„Po to, kai praėjusiais metais užfiksavome padidėjusį patalinių blakių skaičių, stebėjome nuolatinį iškvietimų augimą, kuris viršijo tikėtinus sezoninius dėsningumus, – sakė tyrimą atlikusios bendrovės „Rentokil Pest Control“ techninės akademijos vadovas Paulas Blackhurstas. – Nors bent iš dalies tai greičiausiai lėmė padidėjęs visuomenės informuotumas apie šiuos kenkėjus, tačiau, laimei, rizika susidurti su patalinėmis blakėmis namuose ir lankantis tokiose įmonėse kaip viešbučiai, restoranai ir teatrai išlieka palyginti nedidelė“.
„Tačiau vis tiek verta būti budriems ir imtis tam tikrų paprastų atsargumo priemonių, kad išvengtumėte patalinių blakių antplūdžio savo namuose“, – sakė jis.
„Rentokil“ kenkėjų kontrolės ekspertai patarė, kaip rasti blakes ir jų atsikratyti, skelbia portalas „Mirror“.
Kaip aptikti patalines blakes
Suaugusios patalinės blakės paprastai būna maždaug 4–5 mm ilgio, panašaus dydžio kaip maža obuolio sėkla. Po valgio blakės gali dar labiau padidėti, todėl jas lengviau pastebėti gyvas. Apie jų buvimą dažnai praneša įspėjamieji požymiai, pavyzdžiui, mažos tamsios kraujo dėmės, primenančios pelėsį, ant čiužinio kraštų, tamsios išmatų granulės, nusilupusi odelė ir specifinis saldus, liguistas kvapas.
Patalinių blakių įkandimai dažniausiai būna ant atvirų odos vietų, pavyzdžiui, rankų, kojų, veido ir kaklo, ir kartais sukelia odos reakcijas, pavyzdžiui, skausmingus bėrimus ir alergines reakcijas. Patalinių blakių įkandimai ne tik kelia kančias asmenims, bet ir gali kelti pavojų įmonių reputacijai bei jų pelningumui.
Priešingai nei sako jų pavadinimas, patalinės blakės aptinkamos ne tik miegamuosiuose. Jos yra daugintojos ir slepiasi sunkiai prieinamose vietose, pavyzdžiui, mažuose plyšiuose ir įtrūkimuose, už tapetų ir po grindjuostėmis. Be to, jos gali ieškoti prieglobsčio sofų, užuolaidų ir kėdžių apmušaluose, taip pat netikėtose vietose, pavyzdžiui, lėktuvų, traukinių ir autobusų sėdynėse. Šie gudrūs kenkėjai yra įgudę „autostopininkai“ – kadangi blakes traukia kūno šiluma, CO2 ir nepasotinamas poreikis gauti kito kraujo, jos dažnai prisikabina prie žmonių – ir taip būna pervežamos iš vienos vietos į kitą.
Radote patalinių blakių? Štai ką daryti
Nors „pasidaryk pats“ naikinimo būdai gali laikinai sumažinti jų skaičių, mažai tikėtina, kad jie visiškai išnaikins užkratą. Viena suaugusi patelė per dieną gali sudėti 1–10 kiaušinėlių, o per savo gyvenimą – 200–500 kiaušinėlių. Priemonės „pasidaryk pats“ apima patalpos apžiūrą, ar nėra gyvų vabzdžių, užkrėstų tekstilės gaminių skalbimą aukštoje temperatūroje, jų veikimą dideliu karščiu džiovyklėje ir vietos siurbimą.
Tačiau vakuumavimas gali pašalinti tik nedidelį kiekį atskirų kenkėjų ir neužtikrina visiško jų pašalinimo. Be to, suradus ir sunaikinus vieną ar net kelis lovos vabalus, negarantuojama, kad užkrato problema visiškai išspręsta.
Jei jums nepasisekė ir įsiveisė patalinių blakių antplūdis, profesionalūs kenkėjų kontrolieriai gali pasiūlyti daugybę netoksiškų ir veiksmingų sprendimų, įskaitant apdorojimą garais ir karščiu.