• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nauja susitarimo dėl Ukrainos naudingųjų iškasenų versija rodo, kad JAV siekia kontroliuoti visas būsimas dideles investicijas į infrastruktūrą ir naudingąsias iškasenas Ukrainoje bei užblokuoti prieigą prie jų Europai, rašo „Bloomberg“.

Nauja susitarimo dėl Ukrainos naudingųjų iškasenų versija rodo, kad JAV siekia kontroliuoti visas būsimas dideles investicijas į infrastruktūrą ir naudingąsias iškasenas Ukrainoje bei užblokuoti prieigą prie jų Europai, rašo „Bloomberg“.

REKLAMA

Remiantis leidinio gautu dokumentu, JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija reikalauja „pirmumo teisės“ investuoti į visus infrastruktūros ir gamtinių išteklių projektus pagal peržiūrėtą partnerystės susitarimą su Ukraina.

„Bloomberg“ teigimu, jei partnerystės susitarimas būtų patvirtintas, JAV būtų suteikta didžiulė galia kontroliuoti investicijas Ukrainoje į projektus, įskaitant kelius ir geležinkelius, uostus, kasyklas, naftos ir dujų bei svarbiausių naudingųjų iškasenų gavybą. Tai reikštų precedento neturintį JAV ekonominės įtakos didėjimą didžiausioje pagal plotą Europos šalyje kaip tik tuo metu, kai ji stoti į Europos Sąjungą.

Susitarimu JAV būtų suteikta pirmumo teisė į pelną, pervedamą į specialų rekonstrukcijos investicijų fondą, kurį kontroliuotų Vašingtonas. Labai svarbu, kad dokumente teigiama, jog JAV „materialinę ir finansinę naudą“, suteiktą Ukrainai nuo Rusijos visiškos invazijos 2022 m. vasarį, laiko savo įnašu į tą fondą.

REKLAMA
REKLAMA

Iš esmės tai reikštų, kad D. Trumpo administracija priverstų Ukrainą sumokėti už visą JAV karinę ir ekonominę paramą, suteiktą nuo karo pradžios, prieš Kijevui gaunant bet kokias pajamas iš partnerystės fondo.

REKLAMA

„Abiejų šalių diskusijos tęsiasi, o galutiniame projekte gali būti patikslintos sąlygos“, – nurodo „Bloomberg“.

Tikėtina, kad Ukraina šią savaitę atsakys į JAV dokumentą pateikdama savo pakeitimus, „Bloomberg“ sakė su šiuo klausimu susipažinęs asmuo.

Ukrainos atstovai anksčiau yra sakę, kad susitarimas su JAV neturi prieštarauti šaliess susitarimui su ES. Taip pat anksčiau atmetė JAV siekį į bendrą fondą įtraukti Vašingtono anksčiau Ukrainai teiktą paramą.

REKLAMA
REKLAMA

Pagal dokumento projektą JAV tarptautinė plėtros finansavimo korporacija kontroliuotų investicinį fondą, skirdama tris iš penkių valdybos narių ir turėdama „auksinę akciją“, suteikiančią specialią balsavimo teisę blokuoti tam tikrus sprendimus. Ukraina paskirtų kitus du narius ir negalėtų kištis į kasdienį fondo valdymą.

Kijevo vyriausybė privalėtų į fondą pervesti 50 proc. pajamų, gautų iš visų naujų gamtinių išteklių ir infrastruktūros projektų. JAV turėtų teisę į visą pelną ir 4 proc. metinę grąžą, kol susigrąžintų visą Ukrainai suteiktą paramą nuo karo pradžios, teigiama projekte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ukraina būtų įpareigota visus investicinius projektus pateikti fondui peržiūrėti. Kijevui būtų uždrausta mažiausiai vienerius metus siūlyti atmestus projektus kitoms šalims „iš esmės geresnėmis“ sąlygomis.

Be to, pagal projektą JAV vyriausybė turėtų teisę pirkti Ukrainos metalus, mineralus, naftą ir dujas anksčiau už kitas šalis komercinėmis sąlygomis, neatsižvelgiant į tai, ar projektą finansuoja fondas.

Susitarime, kurio terminas neribojamas, taip pat draudžiama Kyjivui parduoti svarbiausias naudingąsias iškasenas šalims, kurios yra JAV „strateginės konkurentės“.

REKLAMA
ukrainoje viską kontroliuoja vagys, banditai ir nacistai,vadinami oligarchus ir jankiams neliks vietos.narkomanas labai susinervinęs,bijo vietinių banditų ir jankiai spaudžia.
kas finansavo majdaną
kas finansavo majdaną
tas ir kontroliuos ukrajiną
Lietuvos investicijų buvo daug, bet Trumpas viską žino, kad jie nebuvo lojalūs jam ir jo aplinkai, visi norėjo Bideno, bet dabar liks tik su suskilusia gelda...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų