Informacijos srautas apie beveik pusę metų trunkantį Rusijos karą Ukrainoje yra neįtikėtinai didelis. Vien panagrinėjus Kremliaus retoriką matyti keli karo Ukrainoje siekiai: nuo noro „demilitarizuoti“ ir „denacifikuoti“ Ukrainą iki teiginių, kad tai yra „prevencinis“ smūgis.
Viešojoje erdvėje taip pat matyti spėlionių, kad Rusijos karas prieš Ukrainą yra žingsnis link SSRS atkūrimo. Būtent todėl apkarpytas S. Šoigui pareiškimas didelei daliai interneto vartotojų ir galėjo pasirodyti tarytum Kremliaus ambicijų patvirtinimas, rašo amerikiečių savaitraštis „Newsweek“.
Vaizdo įrašas, kuriame girdėti, manytum, skandalingi S. Šoigu žodžiai, pradėjo plisti dar šią savaitę. Juo ėmė dalintis įvairūs žmonės – nuo paprastų interneto vartotojų iki žurnalistų ar pareigūnų. Pavyzdžiui, įrašu pasidalijo buvęs JAV ambasadorius Rusijoje Michaelas McFaulas.
Apkarpytame S. Šoigu pasisakyme girdėti tokie žodžiai: „Visa tai laikina, mūsų tauta vėl bus didi ir galinga. Vėl bus Sovietų Sąjunga, niekas niekur nesitrauks, ir mes gyvensime taikiai“.
Įrašą jau tikriausiai pamatė dešimtys tūkstančių interneto vartotojų.
RU Defence Minister: “Things will be good again. We’ll have a new Soviet Union, big & strong. There’ll be peace again. No one will go away”.
Those who claim it’s all about NATO going too far - do you listen?#StopPutinNOW #StandWithUkraine pic.twitter.com/sLgjcwUexQREKLAMAREKLAMA— olexander scherba🇺🇦 (@olex_scherba) July 28, 2022
Ką omenyje turėjo Šoigu?
Nufilmuotas S. Šoigu pasisakymas yra tikras, tačiau jis yra ištrauktas iš konteksto. Rusijos ministras šios frazės nepasakė karo Ukrainoje kontekste – iš tikrųjų jis kalbėjo apie praeities įvykius.
Pilname vaizdo įraše S. Šoigu kalbėjo apie 1991–1992 m. Pietų Osetijos karo 30-ąsias metines. Būtent kalbėdamas apie Rusijos vadovybes nuotaikas, vyravusias 1992-aisiais jis ir pasakė šoką socialinių tinklų vartotojams sukėlusią frazę.
„Tuo metu, esu tikras, ypač mano karta, buvome visiškai įsitikinę, kad visa tai laikina, mūsų tauta vėl bus didi ir galinga, kad vėl bus Sovietų Sąjunga ir niekas niekur nesitrauks – visi gyvensime taikoje ir harmonijoje“, – taip kalbėjo S. Šoigu.
Nors pastaraisiais mėnesiais yra diskutuojama apie galimą V. Putino siekį atkurti SSRS arba bent tam tikrą jos versiją, šis S. Šoigu pasisakymas yra klaidingai interpretuotas. S. Šoigu nežadėjo SSRS sugrįžimo, o iš tikrųjų kalbėjo apie 1992-aisiais Rusijoje vyravusias nuotaikas.
Primename, kad Rusijos kariuomenė ankstyvą vasario 24 d. rytą įsiveržė į Ukrainą. Kremlius Ukrainai karo oficialiai nepaskelbė – Rusijos valdžia plataus masto karo veiksmus pavadino „specialia operacija“, kurios tikslas, be kita ko, yra ir ukrainiečių „nutautinimas“.
Priešas pirmiausia numetė bombas ant karinių objektų, o vėliau apšaudė civilinius pastatus. Daugelis pasaulio šalių, įskaitant JAV, ES valstybes nares, Kanadą, Japoniją ir Australiją, Rusijai įvedė naujas sankcijas, didžiosios įmonės pradėjo stabdyti bendradarbiavimą su Rusija.
Rusijos kariuomenė nuo pirmos karo dienos aršiai bombarduoja Ukrainos teritoriją, civilinius pastatus, nors tikina, kad taikosi tik į karinius ar strateginės paskirties objektus. Rusijos puolimo metu jau žuvo tūkstančiai civilių. Karo metu faktiškai sunaikintas Mariupolis ir Lymanas, pastarosiomis savaitėmis vyko aršūs mūšiai dėl Sjevjerodonecko ir kitų Donbaso miestų. Sjevjerodoneckas ir Lysyčanskas neseniai pateko į rusų rankas.