Pirmajame Vakarų leidiniui nuo 2015 metų duotame interviu L. Kučma V. Putiną apibūdino, kaip kagėbistą karjeristą.
„Tai jo profesija su viskuo, ką ji reiškia, – „The Guardian“ sakė jis. – Žmonės sako, kad jis apsėstas Ukrainos dėl tam tikros manijos arba psichikos sutrikimo. Galbūt tai tiesa“.
Pabudo nuo sprogimų
2022 m. vasario 24 d. L. Kučma ir jo žmona Liudmila buvo Kyjivo centre, kai Rusija užpuolė Ukrainą.
„Buvau įsitikinęs, kad Putinas gali įsiveržti, bet nebuvau tikras, ar jis nuspręs įsiveržti“, – pasakojo L. Kučma, vasario 24-osios rytą pabudęs nuo sprogimų.
„Tai buvo baisu, šokas. Gatvėje pamačiau, kaip virš mano galvos praskrido du bombonešiai“, – prisiminė buvęs Ukrainos lyderis.
V. Putino tikslas buvo ne tik užgrobti žemes, bet ir sunaikinti pačios Ukrainos, kaip „konkurencingos alternatyvos Rusijai, „koncepciją“, sakė jis.
Pasaulis padarė klaidą, kad tylėjo
L. Kučma – rusakalbis iš pramoninių Ukrainos pietryčių, buvęs sovietinės raketų gamyklos direktorius – 1994–2005 m. ėjo Ukrainos prezidento pareigas. Jis pasirašė du istorinius susitarimus su Rusija, kurie užtikrino Ukrainos sienas po SSRS: 1995 m. Budapešto memorandumą ir 1997 m. draugystės sutartį, suderintą su Borisu Jelcinu, su kuriuo jį siejo geri santykiai, ir ratifikuotą Dūmos.
Pirmasis Maskvos revizionistinių ambicijų ženklas pasirodė 2003 m., prisimena L. Kučma. Anuomet V. Putinas pareiškė pretenzijas į nedidelę Tuzlos salą Juodojoje jūroje, esančią tarp Krymo ir Rusijos žemyninės dalies. Tąkart V. Putinas atsitraukė. 2008 m. pasiuntęs karius į kaimyninę Gruziją, jis dar kartą davė „aiškių ženklų“ apie savo ketinimus jėga išplėsti Rusijos sienas. Po to 2014 m. pavasarį jis užgrobė Krymą.
„Buvo labai nemalonu, kad pasaulis nereagavo. Jis tylėjo, – sakė L. Kučma. – Putinas suprato, kad jis gali daryti bet ką, nes nebuvo jokio principingo atsako“.
Kaip aiškina L. Kučma, dėl to Rusija galėjo užgrobti tolesnę teritoriją rytiniame Ukrainos Donbaso regione, taip pradėdama beveik dešimtmetį trukusį Rusijos ir Ukrainos karą.
Netiki taikos derybomis
L. Kučma pasakoja gruodžio pradžioje 3 val. nakties per televizorių stebėjęs, kaip JAV Senato respublikonai balsuodami atmetė 61 mlrd. dolerių paramos Ukrainai paketą. Joe Bideno administracija perspėjo, kad be tolesnės JAV karinės pagalbos Putinas nugalės mūšio lauke, kur Ukrainos kariams jau trūksta amunicijos.
„Turime tikėtis, kad J. Bidenas sugebės priimti šį teisės aktą. JAV prarado Afganistaną. Ukrainos pralaimėjimas reiškia, kad JAV apsigėdina prieš visą pasaulį“, – sakė L. Kučma.
Paklaustas, ar Kyjivas gali laimėti, kai tarptautinis solidarumas, atrodo, silpsta, jis atsakė: „Aš tikiu pergale. Kitaip ir negaliu“.
Buvęs Ukrainos prezidentas sakė, kad nerealu manyti, jog V. Putinas sutiks vesti taikos derybas. Jis jau paskelbė, kad keturios Ukrainos provincijos pietuose ir rytuose „priklauso“ Rusijai, nors Maskva jas kontroliuoja tik iš dalies.
L. Kučma pridūrė: „Putinas negali pasirašyti dokumento, kuriame teigiama, kad jis negavo to, ko norėjo [Ukrainoje]. Jis turėtų pasiaiškinti Rusijos žmonėms. Jis yra Rusijos lyderis“.
Pranašiška knyga
Lapkritį 85 metų L. Kučma išleido atnaujintą 2003 m. parašytos knygos „Ukraina nėra Rusija“ leidimą. Originalus leidimas buvo skirtas rusams ir ukrainiečiams. Daug kas joje dabar atrodo pranašiška.
Naujojoje L. Kučmos knygos versijoje pripažįstama, kad jo pastangos šviesti paprastus rusus „nuėjo veltui“. Pasak jo, didžioji jų dalis palaikė V. Putino agresiją ir imperialistinę „specialiąją operaciją“.
Paklaustas, kodėl Ukraina pernai, Kremliaus nuostabai, pasipriešino Rusijai, Kučma atsakė: „Nes rusai nėra ukrainiečiai. Jie turi kitokį mentalitetą“. Pasak L. Kučmos, rusų mąstymas kilo iš mongolų, kurie valdė ankstyvąją Maskvą. Ukraina, priešingai, kilo iš Kijevo Rusios, IX a. stačiatikių kunigaikštystės, į kurios palikimą prieštaringai pretenduoja V. Putinas.
„Šimtmečius Vakarai Ukrainą matė tik per Rusijos prizmę“, – sakė L. Kučma ir pridūrė, kad Maskva naudojosi savo dydžiu ir gamtiniais ištekliais, kad „užhipnotizuotų“ ir „blefuotų“ užsienio lyderiams.
Tiesa, pasak jo, nėra jokių perspektyvų, kad Rusija ir Ukraina galėtų susitaikyti. Visuotinis karas suvienijo Ukrainą ir ištrynė prieštaravimus, kurie jo prezidentavimo metu egzistavo tarp rytinių ir vakarinių regionų.
„Žmonės nekenčia Rusijos dėl kančių ir netekčių. Tiek daug ukrainiečių žuvo arba buvo sužeista“, – sakė L. Kučma.
Pokalbį buvęs Ukrainos prezidentas baigė perspėjimu Vakarams ir tiems, kas svarsto palikti Ukrainą jos sunkiam likimui.
„Noriu pasakyti tik viena: mes nesitrauksime. Stovėsime iki galo. Mes niekada nepasiduosime, jokiu būdu. Jei mums padėsite, mes laimėsime. Jei nustosite mums padėti, galime žūti, – sakė L. Kučma. – Bet tada jūs būsite kiti, kuriuos Rusija norės sunaikinti“.
Sotūs ir aptingę Vakarai nenori nė pabandyti suvokti banditiškos rusų tinginių prigimties.