• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Papua Naujoji Gvinėja kitą pirmadienį buvo paskelbusi nedarbo diena, laukdama istorinio Jungtinių Valstijų prezidento Joe Bideno ir kitų regiono lyderių vizito.

Papua Naujoji Gvinėja kitą pirmadienį buvo paskelbusi nedarbo diena, laukdama istorinio Jungtinių Valstijų prezidento Joe Bideno ir kitų regiono lyderių vizito.

REKLAMA

Policija sustiprino saugumą, buvo iškabinti reklaminiai stendai, žmonės ruošėsi dainuoti ir šokti gatvėse. Lūkesčiai dėl šio pirmojo JAV prezidento vizito į bet kurią Ramiojo vandenyno salų valstybę buvo dideli.

„Man didelė garbė, kad jis įvykdė man duotą pažadą aplankyti mūsų šalį“, – socialiniame tinkle „Facebook“ buvo parašęs Papua Naujosios Gvinėjos ministras pirmininkas James'as Marape.

Šie lūkesčiai žlugo trečiadienį, kai J. Bidenas atšaukė vizitą, kad galėtų sutelkti dėmesį į derybas dėl skolos limito namuose.

Daugelis švenčių vyks kaip ir sumanyta. Planuotas trijų valandų J. Bideno sustojimas – tarp Didžiojo septyneto (G-7) susitikimo Japonijoje ir kelionės į Australiją – buvo suplanuotas taip, kad sutaptų su Indijos ministro pirmininko Narendros Modi, kuris susitiks su Ramiojo vandenyno salų lyderiais aptarti geresnio bendradarbiavimo būdų, kelione. Tačiau dabar, kai J. Bidenas planuoja grįžti namo iš karto po G-7 susitikimo, daugelis Papua Naujojoje Gvinėjoje jaučiasi nusivylę.

REKLAMA
REKLAMA

Sostinėje Port Morsbyje dirbantis advokatas Stevenas Ranewa (Stivenas Raneva) sakė, kad planuotas J. Bideno vizitas buvo labai svarbi naujiena visame Ramiojo vandenyno regione, ir jis planavo stebėti automobilių kolonas iš gatvės.

REKLAMA

„Visi buvo susijaudinę, – teigė jis. – Bet tai, kad visa tai buvo atšaukta, tikrai demoralizuoja.“

Konio Anu (Konijo Anu), kuri vadovauja sostinėje esančiam poilsiautojų nameliui, sakė, kad ši žinia ją nuliūdino, ir teiravosi, ar pirmadienį žmonės vis dar turės laisvą dieną. Ji teigė laukianti, ar vienas užsienio svečias, užsisakęs nakvynę pirmadieniui, ją atšauks.

Kai kurie kiti lyderiai taip pat turėjo abejonių. Naujosios Zelandijos ministras pirmininkas Chrisas Hipkinsas (Krisas Hipkinsas) trečiadienį dar kurį laiką svarstė, kaip pasielgti, bet paskelbė, kad vis dėlto vyks į Papua Naująją Gvinėją.

REKLAMA
REKLAMA

Naujosios Zelandijos Massey (Meisio) universiteto vyresnioji tarptautinio saugumo dėstytoja Anna Powles (Ana Pauls) sakė, kad nors Ramiojo vandenyno šalių vadovai supranta, jog J. Bidenas buvo reikalingas namuose, šis atšaukimas parodė, kaip JAV vidaus politika gali pakenkti šalies užsienio politikos darbotvarkei.

„Deja, tai rodo elgesio modelį, dėl kurio daugelis regione laiko JAV ne itin patikimomis partnerėmis“, – teigė A. Powles.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji teigė, kad šis susitikimas buvo planuojamas kaip praėjusiais metais Vašingtone įvykusio aukščiausiojo lygio susitikimo su Ramiojo vandenyno šalių vadovais tęsinys ir turėjo būti skirtas JAV ir Ramiojo vandenyno šalių santykiams tvirtinti tuo metu, kai Kinija vis labiau stiprina savo įtaką regione.

JAV neseniai atidarė ambasadas Saliamono salose ir Tongoje ir planuoja atidaryti dar daugiau atstovybių šiame regione, siekdamos jame įtvirtinti savo pozicijas.

REKLAMA

A. Powles teigė, kad dėl įtempto grafiko prieš kitais metais vyksiančius JAV rinkimus J. Bidenui būtų sunku suplanuoti naują susitikimo datą.

Papua Naujoji Gvinėja, kurioje gyvena beveik 10 mln. žmonių, yra didžiausia Ramiojo vandenyno sala valstybė pagal gyventojų skaičių. Ji yra į šiaurę nuo Australijos, Naujosios Gvinėjos salos, antros pagal dydį pasaulyje, rytinėje pusėje. Vakarinė salos dalis priklauso Indonezijai. Papua Naujoji Gvinėja yra palyginti neturtinga.

REKLAMA

2016 metais sakydamas kalbą Australijoje, kai buvo viceprezidentas, J. Bidenas kalbėjo apie savo ryšius su Ramiojo vandenyno regionu ir teigė, kad du jo dėdės Antrojo pasaulinio karo metais kariavo Papua Naujojoje Gvinėjoje. Jis tvirtino, kad vienas jų žuvo, o kitas grįžo namo sunkiai sužeistas.

Tačiau Kinija pirmoji išsiuntė aukščiausio lygio delegaciją, kai 2018 metais Kinijos prezidentas Xi Jinpingas (Si Dzinpingas) apsilankė Papua Naujojoje Gvinėjoje ir sudalyvavo Azijos ir Ramiojo vandenyno šalių ekonominio bendradarbiavimo (APEC) aukščiausiojo lygio susitikime.

Advokatas S. Ranewa sakė, kad didėjanti Kinijos įtaka pastebima visoje šalyje – tiek teikiant paslaugas, tiek kuriant infrastruktūrą. Jis teigė, kad vieni Kinijos pagalbą priėmė palankiai, kiti – ne.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų