Apie orlaivių manevrus paskelbta praėjus maždaug savaitei po to, kai Kinija per karines pratybas apsupo Taivaną karo lėktuvais ir karinio jūrų laivyno laivais. Pekinas tvirtino, kad pratybų tikslas buvo išbandyti gebėjimus užimti šią demokratiškai valdomą salą. Kinija laiko Taivaną savo teritorijos dalimi ir yra pareiškusi, kad neatsisakys galimybės panaudoti jėgą, jog į savo rankas perimtų salos kontrolę.
„Nuo 15.20 val. (vietos, 10.20 val. Lietuvos laiku) iš eilės pastebėjome iš viso 28 orlaivius... įskaitant 18, kurie kirto vidurio liniją“, – nurodė gynybos ministerija, omenyje turėdama liniją, dalinančią Taivano sąsiaurį, kuris skiria salą nuo Kinijos.
Ministerijos pareiškime, kuris buvo išplatintas 17.50 val. vietos laiku, pažymima, kad šie orlaiviai, tarp kurių buvo naikintuvų, transportinių lėktuvų ir dronų, koordinavo veiksmus su Kinijos karo laivais. Ministerija pridūrė „atidžiai stebinti situaciją“.
Pekinas minėtas karines pratybas inicijavo praėjusią savaitę, praėjus trims dienoms po to, kai naujasis Taivano prezidentas Lai Ching-te pradėjo eiti pareigas. Lai Ching-te, kurį Kinija yra pavadinusi „taikos ir stabilumo sabotuotoju“, savo inauguracinėje kalboje pažadėjo ginti salos suverenitetą. Dvi dienas trukusios pratybos „Joint Sword-2024A“ buvo „bausmė“ už „Taivano nepriklausomybės išpažintį“, pareiškė Pekinas.