Susitarimas, sudarytas per ištisus mėnesius trukusias JAV, daugybės sąjungininkų ir Rusijos derybas, iš viso įtraukė 24 žmones. Apie tai rašo „Business Insider“.
Rusija paleido 16 kalinių, įskaitant „Wall Street Journal“ rašytoją Evaną Gershkovichą ir buvusį JAV jūrų pėstininką Paulą Whelaną.
Rusija mainais gavo aštuonis žmones – po vieną kalinį už du, kuriuos paleido.
Tačiau, pasak ekspertų, šie skaičiai užgožia galios dinamiką: Rusija atgavo pavojingus darbuotojus mainais į gana paprastus asmenis.
Šypsenos Kremliuje
Londono universiteto užsienio politikos dėstytojas Andrew Payne'as „Business Insider“ sakė, kad V. Putinas laimėjo istorinį susitarimą.
„Kaliniai, kuriuos Putinas norėjo susigrąžinti, buvo smogikai, žvalgybos pareigūnai, pinigų plovėjai ir žmonės, kurie tarnavo tiesioginiams Kremliaus interesams“, – sakė ekspertas.
Tuo tarpu kaliniai, pasak jo, kuriuos prezidentas Joe Bidenas norėjo susigrąžinti, daugiausia buvo žurnalistai arba žmonės, „kurie buvo suimti dėl palyginti menkų ir ne tokių rimtų kaltinimų“.
O Rusijos pagrindinė mainų figūra buvo rusų žudikas Vadimas Krasikovas. Berlyne jis atliko bausmę iki gyvos galvos už Gruzijos karininko Zelimkhano Khangoshvili nužudymą.
„Galima sakyti, kad Putinas gavo geresnį sandorį“, – sakė A. Payne'as.
Rusija gali imtis „prekybos“
Vokietijos ekspertų grupės „European Resilience Initiative Center“ įkūrėjas Sergejus Sumlenny sakė, kad šis susitarimas tapo precedentu, dėl kurio Rusija ims daugiau žmonių į nelaisvę ir imsis, kone, prekybos.
Ketvirtadienį socialiniame tinkle „X“ paskelbtame įraše jis sakė, kad Rusija bus padrąsinta paimti daugiau įkaitų ir panaudoti juos kaip „stebuklingą kortelę“, kad sugrąžintų saviškius.
Kitame įraše jis pasakė: „Tikėkitės, kad bus daugiau įkaitų pagrobimų“.
Interviu leidiniui BBC, kol žurnalistas E. Gershkovichas vis dar buvo sulaikytas, „The Wall Street Journal“ vyriausioji redaktorė Emma Tucker pateikė panašų vertinimą.
Ji sakė, kad E. Gershkovichas buvo „paimtas tam, kad juo būtų prekiaujama“, o Rusija „kiša amerikiečius į savo kalėjimus, kad vėliau galėtų jais prekiauti“.
Londono karališkojo koledžo Rusijos politikos profesorius Samas Greene'as sakė, kad Kremlius galbūt naudojasi kalinių mainais, siekdamas izoliuoti Ukrainą jos žiaurios invazijos metu.
„Šiais mainais Maskva siekia parodyti, kad ji gali sąžiningai derėtis ir yra pasirengusi sudaryti sandorius su Vakarais“, – teigė S. Greene’as.
JAV pareigūnai sakė, kad šis sandoris buvo didžiausias ir sudėtingiausias apsikeitimas belaisviais nuo Šaltojo karo laikų. JAV prezidentas Joe Bidenas gyrė mainus kaip „diplomatijos žygdarbį“.
Nors V. Putinas laimėjo šį sandorį, jis taip pat buvo labai naudingas ir J. Bidenui, sakė a. Payne'as.
Jis sakė, kad susitarimas rodo „moralinį kontrastą“ tarp Rusijos ir JAV, kuris sušvelnins J. Bideno palikimą.
„Gal Putinas gavo daugiau, bet JAV tikrai yra aukščiau morališkai“, – sakė A. Payne'as.
Jis pridūrė, kad tai buvo „labai sudėtingos derybos“, trukusios kelis mėnesius, o tai gali paneigti abejones, ar J. Bidenas yra kompetentingas užbaigti savo kadenciją.
„J. Bidenui šis sandoris rodo, kad jis vis dar vadovauja ir vis dar turi viską, ko reikia, kad galėtų valdyti svarbią diplomatiją“, – sakė jis.
Trumpas istorinį JAV ir Rusijos apsikeitimą kaliniais vadina V. Putino pergale
Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė, kad istorinis Jungtinių Valstijų ir Rusijos apsikeitimas kaliniais prezidentui Vladimirui Putinui yra esą laimėjimas.
Kalintas JAV žurnalistas Evanas Gershkovichas ir Rusijos žvalgybos karininkas, kalėjęs už žmogžudystę Berlyne, buvo vieni iš 24 kalinių, ketvirtadienį išlaisvintų per didžiausią nuo Šaltojo karo laikų apsikeitimą kaliniais tarp Rusijos ir Vakarų.
Pagal sudėtingą susitarimą kaliniai į Turkijos sostinę buvo atskraidinti iš Rusijos, Jungtinių Valstijų, Vokietijos, Lenkijos, Slovėnijos, Norvegijos ir Baltarusijos.
Iš viso 10 rusų, įskaitant du nepilnamečius, buvo iškeisti į 16 Rusijoje kalintų Vakarų šalių piliečių ir rusų.
D. Trumpas – respublikonų kandidatas lapkritį vyksiančiuose JAV prezidento rinkimuose – interviu televizijai „Fox Business“ išdėstė, kodėl šie mainai yra bloga žinia Amerikai, ir siekė sumenkinti prezidento Joe Bideno sėkmę užtikrinant susitarimą.
„Rusai sudarė puikų sandorį. Neketinu jo kritikuoti, nes gerai, kad jie grįžo namo, bet jie sudarė fenomenalų sandorį, o tai sukuria labai blogą precedentą“, – sakė jis, pavadinęs apsikeitimą kaliniais „laimėjimu V. Putinui“.
JAV patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas žurnalistams Baltuosiuose rūmuose sakė, kad mainams palengvinti nebuvo panaudoti jokie pinigai ar sankcijos.
Vis dėlto D. Trumpas sakė, kad nors ir „nuostabu“, jog E. Gershkovichas grįžta namo, „šie sandoriai yra tokie blogi, dėl šių sandorių vyks didžiuliai pagrobimai“.
D. Trumpas ne kartą gyrėsi, kad tik jis sugebės užtikrinti E. Gershkovicho paleidimą, ir tik tada, kai grįš į Baltuosius rūmus, pasinaudojęs neteisėtu žurnalisto sulaikymu, kad sukritikuotų J. Bideną.
„Ar mes taip pat mokame jiems grynaisiais... Ar paleidžiame žmogžudžius, žudikus ar banditus?“ – ketvirtadienį parašė jis savo socialinės žiniasklaidos platformoje „Truth Social“.
„Tiesiog smalsu, nes mes niekada nesudarinėjame gerų sandorių, dėl nieko, o ypač dėl įkaitų mainų. Mūsų „derybininkai“ visada daro mums gėdą!“ – parašė jis.
D. Trumpas pridūrė, kad buvo užtikrinęs „daugelio įkaitų paleidimą, o priešingai šaliai nedavė NIEKO“.
D. Trumpas vadovavo šimtų kalinių paleidimui pagal tarptautinius mainų sandorius, įskaitant Irano medicinos mokslininką, Irano ir JAV gydytoją, tris aukšto rango Talibano kalinius ir daugiau kaip 200 husių kovotojų, kurie buvo laikomi Omano kalėjimuose.
Demokratų senatorius iš Konektikuto Chrisas Murphy socialiniame tinkle „X“ paminėjo kai kuriuos iš tų mainų, pavadinęs D. Trumpą „patologiniu melagiu“.
Žurnalistų paklaustas apie D. Trumpo teiginį, kad jis galėjo užtikrinti kalinių laisvę be nuolaidų, J. Bidenas atsakė: „Kodėl gi jis to nepadarė, kai buvo prezidentas?“
Buvęs JAV jūrų pėstininkas Paulas Whelanas – vienas iš paleistųjų Rusijos per apsikeitimą kaliniais – buvo suimtas 2018 metais, kai D. Trumpas dar ėjo prezidento pareigas. Tačiau respublikonas per savo kadenciją viešai nebuvo paminėjęs jo vardo.