinkos padėtis ir dabartinė labai, labai aukšta kaina, kurią matome, neabejotinai turi daug naudos Rusijai, – sakė „The Economist Intelligence Unit“ Rusijos analitikas Mario Bikarskis. – Visa tai tikrai naudinga Rusijos užsienio valiutos atsargoms, nes Rusija turi šias fiskalines taisykles, pagal kurias visos pajamos, viršijančios 43 JAV dolerius už barelį naftos, patenka į nacionalinį nepriklausomą turto fondą.“
Palyginimui – Europos naudingųjų iškasenų importo iš Rusijos vertė yra didesnė nei Kremliaus kariuomenei išleidžiama suma.
Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas pareiškime parlamentarams Bendruomenių rūmuose nubrėžė tiesioginį ryšį tarp energijos pirkimo ir V. Putino veiksmų. „Vykusiame G7 susitikime sutarėme dirbti vieningai, kad maksimaliai padidintume ekonominę kainą, kurią Putinas mokės už savo agresiją, – sakė jis. – Ir tai turi apimti kolektyvinės Europos priklausomybės nuo Rusijos naftos ir dujų, kurios per ilgai įgalino Putiną, panaikinimą“.
Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis pasakė dar atviriau: „Kaip Europos Sąjunga perkame daug rusiškų dujų, daug rusiškos naftos. Ir prezidentas Putinas ima pinigus iš mūsų, iš europiečių. Ir jis tai paverčia agresija, invazija“.
Siekdamos smarkiai apriboti lėšų srautą į Kremlių, taigi ir karo pastangas Ukrainoje, Vakarų šalys galėtų sumažinti rusiškų dujų pirkimą ir įvesti rusiškos naftos pardavimo embargą. Tačiau tai dar labiau padidintų kainas, taigi ir infliaciją, o tai kaina, kurios dauguma ES šalių nenori mokėti.