„Mes esame paskaičiavę, kad smurtas prieš moteris Europos Sąjungai kainuoja 366 milijardus eurų kasmet. Ir iš tiesų man kyla klausimas, ar politikai mato tuos skaičius ir žino juos“, – per spaudos konferenciją penktadienį Seime sakė C. Scheele.
Taip ji kalbėjo po Seime vykusios konferencijos „Lyčių lygybė ir smurtas prieš moteris: Europos Sąjungos ir Rytų partnerystės šalių perspektyvos“.
C. Scheele sakė mananti, kad šis skaičius yra didelis „krizių laikais, kai valstybės narės bando išgyventi ekonominę krizę.“
„Aš manau, kad šie skaičiai yra labai svarbūs ir aš tikiuosi, kad politikai supras, kad visi tie dirbtinio intelekto klausimai, žalinimo klausimai negali būti svarstomi pavieniui, be lyčių lygybės Europos Sąjungoje“, – sakė ji.
Pasak Švedijos ambasadorės Inger Buxton, viena iš trijų moterų šiandien patiria smurtą.
„Tai yra didžiulė problema, tai yra žmogaus teisių klausimas. Tai taip pat ir ekonominis dalykas, nes tai kainuoja mūsų ekonomikai“, – kalbėjo ji.
Anot Europos Parlamento narės Evin Incir, 50 moterų kiekvieną savaitę Europoje žūsta dėl prieš jas vykdomo smurto.
„Mes turime išdrįsti pasakyti, kad tai yra smurtas prieš merginas ir moteris, lyties pagrindu. Tai nėra tik pavieniai atvejai – tai yra struktūrinis nusikaltimas“, – kalbėjo ji.
2011 metais Europos Taryba – su Europos Sąjunga nesusijusi tarptautinė žmogaus teisių organizacija– parengė Stambulo konvenciją. Pagal šį dokumentą, kuris įsigaliojo 2014 metais, reikalaujama, kad jį pasirašiusios šalys parengtų įstatymus, skirtus smurto prieš moteris prevencijai ir baudžiamajam persekiojimui už tokią veiką.
Konvencijai prieš daugiau nei dvi savaites pritarė ir Europos Parlamentas (EP).
ES nėra prisijungusi prie šios konvencijos, nes ne visos 27 valstybės narės yra ją ratifikavusios. To nėra padariusi ir Lietuva.
Lietuvos Seimui ratifikuoti Stambulo konvenciją pateikė buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė, tačiau procesas įstrigo politikams nesutariant dėl kai kurių dokumento nuostatų.
Be Lietuvos tą padaryti delsia Bulgarija, Čekija, Vengrija, Latvija bei Slovakija.
ES pagrindinių teisių agentūros 2014 metų duomenimis, fizinį ar seksualinį smurtą buvo patyrusi kas trečia moteris Europos Sąjungoje, arba 62 mln. moterų, o pusė moterų bloke, sulaukusios 15-os, buvo bent kartą patyrusios seksualinį priekabiavimą.
Stambulo konvenciją iki šiol ratifikavo 37 šalys, vėliausiai prie jų 2022 metais prisijungė Jungtinė Karalystė ir Ukraina.