Prezidentas teigė, kad labai tikėtina, jog pats „Wagner“ lyderis Jevgenijus Prigožinas jau yra Baltarusijoje.
„Labai tikėtina, kad jis jau yra (Baltarusijoje – BNS). Šių serijinių žudikų grupės gali būti ir atsirasti Baltarusijoje bet kurią akimirką ir niekas nežino, kada jos gali atsisukti prieš mus“, – prieš Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdį žurnalistams ketvirtadienį Briuselyje sakė G. Nausėda.
G. Nausėda kalbėjo nesutinkantis su kai kurių kolegų nuomone, kad stiprus Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra mažiau pavojingas nei silpnas.
„Turime judėti į priekį ir būti ryžtingi, nes dabar yra lemiamas istorijos momentas. Jei dabar nebūsime ryžtingi ir vieningi, rytoj bus per vėlu“, – kalbėjo jis.
Praėjusį savaitgalį Rusijoje „Wagner“ užėmė karines bazes pietiniame Rostovo prie Dono mieste ir pagrasino nuversti šalies karinę vadovybę, tačiau galop nutraukė skelbtą žygį prieš Maskvą.
Kremlius tada pranešė, kad J. Prigožinas išvyks į Baltarusiją, į ją leista pasitraukti ir „Wagner“ samdiniams.
Kelių ES šalių narių ir institucijų pareigūnai ketvirtadienį tikino, jog trumpai gyvavusio maišto Rusijoje chaosas ir nestabilumas ne tik privers ES didinti paramą Ukrainai šaudmenimis, bet ir intensyvinti pastangas, kad kovos ir smurtas neišplistų į patį bloką, rašė naujienų agentūra „Associated Press“.
Vokietijos kancleris Olafas Scholzas (Olafas Šolcas) trečiadienį sakė, kad privačios karinės bendrovės „Wagner“ samdinių maištas susilpnino Rusijos prezidentą, bet galutinės maišto pasekmės lieka neaiškios.
G. Nausėda taip pat sakė, kad svarbus klausimas EVT posėdyje bus tolesnė karinė parama Ukrainai, saugumo garantijos.
„Ukrainai labai gerai sekasi įgyvendinti reformas, o prezidentas Volodymyras Zelenskis daug pasakojo apie teisinės sistemos sėkmę, kovos su korupcija priemones“, – teigė šalies vadovas.
Jis taip pat kalbėjo besitikintis, kad derybos dėl Ukrainos narystės Europos Sąjungoje (ES) bus pradėtos šįmet gruodį. ES pernai suteikė Ukrainai kandidatės į Bendrijos nares statusą.
Pasak šalies vadovo, jei sėkmingai įgyvendins reformas, Moldova, Ukraina ir Sakartvelas nusipelno „teigiamų rezultatų.“
Prezidentas Briuselyje taip pat ragino ES imtis svarstymų dėl 12-ojo sankcijų Rusijai paketo.
Naujausias, vienuoliktasis, paketas buvo priimtas birželį. Juo siekiama užkardyti landas apeiti jau anksčiau priimtas sankcijas Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą.
G. Nausėdos teigimu, 11 sankcijų Rusijai paketas yra „labai svarbus žingsnis, tačiau ne itin didelis“.
„Dėl šios priežasties tikimės, kad bus priimtas 12 sankcijų paketas. Nesiliausiu kartoti, kad „Rosatom“ turėtų būti nubausta, nes tai, ką jie daro, yra tiesiog nepriimtina“, – teigė G. Nausėda.