Susitarimo papildymą, kuriuo numatytas TBT prokuratūros dalyvavimas jungtinėje tyrimo grupėje dėl įtariamų tarptautinių karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui Ukrainoje, ketvirtadienį pasirašė TBT prokuroras Karimas A. A. Khanas (Karimas Chanas) bei trijų susijusių šalių generaliniai prokurorai.
„Tai yra pirmas kartas istorijoje, kai Tarptautinio baudžiamojo teismo prokuratūra tampa jungtinės tyrimo grupės dalyviu. Šis išskirtinis TBT prokuratūros sprendimas parodo, kad mūsų pradėtas darbas, siekiant padėti Ukrainai surinkti teismui kuo daugiau įrodymų apie šioje šalyje tebevykdomus karo nusikaltimus, vertinamas kaip itin reikšmingas ir reikalingas“, – sako generalinė prokurorė Nida Grunskienė.
Pasak prokuratūros, ketvirtadienį pasirašytas susitarimas leis jungtinės tyrimo grupės narėms operatyviau koordinuoti tarpusavio veiksmus ir bendradarbiauti TBT prokuratūros bei kompetentingų nacionalinių institucijų atliekamuose tyrimuose.
Ši nepriklausoma baudžiamojo persekiojimo ir tyrimo institucija įsteigta Tarptautinio baudžiamojo teismo Romos statutu.
Ji atsako už teismui perduodamas bylas ir visą pagrindžiamąją informaciją apie teismo jurisdikcijai priklausančius nusikaltimus, jų įvertinimą, atlieka ikiteisminį tyrimą ir palaiko kaltinimą bylą nagrinėjant teisme.
Minimas susitarimas pasiektas per praėjusią savaitę Eurojusto būstinėje įvykusį koordinacinį pasitarimą. Jame dalyvavo jungtinės tyrimų grupės partneriai, Tarptautinio baudžiamojo teismo atstovai, Eurojusto nacionaliniai nariai ir trečiųjų valstybių ryšių prokurorai.
Nuo 2018 metų Ukraina yra viena iš dešimties ES nepriklausančių valstybių, kurios turi ryšių prokurorą Eurojuste.
Remdamas jungtinės tyrimų grupės veiklą, Eurojustas teikia operatyvinę, analitinę, teisinę ir finansinę pagalbą, taip pat užtikrina visų nacionalinių tyrimo ir baudžiamojo persekiojimo institucijų, kurios pradėjo pagrindinių tarptautinių nusikaltimų tyrimus, veiklos koordinavimą ir bendradarbiavimą.