Interviu „PBS NewsHour“ J. Bidenas teigė, kad Kinijos galimybes konfrontuoti su Jungtinėmis Valstijomis riboja būtinybė apsaugoti tarptautinę prekybą ir kad pats Xi Jinpingas yra nepavydėtinoje padėtyje.
„Ar galite sugalvoti kokį nors kitą pasaulio lyderį, kuris apsikeistų vietomis su Xi Jinpingu? Negaliu nė vieno sugalvoti, – sakė JAV lyderis. – Šis žmogus turi didžiulių problemų.“
Demokratas, dažnai apibūdinantis JAV ir Kinijos santykius kaip svarbiausius pasaulyje, pridūrė, kad Xi Jinpingas „taip pat turi didelį potencialą“.
Tačiau, Baltųjų rūmų šeimininko teigimu, „kol kas jo ekonomika veikia nelabai gerai“.
Pasak J. Bideno, Xi Jinpingas pripažįsta, kad jo galimybės manevruoti konfrontuojant su Vakarų šalimis yra ribotos.
Atkreipdamas dėmesį į tai, kad Pekinas iki šiol gana vangiai rėmė sąjungininkę Maskvą šiai kariaujant prieš Ukrainą, JAV prezidentas sakė, kad „visi tikėjosi, jog Kinija visiškai palaikys Rusiją“, bet „ji ne visiškai palaiko“.
Pasak J. Bideno, taip yra todėl, kad Xi Jinpingas pasimokė iš stipraus Vakarų atsako Rusijai, įskaitant griežtų ekonominių sankcijų įvedimą.
„Šią vasarą jam paskambinau ir pasakiau: „Tai nėra grasinimas, tik pastebėjimas – pažiūrėk, kas nutiko Rusijai“, – prisiminė J. Bidenas.
Jis sakė, kad tame pokalbyje su Kinijos lyderiu pabrėžė, jog nuo tada, kai prieš metus prasidėjo Maskvos invazija į Ukrainą, 600 JAV korporacijų pasitraukė iš Rusijos.
„Pasakiau: „Visą laiką man sakei, kad santykiai su Jungtinėmis Valstijomis ir Europa tau reikalingi tam, kad jos investuotų į Kiniją“. Aš pasakiau: „Kas investuos Kinijoje, jei jūs elgsitės tokiu pat stiliumi?“ – kalbėjo J. Bidenas.
Praėjusių metų lapkritį Balyje vykusio G-20 viršūnių susitikimo kuluaruose jis asmeniškai susitiko su Xi Jinpingu – pirmą kartą nuo tada, kai 2021 metais tapo JAV prezidentu. Per tą laiką jie taip pat turėjo penkis pokalbius telefonu ar vaizdo ryšiu.
Praėjusią savaitę JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) paskelbė paskutinę minutę atšaukiantis savo kelionę į Pekiną. Tokį sprendimą lėmė tarp šalių padidėjusi įtampa po to, kai virš Jungtinių Valstijų praskrido Kinijos oro balionas, kurį šeštadienį numušė JAV karinės oro pajėgos.
Vašingtonas teigia, kad virš svarbių karinių objektų praskridęs balionas buvo skirtas šnipinėjimui. Tuo metu Pekinas tvirtina, kad tai – paklydęs orų stebėjimo orlaivis.