Vasario 23 dieną laišku Vokietijos gynybos ir ekonomikos ministrai paprašė Šveicarijos gynybos ministrės Violos Amherd pritarimo „Rheinmetall“ siekiui įsigyti senų, nenaudojamų tankų „Leopard 2“, naujienų agentūrai AFP pranešė Gynybos ministerija, patvirtindama Šveicarijos laikraščio „Blick“ pranešimą.
Kadangi pagal griežtą Šveicarijos karinio neutralumo tradiciją draudžiama reeksportuoti Šveicarijoje pagamintą ginkluotę į kariaujančias šalis, Berlynas pažadėjo, kad tankai nebus siunčiami į Ukrainą, teigė ministerija.
Ji sakė galinti garantuoti, kad tankai liks Vokietijos arba jos NATO ir Europos Sąjungos partnerių teritorijoje, ir pridūrė, kad jų reikia norint užkaišyti spragas po jos pačios tankų eksporto į Ukrainą ir atsarginėms dalims.
Šveicarijos kariuomenėje naudojami 134 tankai „Leopard 2“, tačiau jau daugelį metų sandėliuojami dar 96 tokie tankai, kurie, nors ir buvo reguliariai testuojami, nebuvo modernizuojami.
Berlynas penktadienį taip pat patvirtino, kad pateikė prašymą.
„Džiaugtumės, jei Šveicarija apsvarstytų galimybę parduoti atsargas, kurių eksploatacija buvo nutraukta“, – per eilinę vyriausybės spaudos konferenciją teigė Vokietijos gynybos ministerijos atstovas spaudai.
Jis nepasakė, kiek tankų „Rheinmetall“ norėjo įsigyti, tačiau patvirtino, kad jie „nebus skirti Ukrainai“.
Kovo 1 dieną atsiųstame atsakyme V. Amherd paaiškino, kad, prieš atsisakant kai kurių senų tankų, Šveicarijos parlamentas turi oficialiai nutraukti jų eksploatavimą, pranešė Šveicarijos gynybos ministerija.
Išanalizavusi Šveicarijos poreikius, kariuomenė nusprendė, kad iš esmės būtų galima atsisakyti „riboto“ kovinių tankų skaičiaus, kai jų eksploatavimas oficialiai bus nutrauktas.
Tikimasi, kad Šveicarijos vyriausybė pirmadienį pateiks savo poziciją šiuo klausimu.
Vos daugiau nei prieš metus Rusijai įsiveržus į Ukrainą, buvo pradėtas svarstyti ilgametės Šveicarijos neutralumo tradicijos klausimas.
Nors turtinga Alpių šalis, kuri nėra ES narė, sekė bloko pavyzdžiu dėl sankcijų, nukreiptų prieš Maskvą, ji iki šiol nebuvo tokia lanksti dėl savo griežto karinio neutralumo.
Nepaisant Kyjivo ir jo sąjungininkių spaudimo, Šveicarija iki šiol atsisakė leisti šalims, turinčioms Šveicarijoje pagamintų ginklų, reeksportuoti juos į karo nuniokotą Ukrainą ir iki šiol atmetė tiesioginius Vokietijos, Ispanijos ir Danijos prašymus.
Parlamente rengiamos kelios iniciatyvos dėl reeksporto taisyklių sušvelninimo, tačiau sprendimas greičiausiai bus priimtas tik po kelių mėnesių.