Pietų Kaukazo šalyje, pernai tapusia formalia kandidate įstoti į ES, šį mėnesį buvo priimtas įstatymas prieš „užsienio įtaką“ – kritikų teigimu, rengiant šį įstatymą buvo vadovaujamasi panašaus Rusijoje galiojančio teisės akto, kuriuo siekiama nuslopinti kitaminčius, modeliu.
Tokį sprendimą pasmerkė Sakartvelo rėmėjai Vakaruose, o Vašingtonas uždraudė keletui oficialių asmenų iš buvusios sovietinės respublikos atvykti į Jungtines Valstijas.
Briuselyje įvykusiame viršūnių susitikime ES vadovai paragino Sakartvelo valdžią „paaiškinti, ko siekia, pakeisdama esamą kursą ir tuo keldama grėsmę Sakartvelo galimybėms tapti ES nariu bei de facto sustabdydama stojimo procesą“.
„Priimtas įstatymas dėl užsienio įtakos skaidrumo reiškia, kad nusigręžiama“ nuo veiksmų, kurių Sakartvelas ėmėsi, siekdamas tapti kandidatu į ES narius, teigiama viršūnių susitikime priimtoje deklaracijoje.
27 šalis vienijanti ES šiuo metu svarsto, kaip atsakyti į valdančiosios „Sakartvelo svajonės“ partijos sprendimus, tačiau nenori pastūmėti šalies arčiau Maskvos.
Tarp pirmųjų veiksmų, dėl kurių šiuo metu derasi ministrai, būtų Sakartvelo saugumo pajėgų finansavimo sustabdymas, vyriausybės finansavimo mažinimas ar aukšto lygio kontaktų apribojimas.
Nepaisant Sakartvelo vyriausybės sprendimų, didžioji dalis šalies, kurios dalį yra okupavusios Rusijos pajėgos, gyventojų pasisako už glaudesnius santykius su ES.