ES valstybės narės gegužę susitarė panaudoti milijardus eurų pelno iš įšaldyto Rusijos centrinio banko turto siekiant padėti apginkluoti Ukrainą ir finansuoti šalies atstatymą po karo.
Vykdydama sankcijas, paskelbtas Maskvai dėl 2022 metais surengtos invazijos į Ukrainą, ES įšaldė maždaug 200 mlrd. eurų vertės turtą, kurį Rusijos centrinis bankas laikė bloke.
Apie 90 proc. ES įšaldytų lėšų yra Belgijoje įsikūrusioje tarptautinėje indėlių organizacijoje „Euroclear“.
„ES palaiko Ukrainą. Šiandien pervedame 1,5 mlrd. eurų įplaukų iš įšaldyto Rusijos turto Ukrainos gynybai ir atstatymui“, – sakoma Europos Komisijos vadovės Ursulos von der Leyen (Urzulos fon der Lajen) pareiškime.
„Nėra geresnio simbolio ar geresnio Kremliaus pinigų panaudojimo, kaip padaryti Ukrainą ir visą Europą saugesne vieta gyventi“, – pridūrė ji.
Pinigai gaunami iš palūkanų, gautų už įšaldytas Rusijos lėšas, o ne iš pačių lėšų, kurios tebėra neprieinamos Maskvai.
Briuselis teigė, kad 90 proc. šių pinigų atiteks specialiajam fondui – vadinamajai Europos taikos priemonei, – iš kurio bus mokama už ginklus Ukrainai.
Likę 10 proc. būtų skirti atskiram ES Ukrainos fondui, skirtam šalies atstatymo poreikiams remti.
Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmyhalis padėkojo ES už paramą.
„Ačiū von der Leyen ir ES už tvirtą paramą ir šį reikšmingą indėlį į Ukrainos gynybą ir atstatymą“, – parašė jis socialiniuose tinkluose.
„Esame dėkingi ES už šį gyvybiškai svarbų žingsnį. Šis lėšų pervedimas mums padės sustiprinti savo gynybos pajėgumus“, – pažymėjo Ukrainos gynybos ministerija.
Tačiau Rusija pasmerkė šį žingsnį, kurį pavadino neteisėtu.
„Tai, be abejo, yra priežastis imtis apgalvotų veiksmų atsakant į tokius neteisėtus sprendimus, kuriuos įgyvendina Europos Sąjunga“, – žurnalistams pareiškė Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.