„Tai ne sąjungininkai. Jie negali pasitikėti vienas kitu, – trečiadienį Briuselyje duodama interviu naujienų agentūrai AFP sakė S. Cichanouskaja. – Bet kurią akimirką Lukašenka gali išduoti Prigožiną, Prigožinas gali išduoti Lukašenką.“
A. Lukašenka antradienį sakė, kad pagal susitarimą dėl maišto nutraukimo, kuriam jis tarpininkavo, J. Prigožinas atskrido į Baltarusiją.
Ginkluotas „Wagner“ samdinių maištas buvo kol kas didžiausias iššūkis Rusijos prezidento Vladimiro Putino valdymui.
S. Cichanouskaja, kuri tvirtina įveikusi A. Lukašenką 2020 metų prezidento rinkimuose, sakė, kad daug kas dėl šio susitarimo neaišku.
Tačiau ji tvirtino, kad A. Lukašenkos pagalbą savo pagrindiniam rėmėjui V. Putinui galima palyginti su santuoka iš išskaičiavimo, siekiant apsaugoti savo paties režimą Baltarusijoje.
„Jis neveikė vien tam, kad išgelbėtų Putino reputaciją ar kad išgelbėtų Prigožiną, ar kad Rusijoje nekiltų pilietinis karas, – sakė opozicijos lyderė. – Jis rūpinosi tik savo asmeniniu išlikimu, nes Lukašenka žino, kad jei galios Rusijoje pešasi, kitas bus Lukašenka.“
S. Cichanouskaja, kurios vyras yra kalinamas Baltarusijoje, sakė, kad jei J. Prigožinas ir jo „Wagner“ kovotojai masiškai pasitrauktų į Baltarusiją, tai galėtų kelti grėsmę Europai.
„Paties Prigožino ar „Wagner“ grupių buvimas mūsų teritorijoje pirmiausia kelia grėsmę Baltarusijos žmonėms ir mūsų nepriklausomybei. Dar daugiau, jų buvimas gali sukelti grėsmių Ukrainai ir mūsų kaimynams vakaruose“, – sakė ji.
Žagintojai ir žudikai
J. Prigožinas, buvęs Kremliaus sąjungininkas ir viešojo maitinimo paslaugų teikėjas, sukūrė galingiausią Rusijoje privačią kariuomenę ir užverbavo tūkstančius kalinių kovoti Ukrainoje.
S. Cichanouskaja sukritikavo A. Lukašenkos vaizdavimą taikytoju jam neva padėjus išspręsti krizę Rusijoje.
Ji įspėjo, kad po brutalios represijų kampanijos, vykdytos po ginčijamų 2020 metų rinkimų, jis gali pasinaudodamas „Wagner“ jėgomis tęsti susidorojimą su visais kitaminčiais.
„Tai žmogus, kuris pasikvietė į mūsų žemę žagintojus ir žudikus“, – sakė S. Cichanouskaja.
„Ką šie žmonės darys mūsų šalyje? Tai didžiulis klausimas. Kaip jie elgsis“, – kalbėjo ji.
Dėmesio trūkumas
Opozicijos lyderė kritikavo tai, ką pavadino Vakarų dėmesio padėčiai Baltarusijoje trūkumu. V. Putinui parėmus A. Lukašenką, šalis vis labiau pasiduoda Maskvos įtakai.
Pasak S. Cichanouskajos, tarptautinei bendrijai griežtai nesureagavus į tai, kad Rusija perkelia į Baltarusiją branduolinių ginklų, Maskva ir Minskas įgavo dar daugiau drąsos.
„Vis dar laukiame atsako į branduolinių ginklų dislokavimą mūsų teritorijoje, – sakė ji. – Kai pasaulis tyli apie tokį reikšmingą momentą, diktatoriai tai supranta kaip silpnumą.“
Praėjusį kartą Europos Sąjunga sankcijas Baltarusijos režimui dėl jo vaidmens padedant Maskvos invazijai Ukrainoje įvedė daugiau kaip prieš metus.
Anksčiau blokas įvedė kelis sankcijų Minskui paketus dėl brutalaus protestų malšinimo.
ES šalys narės daug mėnesių kalba apie naujas priemones, bet negali dėl jų susitarti.
S. Cichanouskaja sakė, kad „Wagner“ atvykimas į Baltarusiją galėtų suteikti naują postūmį tolesnėms baudžiamosioms priemonėms režimo atžvilgiu.
„Dabar nusikaltėlius priima Lukašenka. Pavyzdžiui, būtų galima įvesti naujas sankcijas... tiems, kas leido tam įvykti“, – sakė ji.