Portalas „Sky News“ skelbia, kad prezidentui oficialiai pasitraukus, K. Harris neatsisakė šio iškėlimo ir teigė: „Man didelė garbė gauti prezidento palaikymą, o mano ketinimas – pelnyti ir laimėti šią nominaciją“.
„Šiuo nesavanaudišku ir patriotišku poelgiu prezidentas J. Bidenas daro tai, ką darė visą savo prezidentavimo laikotarpį: Amerikos žmones ir mūsų šalį iškelia aukščiau visko“, – sakė K. Harris.
Gimė ir užaugo gerbiamų imigrantų šeimoje
59-erių K. Harris gimė ir užaugo Ouklande, Kalifornijoje (JAV), jamaikiečio tėvo Donaldo Harriso ir indės motinos Shyamalos Gopalan šeimoje.
Jos tėvai, abu imigrantai, buvo labai gerbiami savo srityse – motina buvo krūties vėžio mokslininkė, o tėvas – ekonomikos profesorius.
Jie išsiskyrė, kai jai buvo septyneri, ir ją su seserimi Maja motina augino Berklyje, Kalifornijoje.
K. Harris sako, kad tėvai ją vedėsi į pilietinių teisių eitynes, kai ji dar buvo „vežimėlyje“, ir taip paskatino jos susidomėjimą teise.
K. Harris sukaupė itin daug patirties
Ji baigė Howardo universitetą ir Kalifornijos universiteto Hastingso teisės koledžą.
Ilgą teisininkės karjerą K. Harris pradėjo 1990–1998 m. dirbdama apygardos prokuroro pavaduotoja, specializuodamasi seksualinės prievartos prieš vaikus bylose, taip pat dirbdama su nužudymų ir apiplėšimų bylomis.
1998 m. Kamala Harris buvo paskirta San Francisko apygardos prokuratūros baudžiamųjų bylų skyriaus vadovaujančiąja teisininke, o vėliau tapo San Francisko miesto prokuroro Šeimos ir vaikų skyriaus vadove.
2004 m. ji tapo pirmąja San Francisko apygardos prokurore moterimi. Per pirmuosius trejus jos darbo metus apkaltinamųjų nuosprendžių skaičius mieste šoktelėjo nuo 52 proc. iki 67 proc.
Prieš ją išrenkant Kalifornijos generaline prokurore, ji šešerius metus prižiūrėjo didžiausią šalyje valstijos teisingumo departamentą.
2016 m. ji laimėjo JAV Senato rinkimus Kalifornijoje, įveikusi kolegę demokratę Loretą Sanchez, kuri turėjo 20 metų darbo Kongrese patirtį.
Čia K. Harris užsitarnavo reputaciją dirbdama prokurore ir sulaukė nacionalinio dėmesio, kai teisminiu būdu apklausė Donaldo Trumpo administracijos pareigūnus, įskaitant Jeffą Sessionsą, ir tuometinį kandidatą į Aukščiausiojo Teismo teisėjus Brettą Kavanaughą.
Iki 2019 m. sausio mėnesio, kai pradėjo kampaniją dėl Demokratų partijos kandidato į prezidentus, ji jau buvo tapusi garsia politike, o jos šūkis buvo „Kamala Harris – žmonėms“.
Demokratai ją laikė perspektyvia kandidate, galinčia 2020 m. rinkimuose nuversti Donaldo Trumpo prezidentavimą, tačiau galiausiai 2019 m. gruodį K. Harris pasitraukė iš prezidentavimo lenktynių, savo sprendimą motyvuodama finansų trūkumu.
2021 m. rugpjūtį Joe Bidenas pasirinko ją savo bendražyge, apibūdindamas ją kaip „bebaimę kovotoją už mažą žmogų“.
Taip ji tapo pirmąja juodaode moterimi, kandidatuojančia dviejų didžiųjų partijų rinkimuose, ir tik trečiąja moterimi, kandidatuojančia dviejų didžiųjų partijų rinkimuose per visą Amerikos istoriją.
„Mes tai padarėme, Joe!“
Prisiekusi kartu su J. Bidenu K. Harris tapo ne tik pirmąja moterimi, užėmusia viceprezidento pareigas, bet ir pirmuoju juodaodžiu ir Pietų Azijos kilmės asmeniu, užėmusiu šias pareigas, bei aukščiausio rango moterimi, kada nors dirbusia Amerikos vyriausybėje.
Jaudinančią akimirką po to, kai paaiškėjo, kad J. Bidenas laimėjo prezidento rinkimus, ji paskambino jam.
„Mes tai padarėme, – pasakė ji. – Mes tai padarėme, Joe! Tu būsi kitas Jungtinių Valstijų prezidentas“.
Pirmoje savo kalboje kaip išrinktoji viceprezidentė ji kalbėjo apie daugybę moterų, kurios asmeniškai ir istoriškai prisidėjo prie jos pasiekimų.
Ji padėkojo Amerikos rinkėjams už tai, kad į rinkimus atėjo rekordinis skaičius žmonių, ir pažadėjo „stengtis būti tokia viceprezidente, kokiu Joe [Bidenas] buvo prezidentui B. Obamai – ištikima, sąžininga ir pasiruošusi, kasdien atsibusi galvodama apie jus ir jūsų šeimą“.
„Nors galiu būti pirmoji moteris šiame poste, aš nebūsiu paskutinė“, – sakė ji, matyt, turėdama omenyje tai, ką jai sakė mirusi motina.
„Mano mama žiūrėdavo į mane ir sakydavo: „Kamala, galbūt tu būsi pirmoji, kuri padarys daug dalykų, bet įsitikink, kad nesi paskutinė“, – 2019 m. sakė K. Harris.
Būdama viceprezidente K. Harris pasisakė už teisę į abortus ir daug dėmesio skyrė imigracijos krizei JAV ir Meksikos pasienyje spręsti.
K. Harris turėtų pranašumą prieš kitus potencialius kandidatus
Prezidentui J. Bidenui pastaruoju metu buvo nelengvas metas. 81-erių prezidentas sprendžia katastrofiškų debatų su oponentu buvusiu prezidentu D. Trumpu birželio mėnesį padarinius.
K. Harris, praėjus vos kelioms minutėms po debatų pabaigos, ėmėsi ryžtingai ginti prezidentą, pripažindama, kad jis „lėtai pradėjo“, tačiau teigė, kad „stūmė faktus“, o D. Trumpas „stūmė melą“.
Raginimai atsistatydinti iš paties prezidento partijos tapo dar garsesni po to, kai jis NATO aukščiausiojo lygio susitikime Ukrainos prezidentą Volodymyrą Zelenskį per klaidą pavadino „prezidentu Putinu“, o savo viceprezidentę pavadino Donaldu Trumpu, o ne ponia Harris.
Apklausos rodė, kad dauguma demokratų mano, jog viceprezidentė gerai atliktų J. Bideno įpėdinės pareigas.
Ekspertai teigia, kad ji turėtų pranašumą prieš kitus potencialius kandidatus, nes jau dalyvavo ir laimėjo rinkimuose su prezidentu Joe Bidenu, turi daug metų kauptą geranoriškumą pagrindinėse partijos rinkėjų grupėse ir tikriausiai kontroliuotų didžiulį kampanijos fondą, sukauptą perrinkus J. Bideną.
K. Harris aplenkė dramą ir kampanijos metu liko ištikima J. Bidenui, tačiau pripažino, kiek daug pastatyta ant kortos, ir pavadino šiuos rinkimus „egzistencingiausiais, nuosekliausiais ir svarbiausiais per visą mūsų gyvenimą“.
Pasiruošusi užimti J. Bideno vietą
Neseniai socialiniame tinkle X ji išreiškė paramą prezidentui ir pavadino jį „lyderiu, kuris kovoja už Amerikos žmones“.
Ji nesvarstė klausimų apie kandidatavimą į prezidentus, tačiau 2023 m. komentavo, kad yra pasirengusi užimti J. Bideno vietą, jei jis negalėtų eiti pareigų.
„Taip, esu, jei reikės, bet Joe Bidenas bus sveikas – sakė ji CBS. – Ir leiskite jums kai ką pasakyti: aš dirbu su Joe Bidenu kiekvieną dieną“.
Praėjusią savaitę J. Bidenas sakė manantis, kad K. Harris yra „tinkama būti prezidente“.
„Štai kodėl aš ją pasirinkau“, – sakė jis spaudos konferencijoje ir pridūrė, kad dėl jos nepasitrauks, nebent apklausos rodytų, kad lapkričio mėnesį jis niekaip negalėtų įveikti D. Trumpo.
Tačiau, „Jokia apklausa to nesako“, – reziumavo jis.