Avdijivkos kritimas Rusijai atnešė svarbiausią pergalę mūšio lauke nuo tada, kai po devynis mėnesius trukusių įtemptų atkaklių kovų ji užėmė Bachmutą. Tačiau ar dėl šio pralaimėjimo mūšio lauke kaltas Ukrainos amunicijos trūkumas ir ar ši reta Rusijos sėkmė yra naujo pavojingo karo etapo pradžia?
Šiuo metu Ukrainai ypač reikia pagalbos
Kovoje vis svarbesnį vaidmenį atlieka ir Rusijos karinės oro pajėgos, kurios naudojasi palyginti arti esančia Rusijos oro erdve.
Per dieną ant Ukrainos fronto pozicijų numetant daugiau kaip 60 bombų, ukrainiečių Avdijivkos gynyba tapo nepajėgi, nes Rusijos pajėgos pamažu visiškai apsupo miestą.
Ukrainos sprendimas pasitraukti iš pasienio miesto atrodo pagrįstas kariniu požiūriu, tačiau tai nesutrukdė prezidentui V. Zelenskiui ir prezidentui J. Bidenui pabrėžti, kad Ukrainai trūksta ginklų ir kad vis kritiškesnis tampa tolesnis delsimas užtikrinti 60 mlrd. dolerių pagalbą, kurią šiuo metu atideda JAV Kongresas.
Nors Ukraina norės užsitikrinti ilgalaikę JAV finansinę paramą, šiuo metu Ukrainai labiausiai reikia ginklų ir amunicijos.
Europos Sąjunga patvirtino nuolatinę finansinę paramą Ukrainai, tačiau šį įsipareigojimą paversti amunicija, kuria galėtų naudotis fronto linijos kariai, yra iššūkis.
Pastaruosius dvejus metus didžioji dalis Ukrainai tiekiamų ginklų buvo gaunama iš Vakarų valstybių karinių atsargų. Tačiau dabar šios atsargos senka, o komerciniu būdu paruoštų atsargų nėra.
Atskiros šalies gynybos pramonės bazės aktyvinimas projektuoti, gaminti ir tiekti pakaitinius ginklus yra vienintelis būdas patenkinti būsimus Ukrainos karinius poreikius.
Daugelis ginklų komponentų yra pasenę
Vakarai sėkmingai parūpino tam tikros pakaitinės amunicijos, pavyzdžiui, artilerijos sviedinių, tačiau jie paprastai naudojami puolimo kare, kuriame pirmenybė teikiama didesnėms pajėgoms, todėl tai nėra Ukrainos prioritetas.
Ukraina perėmė iniciatyvą šiame kare, nes Vakarai jai suteikė aukštųjų technologijų ir tiksliųjų smūgių ginklų, pavyzdžiui, Jungtinės Karalystės raketą „Storm Shadow“.
Šis ginklas pasirodė esąs labai veiksmingas atakuojant Rusijos taikinius okupuotoje Ukrainoje, tačiau jo atsargos senka – Ukraina nori daugiau.
Visgi ši raketa yra 30 metų senumo, daugelis jos komponentų pasenę, todėl pramonė negali lengvai tiekti atsargų.
Vakarai galėtų aprūpinti Ukrainą modernesniais ginklais iš savo atsargų arba tiesiogiai iš gamintojų, tačiau technologijos yra asimetrinis Vakarų pranašumas mūšio lauke.
Visada yra rizika, kad dalis Vakarų dovanotų ginklų pateks į juodąją rinką ir galiausiai į rusų ar kinų rankas, o Vakarai negali sau leisti pakenkti savo nacionaliniam saugumui, rašoma „SkyNews“.
Todėl vienintelis tvarus būdas suteikti Ukrainai ilgalaikę karinę paramą yra koordinuotos investicijos į tarptautinę gynybos pramonės bazę. Tačiau investicijoms, kūrimui, gamybai ir bandymams reikia laiko, kurio Ukraina neturi.
Rusijos prezidentui šis „laimėjimas“ itin naudingas
Nors užėmusi Avdijivką Rusija pasiekė netikėtą pergalę, jos karinės pajėgos per keturis mėnesius trukusią miesto apgultį patyrė labai daug nuostolių.
Žiemą puolimo veiksmai yra sudėtingi: šaltis negailestingas, natūralios priedangos, kurią sudaro lapai ir žaluma, yra nedaug, o žemė įšalusi, todėl sunku kasti užnugario apkasus.
Vasario 24 d. sukanka dveji metai, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, ir prezidentas Vladimiras Putinas labai norėjo pademonstruoti sėkmę mūšio lauke, kad pakeltų savo pajėgų moralę.
V. Putinas taip pat norės parodyti savo „specialiosios karinės operacijos“ pažangą prieš kitą mėnesį vyksiančius Rusijos prezidento rinkimus.
Dauguma analitikų mano, jog nei Rusija, nei Ukraina neturi pakankamai karinių išteklių, kad artimiausiu metu galėtų surengti didelį puolimą, ir kad ateinantys metai gali pasižymėti keliais mažesniais nieko per daug nesprendžiančiais veiksmais palei fronto liniją.
Tačiau, jei Vakarai nesugebės išspręsti Ukrainos desperatiško amunicijos poreikio, Rusijos pajėgoms atsivers galimybė, kuria gali būti linkęs pasinaudoti agresorius V. Putinas.