„Prisimenu kai 1982–1985 m. vienas po kito buvo nuo deguonies atjungiami generaliniai sekretoriai, Michailas Gorbačiovas Vakaruose sukėlė euforiją. Ne iškart, bet sukėlė. Bet jis buvo nusikalstamos partijos lyderis ir prigimties nepakeisi.
Jis buvo nusikaltėlis, įsakęs žiauriai malšinti taikius protestus Vilniuje, Tbilisyje, Alma Atoje, Baku ir kituose miestuose. Atgailos nebuvo. Tai toks prisiminimas, nors apie mirusius kalbama gerai arba nieko. Na ne šį kartą“, – rašo A. Anušauskas.
Naujienų portalas tv3.lt primena kad vėlų antradienio vakarą pranešta apie M. Gorbačiovo mirtį. Apie tai pranešė rusų naujienų agentūra TASS.
Jis ėjo 92-uosius metus.
„Michailas Sergejevičius Gorbačiovas mirė šį vakarą po sunkios ir ilgos ligos“, – rusų žiniasklaidoje cituojama Maskvos centrinė klinikinė ligoninė.
Rusijos žiniasklaidoje taip pat pažymima, kad Vokietijoje gyvenęs paskutinis SSRS vadovas turėjo problemų su kepenimis, o į Maskvą atvyko atlikti hemodializės.
M. Gorbačiovas buvo paskutinis TSKP CK generalinis sekretorius, šias pareigas jis ėjo 1985–1991 m. Devintojo dešimtmečio pabaigoje buvo SSRS Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumo pirmininkas, SSRS Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, 1990–1991 metais ėjo SSRS prezidento pareigas.
Pasitraukęs iš politikos M. Gorbačiovas dažnai bendravo su Vakarų ir Rusijos žiniasklaida, o su V. Putino režimu jį siejo nevienareikšmiški santykiai. Viena vertus jis kritikavo Rusijoje susiformavusią valdžios uzurpaciją ir „sprendimų nuleidimus iš viršaus“, kita vertus jis dažnai akcentavo, kad V. Putinas yra „tinkamiausias Rusijos interesus atstovauti žmogus“ ir kritikavo JAV (ar Vakarus), kad nepaisoma Rusijos interesų.
2012-aisiais buvęs Rusijos politikas aršiai kritikavo tuomet valdžios monopolį perėmusią valdančiąją „Vieningoji Rusija“ partiją, kuri prisidėjo prie V. Putino iškilimo.
„Kas gi privertė jus taip staigiai, diametraliai pakeisti savo nuomones ir vertinimus? Gal būt tai, kad pastaruoju metu aš ėmiau kritikuoti valdančiąją partiją, kuri įkūnija blogiausius biurokratinius SSKP bruožus, virto valdžios monopolijos išsaugojimo mechanizmu, nerūpestingo bet kurių iš viršaus nuleistų sprendimų ir komandų štampavimo mašina“, – teigė M.Gorbačiovas.
2016-aisiais buvęs Sovietų Sąjungos prezidentas Michailas Gorbačiovas kritikavo NATO dėl „įtampos santykiuose su Rusija eskalavimo“.
„Visa retorika Varšuvoje tiesiog šaukte šaukia apie savo siekį vos ne skelbti karą Rusijai. Jie tik kalba apie gynybą, bet iš tikrųjų ruošiasi puolamiesiems veiksmams“, – sakė M.Gorbačiovas.
..