Didžiosios sterblinės žiurkės, kurių mokslinis pavadinimas – Cricetomys ansorgei, naudojasi savo aštria uosle, kad padėtų susekti kontrabandininkus ir apsaugoti nykstančias augalų ir gyvūnų rūšis.
Šios floros ir faunos detektyvės sugeba užuosti tokius kontrabanda gabenamus dalykus, kaip dramblio kaulas, raganosių ragai, šarvuočių žvynai ar net afrikinis juodmedis.
Atliekant 11 didžiųjų sterblinių žiurkių tyrimą nustatyta, kad šie graužikai kontrabandą geba aptikti, net jei ji būna paslėpta tarp kitokių medžiagų, paaiškino viena iš straipsnio autorių Isabelle Szott iš Vokietijos fondo „Okeanos“.
Be to, žiurkės pasižymi gera atmintimi ir sugeba skirti kvapus, net jei paskutinį kartą juos uodė prieš aštuonis mėnesius, teigia kita straipsnio bendraautorė Kate Webb iš Jungtinių Valstijų Šiaurės Karolinos Diuko universiteto.
Mokslininkų komanda dirbo iš vien su Tanzanijoje veikiančia Belgijos organizacija „Apopo“, turinčia didžiųjų sterblinių žiurkių dresavimo centrą. „Apopo“ šiuos gyvūnus naudoja ieškoti priešpėstinių minų Kambodžoje ir yra juos apmokiusi suuosti tuberkuliozės atvejus gydymo įstaigose.
I. Szott teigimu, naudoti šiuos gyvūnus kvapams aptikti yra ne tik pigiau, bet ir greičiau nei taikyti esamus patikros metodus.
Žiurkės gali lengvai pasiekti siauras konteinerių ertmes arba patikrinti užplombuotų konteinerių vėdinimo sistemas, paaiškino I. Szott.
Jos žodžiais tariant, tyrimas rodo, kad didžiosios sterblinės žiurkės kontroliuojamoje aplinkoje gali aptikti neteisėtai gabenamus augalus ir gyvūnus. Kitu etapu bus tiriama, kaip veiksmingai jos gali dirbti tikrovės sąlygomis, pridūrė I. Szott.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!