ssrs
Šiame puslapyje rasite informaciją apie gairę pavadinimu „ssrs“. Visi straipsniai, video, nuotraukos, komentarai patalpinti tv3.lt naujienų portale apie gairę pavadinimu „ssrs“.
LGGRTC atsakė dėl Arlausko bendradarbiavimo su SSRS tarnybomis: tikrina tik slaptuosius bendradarbius
Kilus klausimų, kodėl su Taikos koalicija kandidatuojančio Danuko Arlausko anketoje nenurodytas ryšys su SSRS tarnybomis, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC) sako tikrinantis tik slaptuosius šių struktūrų bendradarbius. Visgi, Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) medžiagą šiuo klausimu teikiantis centras neatmeta, kad buvusio KGB darbuotojo sprendimas prisidėti prie sovietinės sistemos galėjo būti sąmoningas.
Paaiškino, kodėl sovietinėje patalynėje būdavo skylė: kiti to nežinodavo
Daugelis iš jūsų dar prisimena laikus, kai patalynių užvalkalai turėjo skylę paklodei įdėti. Jis būdavo iš priekinės užvalkalo dalies, per vidurį, o kai kurie iš jūsų tikriausiai vis dar turi tokį patalynės užvalkalą, kuris guli giliai spintoje.
Tačiau neretai vis dar kyla klausimas, kodėl tokiuose patalynės užvalkaluose būdavo rombo formos skylė?
Pirmasis į galvą ateinantis paaiškinimas – į tokį patalynės užvalkalą lengviau ir greičiau galima sukišti paklodę.
Seimas linkęs daugiau nepriklausomybės gynėjų skirti valstybės paramą būstui atnaujinti
Seime skinasi kelią pataisos, leisiančios nuo šių metų birželio renovuojant būstą į valstybės paramą pretenduoti daugiau nukentėjusiųjų nuo 1991 metų sausio įvykių ir vėliau vykdytos SSRS agresijos šeimų narių.
Seimas antradienį po svarstymo pritarė tai numatančioms Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatymo pataisoms: už balsavo 99 parlamentarai, o susilaikė 14. Galutinis balsavimas – kitame posėdyje.
Šiauliečiai – už SSRS karių kapų iškėlimą iš centro, miesto valdžia prašo keisti įstatymus
Šiauliečiai norėtų, kad iš miesto centro būtų iškelti sovietų karių palaikai, bet miesto valdžia teigia, kad to padaryti neįmanoma be įstatymų pakeitimų.
Tris mėnesius vykusioje apklausoje sudalyvavo 1538 gyventojai, 81,79 proc. miestiečių pareiškė, kad norėtų, jog Šv. Apaštalų Petro ir Povilo katedros prieigose palaidoti Antrojo pasaulinio karo karių palaikai būtų perkelti į tikras kapines, pranešė savivaldybė.
Nausėda: Medininkų žudynės – SSRS konvulsija, neįbauginusi siekiant Lietuvos laisvės
Prieš daugiau nei tris dešimtmečius įvykdytos Lietuvos pareigūnų žudynės Medininkuose buvo žlungančios Sovietų Sąjungos konvulsija, neįbauginusi Lietuvos siekiant išsilaisvinti nuo okupantų, sako prezidentas Gitanas Nausėda.
„Prieš 32 metus jauna Lietuvos valstybė patyrė dar vieną pralaiminčios, žlungančios, ir todėl siautėjančios blogio imperijos teroristinį išpuolį (...). Medininkų teroro aktas buvo Sovietų Sąjungos agonijos konvulsija.
Seime – siūlymas Rusijos veiksmus Ukrainoje prilyginti sovietų ir nacių nusikaltimams
Šeši Seimo konservatoriai siūlo Rusijos veiksmus Ukrainoje vertinti taip pat, kaip sovietų ir nacių nusikaltimus.
Jie siūlo Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už viešą pritarimą tarptautiniams nusikaltimams, SSRS ar nacistinės Vokietijos nusikaltimams, už jų neigimą ar šiurkštų menkinimą, papildyti žodžiu „Rusijos“.
„Įstatymo projekto tikslas – numatyti baudžiamąją atsakomybę ir su jos taikymu susijusias kitas baudžiamojo proceso poveikio priemones asmenims, viešai prita...
Gegužės 9-osios minėjimas Klaipėdoje neapsiėjo be incidentų: sumaištį kėlė provokatorius su „koloradke“
Gegužės 9-ąją posovietinėse valstybėse minint pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare dieną, žmonės rinkosi ir į karių memorialą Klaipėdoje, praneša naujienų portalas ve.lt.
Panašu, kad pernai Skulptūrų parke demontavus trijų sovietų karių skulptūras, kardo paminklą ir raudoną žvaigždę su amžinąją ugnimi, kukliau ėmė švęsti ir rusakalbių klaipėdiečių diaspora.
Kinija oficialiai pakomentavo ir Lietuvoje politinį skandalą sukėlusį pareiškimą
Kinija nepakeitė savo pozicijos dėl Krymo statuso ir „gerbia visų valstybių suverenitetą“, interviu Kremliaus propagandinei naujienų agentūrai TASS paskelbė oficiali Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Mao Nin, po savo šalies ambasadoriaus Prancūzijoje pareiškimo dėl subyrėjusios SSRS valstybių.
Lukašenka įsitikinęs, kad ne Rusija užpuolė Ukrainą, o „pavienės šalys siekia revanšo dėl Antrojo pasaulinio karo“
Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka, kalbėdamas su NVS lyderiais, pademonstravo savo prastas istorijos žinias, pareiškęs, kad „šiuo metu vyksta nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos prasidėjęs tikras hibridinis karas prieš mus visus“.
„Ukraina čia tik pretekstas.
Suomija nuvertė paskutinę sovietų lyderio Vladimiro Lenino statulą
Suomija antradienį nugriovė paskutinę viešoje vietoje esančią sovietų lyderio Vladimiro Lenino statulą.
Susimąsčiusio lyderio su ranka ant smakro bronzinis biustas buvo nuimtas nuo postamento ir išvežtas sunkvežimiu, kai kuriems tai pasitinkant su šampanu rankose, o vienam vyrui protestuojant su sovietine vėliava.
„Vienos žiauriausių pasaulyje valdymo sistemų – sovietinio komunizmo – įkūrėjo statulos pašalinimas iš gatvės yra puikus dalykas“, – sakė 77 metų Matti Leikkonenas, stebėjęs procesą.
REKLAMA
REKLAMA
Putinas: konfliktai Ukrainoje, buvusiose sovietinėse šalyse – SSRS žlugimo pasekmė
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad konfliktai buvusiose sovietinėse šalyse, įskaitant Ukrainą, yra Sovietų Sąjungos žlugimo pasekmė.
„Užtenka pažvelgti į tai, kas dabar vyksta tarp Rusijos ir Ukrainos ir kas vyksta prie kai kurių kitų Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) šalių sienų. Visa tai, žinoma, yra Sovietų Sąjungos žlugimo pasekmė“, – sakė V. Putinas per susitikimą su NVS valstybių žvalgybos vadovais, kuris buvo transliuotas per televiziją.
Putinas nedalyvaus Michailo Gorbačiovo laidotuvėse – sako, kad yra labai užimtas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nedalyvaus paskutinio Sovietų Sąjungos lyderio Michailo Gorbačiovo laidotuvėse, ketvirtadienį pranešė jo atstovas.
„Atsisveikinimo ceremonija ir laidotuvės vyks rugsėjo 3 dieną, bet, deja, prezidento darbo grafikas neleis jam jose dalyvauti“, – žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Jis pridūrė, kad V. Putinas atidavė paskutinę pagarbą M. Gorbačiovui ligoninėje, kur jis mirė antradienį po sunkios ligos, sulaukęs 91 metų.
Navalnas giria Gorbačiovą už taikų pasitraukimą iš valdžios
Įkalintas Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas trečiadienį gyrė paskutinį Sovietų Sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą, kuris mirė sulaukęs 91 metų, už taikų pasitraukimą iš valdžios.
„Jis paliko valdžią taikiai ir savanoriškai, gerbdamas savo rinkėjų valią.
Putinas pareiškė: Michailas Gorbačiovas padarė „milžinišką įtaką pasaulio istorijos eigai“
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad paskutinis Sovietų Sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas, kuris mirė antradienį, padarė „milžinišką įtaką“ pasaulio istorijai.
„Michailas Gorbačiovas buvo politikas ir valstybės veikėjas, padaręs milžinišką įtaką pasaulio istorijos eigai“, – sakoma Kremliaus pareiškime, kuriame V. Putinas išreiškė „gilią užuojautą“ M. Gorbačiovo artimiesiems.
Vytautas Landsbergis apie Michailą Gorbačiovą: „Numirė kalinys“
Paskutinis Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas buvo tik „sistemos sraigtelis ir aktorius“, negalėjęs veikti savarankiškai, sako pirmasis Lietuvos vadovas po atkurtos nepriklausomybės Vytautas Landsbergis.
„Numirė kalinys. Tai apie Michailą Gorbačiovą. Jam taip ir nebuvo leista nei pačiam galvoti, nei savo mintimis kalbėti, – savo „Facebook“ paskyroje paskelbus apie M. Gorbačiovo mirtį trečiadienį rašė V. Landsbergis.
Mirus Michailui Gorbačiovui, teismas spręs dėl jo teisių perėmėjo Vilniuje iškeltoje byloje
Maskvoje antradienį mirus paskutiniam Sovietų Sąjungos lyderiui Michailui Gorbačiovui, Vilniaus teismas spręs dėl jo teisių perėmėjo civilinėje byloje dėl atsakomybės už Sausio 13-ąją.
„Bus sprendžiama pagal Civilinio proceso kodekso 48 straipsnį, dėl teisių perėmimo“, – BNS trečiadienį sakė Vilniaus miesto apylinkės teismo atstovas Aurimas Žukauskas.
Anušauskas apie Gorbačiovo mirtį: „Jis buvo nusikaltėlis“
Vos pasirodžius naujienai apie paskutinio SSRS M. Gorbačiovo mirtį, įrašą apie tai savo „Facebook“ paskyroje publikavo Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas
„Prisimenu kai 1982–1985 m. vienas po kito buvo nuo deguonies atjungiami generaliniai sekretoriai, Michailas Gorbačiovas Vakaruose sukėlė euforiją. Ne iškart, bet sukėlė. Bet jis buvo nusikalstamos partijos lyderis ir prigimties nepakeisi.
Mirė paskutinis SSRS lyderis Michailas Gorbačiovas
Mirė paskutinis SSRS prezidentas Michailas Gorbačiovas, rašo rusų naujienų agentūra TASS.
Jis ėjo 92-uosius metus.
„Michailas Sergejevičius Gorbačiovas mirė šį vakarą po sunkios ir ilgos ligos“, – rusų žiniasklaidoje cituojama Maskvos centrinė klinikinė ligoninė.
Rusijos žiniasklaidoje taip pat pažymima, kad Vokietijoje gyvenęs paskutinis SSRS vadovas turėjo problemų su kepenimis, o į Maskvą atvyko atlikti hemodializės.
Sveiki sugrįžę į SSRS: Rusija planuoja atidaryti parduotuves, kuriose diplomatams bus parduodamos importinės prekės
Rusijoje atsidarys neapmuitintos (angl. duty-free) parduotuvės, kuriose diplomatai užsienio valiutomis galės įsigyti iš Vakarų importuotų prekių. Tokia praktika daugeliui rusų primena liūdnai pagarsėjusias Beriozkos parduotuves, tapusias aukštų sovietmečio pareigūnų turėtų privilegijų simboliu, rašo „The Guardian“.
Parduotuvėse, kurios savo duris tikėtina atvers jau šį rudenį, bus parduodamos importuotos prekės, kurių įprastose Rusijos prekybos vietose bus sunku rasti, nes dėl karo Ukraino...
Audrą sukėlę Šoigu žodžiai: ką jis iš tikrųjų norėjo pasakyti?
Internete ėmė plisti vaizdo įrašas, kuriame Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pareiškia, kad Sovietų Sąjunga bus atkurta. Stebint pastarųjų mėnesių aktualijas, toks pareiškimas išties gali atrodyti tikras. Tačiau tiesa yra tokia, kad vaizdo įraše pateikiami S. Šoigu žodžiai yra išimti iš konteksto ir gali klaidinti.
Informacijos srautas apie beveik pusę metų trunkantį Rusijos karą Ukrainoje yra neįtikėtinai didelis.
Jau spėlioja apie tolimesnius Putino planus: ar šį penktadienį gali pradėti SSRS atkūrimą?
Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas dar šį penktadienį galimai ketina pradėti SSRS atkūrimą, sako šaltinių Kremliuje tariamai turintis „Telegram“ kanalas „General SVR“.
Vakarų lyderiai yra svarstę, kad padėdamas karą Ukrainoje, V. Putinas galimai siekia įgyvendinti savo fantazijas atkurti SSRS.
Liepos 15-osios planai
Anot minėto kanalo, šiuo metu daugelis spėlioja, ką V. Putinas rengia liepos 15 d. Būtent liepos 15 d., penktadienį, Rusijos Dūma rinksis į neeilinį posėdį.
Amžiną atilsį Burbulis: didžiuojuosi, kad lietuvių palikuonis prisidėjo prie SSRS žlugimo
90-aisiais lietuvių kilmės politikas buvo artimiausių pirmojo Rusijos prezidento Boriso Jelcino patikėtinių rate, trumpam tapęs vienu iš įtakingiausių žmonių šalyje. 2022-ųjų birželį netikėtai miręs 76-erių Genadijus Burbulis didžiavosi savo indėliu į SSRS žlugimą, tačiau pripažino, kad vėliau buvo padaryta daug klaidų.
Birželio 14-oji – Gedulo ir vilties diena: minimos 81-osios tremties metinės
Lietuvoje antradienį minima Gedulo ir vilties diena – birželio 14-ąją prieš 81 metus šalį okupavę sovietai pradėjo masinius gyventojų trėmimus į Sovietų Sąjungos gilumą.
Šiai datai minėti renginiai vyks Vilniuje ir kitose Lietuvos vietose.
Seimo Kovo 11-osios Akto salėje organizuojamas iškilmingas minėjimas.
Likus minutei iki vidurdienio, 11.59 val., tylos minute visoje šalyje bus pagerbtos okupacijos aukos.
Ukrainiečių radinys galėjo atskleisti naują Kremliaus planą Kyjivui: šitaip okupantai planuoja atkurti SSRS?
Jei Rusijos pajėgoms pavyktų užimti Kyjivo regioną, Kremlius gyventojams galimai išduotų SSRS pasus, skelbia Ukrainos saugumo tarnyba.
Ukrainos saugumo tarnybos pareigūnai pasidalino keliomis nuotraukomis, kuriose matomi SSRS pasų blankai, rasti netoli Makarovo miesto.
Sovietų Sąjunga Nr. 2? Rusijoje siūloma grąžinti komunistų vėliavą
Rusijos komunistų partija pasiūlė pakeisti Rusijos trispalvę į SSRS vėliavą. Įstatymų projektas jau pateiktas svarstymui Dūmoje. Viena iš jo autorių, deputatė Anželika Glazkova paaiškino, kad „žmonės patys to labai trokšta“.
„Ta močiutę, kuri šiandien išėjo pasitikti nacių su mūsų raudona vėliava, tikėtina, visas pasaulis žino. Būtent su šiuo simboliu mes iškovojome pergalę Didžiojo Tėvynės karo metu. Būtent su šiuo simboliu atsirado visi Sovietų Sąjungos pasiekimai.
Mažeikių parke Rusijos imperiją šlovinantys paminklai bado akis: „Šitiek laiko niekas nepamatė“
Kol didmiesčiai valo savo erdves nuo sovietmečio palikimo, mažesnių miestų ir miestelių aikštėse dar galima aptikti užrašų ir simbolių, kurie šlovina SSRS. Šiuo metu gyventojai dėl karo Ukrainoje į istorinius Rusijos ženklus reaguoja itin jautriai ir dauguma piktinasi, kodėl jie dar stovi. Istorikai mano, kad Rusiją šlovinančių simbolių Lietuvoje neturėjo likti daugiau nei prieš 30 metų, o stovintys paminklai su SSRS simboliais rodo vietos valdžios aplaidumą.
Sovietinis projektas „Aukso vilna“: kaip rusai bandė degtinę be pagirių sukurti
1984-aisiais Magadane, vienoje iš atokiausių ir atšiauriausių Sovietų Sąjungos gyvenviečių, buvo išbandytas tariamai pagirių nesukeliančios degtinės projektas. Vietos gyventojai jiems atvežtą degtinę išgėrė ir tyrimo rezultatai mokslininkus tenkino, tačiau viską teko nutraukti anksčiau laiko dėl prasidėjusios antialkoholizmo kampanijos. Vėliau liudininkai tvirtino, kad savo poveikiu degtinė niekuo iš esmės, išskyrus savo neįprastą skonį ir spalvą, neišsiskyrė.
„Maskvos maitintoja“ Lietuva: sovietinio maisto ir parduotuvių realybė – begalinės eilės ir mirtini apsinuodijimai
Sovietinį maistą supa daugiau mitų nei, veikiausiai, bet kokį kitą ano meto reiškinį. Dalis sovietmetį menančių lietuvių savo jaunystės tortus ir kotletus prisimena it per rožinius akinius, kai išties sovietinis maistas Lietuvoje sukeldavo ir apsinuodijimų, kurie baigdavosi mirtimi. O kur dar ir sovietinės parduotuvės, kur norimo maisto eilėse tekdavo laukti ištisas valandas, o tikrai gardesnį kąsnelį gauti pavykdavo tik per blatą arba einant aukštas pareigas.
Stalino kurčnebylys proanūkis gyvena gatvėje: tėvas neleidžia patekti į namus Maskvoje
SSRS diktatoriaus Josifo Stalino proanūkis Selimas susipyko su savo tėvu ir įsivėlė į teismų maratoną. Žymiojo tirono Josifo Džiugašvilio proanūkis yra kurčnebylys ir jau daugelį metų jis, kaip pats teigia, negali patekti į savo namus.
Selimas Bensaadas, kurio mama Galina Džiugašvili buvo vokiečių nelaisvėje nužudyto J. Stalino sūnaus Jakovo dukra, o tėvas – alžyrietis Hoseinas Ben Saadas, gimė Maskvoje ir gyveno su mama.
SSRS griūtis prieš 30 metų: imperija byra iki šiol
Sovietų Sąjungos griūties prieš 30 metų priežastys dažniausiai vertinamos kaip kompleksinė daugelio faktorių samplaika. Prie to, dėl ko labiausiai gedi dabartinis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, nemažai prisidėjo ir Lietuva, pirmoji iš sąjungos valstybių, paskelbusi apie atsiskyrimą. Tačiau ekspertai pažymi: SSRS vis dar byra, o paties proceso pabaigos gali nepamatyti ir ateinančios kartos.
Michailas Gorbačiovas: vienintelis teisingas kelias Rusijai – demokratinis
Buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas dėl tos valstybės griūties kaltina 1991 metų rugpjūčio pučo organizatorius ir Belovežo susitarimą pasirašiusius lyderius, ragina ginti demokratijos principus ir mano, kad tik žengdama demokratiniu keliu Rusija galės vystytis bei spręsti problemas.
„Manau, kad tų dienų pamokos aktualios [ir] šiandien.
Mirė paskutinis SSRS pučo dalyvis Baklanovas
Eidamas 90-uosius metus mirė paskutinis iš 1991 metais surengto nesėkmingo perversmo prieš tuometį Sovietų Sąjungos lyderį Michailą Gorbačiovą dalyvis Olegas Baklanovas, trečiadienį pranešė Rusijos kosmoso agentūros vadovas.
„Olegas Dmitrijevičius Baklanovas, vadovavęs mūsų raketų ir kosmoso pramonei bei SSRS Bendrosios mašinų gamybos ministerijai, mirė“, – tviteryje parašė Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ vadovas Dmitrijus Rogozinas.
O. Baklanovo mirties priežastis lieka neaiški.
Okupacinių režimų atstovų atvaizdai negalės būti saugomi
Patikslinti kriterijai, pagal kuriuos teisinės apsaugos įgyti negalės visus okupacinių režimų atstovus, o ne tik jų vadovus, vaizduojantys kūriniai.
Kaip pranešė Kultūros ministerija, patikslinta Nekilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo, atrankos ir reikšmingumo lygmens nustatymo kriterijų aprašo dalis, susijusi su teisine apsauga.
Tragedijos, kurias nuo žmonių slėpė Sovietų Sąjunga
Kai pasaulyje įvyksta tragedija ar nutinka katastrofa su daugelio žmonių žūtimis, apie ją sužino visi. Žmonės gali palaikyti nelaimės ištiktųjų artimuosius, aiškinamos aplinkybės, kad ateityje tokie atvejai nepasikartotų. Tačiau tai negaliojo Sovietų Sąjungai, kurioje visa eilė katastrofų ir tragedijų buvo daugeliui dešimtmečių nutylėta nuo visuomenės.
Kai kurios tragedijos išaiškėjo tik žlugus imperijai ir atsivėrus archyvams.
Landsbergis apie svarbų vizitą SSRS: trispalvė Gorbačiovo akivaizdoje, garsioji kalba ir supykdytas „šefas“
Prieš 31 metus Lietuvos istorijoje buvo atverstas naujas lapas. 1990 metais Lietuvos Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas pasirašė Lietuvos nepriklausomybės atstatymo aktą, kuris tapo viena iš paskutinių vinių Sovietų Sąjungos (SSRS) karste.
Nors gali pasirodyti, kad Lietuvos valstybės nepriklausomybė atkurta pakankamai greitai, link to eita kone pusę amžiaus.
Kaip SSRS ežerą bandė su termobranduoline bomba sukurti
Branduolinės lenktynės tarp JAV ir SSRS 1960-1970 metais pasiekė epogėjų. Tačiau šalys branduolinę galią demonstravo ne tik karinėje srityje. SSRS egzistavo ir toks dalykas, kaip „branduoliniai sprogdinimai liaudies reikmėms“. Vieno tokio termobranduolinės bombos panaudojimo metu Kazachstane iškilo milžiniškas ežeras.
Tyrėjai atpažino paslaptingą Sovietų Sąjungos laikų biologinį ginklą
Rusijos Jekaterinburgo miestas turi tamsią istoriją. 1918 m. paskutinįjį carą ir jo šeimą sušaudė bolševikų sukilėliai, galiausiai užvaldę šalį. 1991 m. Rusijos prezidentas šį miestą pasirinko kaip atsarginę sostinę tuo atveju, jei Maskvoje būtų pavykęs valstybinis perversmas.
Kaip rašė „Ars Technica“, 1979 m. miestas buvo ir didelio juodligės protrūkio vieta. Dėl avarijos iš metropolyje paslėptų biologinių ginklų patalpų, tada vadinamų Sverdlovsku, iškilo mirtinas kamuolys.
Lavrovas: dialogas su ES lyderiais gali būti nutrauktas
Rusija bus priversta nutraukti bendravimą su Europos Sąjungos lyderiais, jei Bendrija nesupranta abipusiai pagarbaus dialogo su Maskva būtinybės, antradienį sakė rusų užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.
Baltarusijos valstybinė televizija rodydama Vilnių parašė: buvusi Sovietų Lietuvos Respublika
Valstybinės Baltarusijos televizijos nusprendė Ukrainą, Lietuvą ir Lenkiją vadinti buvusia Ukrainos Sovietų Socialistine Respublika, buvusia Sovietų Lietuvos Respublika ir buvusia Lenkijos Liaudies Respublika.
Putinas: SSRS palikusios respublikos gavo dovanų daug rusų žemių
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „Rossija 1“ televizijos eteryje pareiškė, kad Sovietų Sąjungos „susikūrimo metu daugelis respublikų gavo milžinišką kiekį rusų žemių ir tradicinių-istorinių rusų teritorijų“. Tačiau, anot jo, pasitraukusios iš SSRS, jos turėjo „išeiti su tuo, su kuo ir atėjo“ ir „nesinešti su savimi rusų tautos dovanų“. Ekspertai pažymi, kad toks kalbėjimas yra nukreiptas į „vidaus rinką“, siekiant konsoliduoti rusus prieš balsavimą dėl Konstitucijos pakeitimo.
Alytaus rajone – nacistiniai simboliai ant informacinio stendo
Ant Alytaus rajone, Miroslave, esančio informacinio stendo buvo nupiešta svastika ir raidės „SS“, praneša portalas alytausgidas.lt.
Portalo teigimu, nacistiniai simboliai ant Alytaus rajono savivaldybei priklausančio informacinio stendo, kuris stovi šalia kelio Alytus-Seirijai, atsirado birželio 22 dieną.
Šią dieną, lygiai prieš 79-erius metus, Vokietija įsiveržė į Lietuvą, Sovietų Sąjungą.
Policija tiria įvykio aplinkybes.
Gorbačiovas: padėtis pasaulyje kol kas nėra beviltiška
Saugumo situacija pasaulyje nėra beviltiška, mano po plaučių uždegimo sveikstantis buvęs Tarybų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas.
„Padėtis pasaulyje ir ginkluotės kontrolės srityje kol kas nėra beviltiška. Yra vilties, kad branduoliniai ginklai bus kontroliuojami, tačiau tai jau neturi tapti tik politikų reikalu“, – sekmadienį duodamas interviu naujienų agentūrai „Interfax“ sakė jis.
„Visų šalių pilietinė visuomenė turi kovoti už ginkluotės kontrolę, už padėties pasaulyje gerinimą.
Putinas: buvusių SSRS šalių atsisakymas dalyvauti gegužės 9 dienos parade būtų klaida
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad buvusių SSRS šalių atsisakymas dalyvauti 75-ųjų pergalės metinių minėjime gegužės 9-osios parade Maskvoje būtų didelė klaida.
„Jei kas nors neatvažiuos dėl kažkokių dabartinių mūsų tarpvalstybinių santykių ypatumų, tai, manau, būtų didelė jų klaida.
Gorbačiovas perspėja pasaulį dėl „milžiniško“ branduolinių ginklų keliamo pavojaus
Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis Michailas Gorbačiovas pareiškė, kad pasaulis yra atsidūręs „milžiniškame“ pavojuje dėl pasaulio galių turimų branduolinių ginklų, tvyrant įtampai po Šaltojo karo pabaigos.
Paskutinis Sovietų Sąjungos vadovas 1990 metais buvo apdovanotas Nobelio taikos premija už istorinę branduolinės ginkluotės mažinimo sutartį, kurią pasirašė su tuometiniu JAV prezidentu Ronaldu Reaganu.
Mirė legendinis rusų kosmonautas
Maskvoje penktadienį mirė Aleksejus Leonovas, Sovietų Sąjungos laikų kosmonautas, pirmasis išėjęs į atvirą kosmosą 1965 metais, pranešė jo asistentė.
A. Leonovui buvo 85 metai.
„Jis mirė šiandien Maskvos Burdenkos ligoninėje po ilgos ligos“, – naujienų agentūrą AFP informavo Natalija Filimonova.
Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ pareiškė užuojautą dėl „kosmonauto Nr. 11“, dukart pelniusio Sovietų Sąjungos didvyrio titulą, mirties.
Edwardas Lucasas: Putinas, branduoliniai ginklai ir INF sutartis
Vladimirui Putinui grasinant Vakarams naujomis ginklavimosi varžybomis užlieja prisiminimai apie 9-ąjį dešimtmetį. Anuomet SSRS būgštavo dėl JAV planų dislokuoti Vakarų Europoje branduoliniais užtaisais apginkluotas sparnuotąsias ir „Pershing“ raketas, siekiant sukurti įtikinamą atgrasymo veiksnį. Sovietų remiamas „taikos judėjimas“ sulaukė didžiulės sėkmės Vakarų Vokietijoje, Nyderlanduose ir Jungtinėje Karalystėje.
Legendiniai Lietuvos krepšininkai švenčia istorinę pergalę, privertusią JAV griebtis kardinalių permainų
1988 metais Seulo Olimpinėse žaidynėse aukso medalį iškovojusi Sovietų Sąjungos (SSRS) krepšinio rinktinė mini trisdešimtąsias istorinės pergalės metines. Pietų Korėjos sostinėje vykusiose varžybose triumfavę legendinio trenerio Aleksandro Gomelskio auklėtiniai amžiams pakeitė krepšinio istoriją. Būtent po šių žaidynių Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) krepšinio atstovai ėmėsi radikalių permainų.
Mirtis pakeliui į kurortą: baisiausia SSRS katastrofa, apie kurią mažai žinoma
Naktį iš 1989 birželio 3-iosios naktį geležinkelio stotyje netoli Ufos dėl vamzdynų avarijos ant bėgių susikaupė milžiniška itin degių dujų ir benzino masė. Prasilenkiant dviem keleiviniams traukiniams atsitiktinė žiežirba sukėlė galingą sprogimą. Žuvo apie 600 žmonių. Vėliau paaiškėjo, kad, kaip ir daugeliu atveju SSRS, tragedijos buvo galima lengvai išvengti, o nulėmė ją nusikalstamas aplaidumas.
Socialiniuose tinkluose plinta šokiruojanti „Adidas“ produkcija: siūlo „SSRS“ madas
Vokiečių sportinės aprangos milžinės „Adidas“ siūlymas įsigyti drabužius su Sovietų Sąjungos simbolika sukėlė Lietuvos diplomatų nuostabą dėl vis pasitaikančios „imperinės nostalgijos“. Užsienio reikalų ministerija (URM) socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalino „Adidas“ siūlomais pirkti moteriškais marškinėliais su užrašu „USSR“. „Dar vis pasitaiko sergančių „imperine nostalgija“, tik tai kiek netikėta iš garsiosios @adidas“, – parašė URM strateginės komunikacijos grupė.
Sovietų milžinas su 12 cilindrų varikliu
Tai buvo vienas universaliausių sunkiosios technikos atstovų Sovietų Sąjungoje. Jis galėjo tempti bet ką: tanką, sraigtasparnį, kosminę raketą - ši transporto priemonė nežino žodžio - negaliu.
Kuomet prasidėjo šaltasis karas tarp Vakarų ir Rytų, skirtingų regionų vadovai negailėjo finansavimo įvairiausiems projektams, kurie leistų visam pasauliui parodyti kokio dydžio atauga kabo tarp kojų.