Kol kas atrastieji virusai greičiausiai negali paveikti žmonių, tuo labiau kelti grėsmę mūsų sveikatai, tačiau mes nežinome, kas dar ten gali tūnoti.
„Šie ledynai susiformavo pamažu. Kartu su dulkėmis ir dujomis jame įšalo ir daug virusų“, − teigia dr. Zhi-Ping Zhong, Ohajo valstijos universiteto pranešime.
„Vakarų Kinijoje esantys ledynai dar nėra gerai ištyrinėti. Mūsų tikslas yra panaudoti šią informaciją, norint sužinoti daugiau apie ankstesnes terpes. Virusai yra tų terpių dalis“, − pridūrė jis.
Zhong ir bendraautoriai palietė šią temą savo straipsnyje, publikuotame „Microbiome“ leidinyje. Jie tyrinėjo ledo gabalus, paimtus netoli Guliya viršukalnės, esančios 6,7 tūkst. metrų aukštyje virš jūros lygio.
Autoriai teigia radę 33 virusų genetinius kodas – vos keturi iš jų buvo žinomi anksčiau. Tie keturi yra bakteriofagai – tai tokie virusai, kurie infekuoja bakterijas. Jie nelabai kelią grėsmę, o kaip tik – gali būti panaudoti žmonijos labui.
Kur kas mažiau yra žinoma apie likusius 29 virusus. Manoma, kad jie gyvena (jeigu galima teigti, kad jie yra gyvi) dirvoje ar augaluose, tačiau ne gyvūnų organizmuose. Daugumos virusų spėjamų šeimininkų, tokių, kaip metilobakterija, taip pat buvo rasti įšalę lede.
„Tokie virusai būtų puikiai gyvavę ekstremaliose terpėse, – teigė vienas autorių, profesorius Matthew Sullivan. – Šie virusai turi požymius tokių genų, kurie leidžia jiems pažeisti ląsteles šaltose terpėse. Tai tiesiog nerealūs genetiniai požymiai, kaip virusas sugeba išlikti ekstremaliomis sąlygomis. Tokius požymius išskirti nėra lengva.
Zhi-Ping sukurtas metodas suteikia galimybę nukenksminti branduolius ir tyrinėti mikrobus. Lede rasti virusai galėtų padėti mums ieškoti tokios genetinės sekos ir kitose ekstremaliose terpėse – tokiose kaip Marsas, Mėnulis ar Atakamos dykuma mūsų žemėje“.
Virusų atradimas mėnulyje būtų mažų mažiausiai šokas mokslui, tačiau astrobiologai mielai pritaikytų tokius metodus kitiems mėnuliams saulės sistemoje.
Straipsnyje teigiama, kad pirmą kartą mikrobai ledyne buvo atrasti daugiau nei prieš šimtmetį. Tačiau tik tuomet, kai mokslininkai apsiprato su pasaulio tikrove, kai ledas vis greičiau tirpsta, šie tyrimai tapo kur kas intensyvesni. Iki šiol tik du kartus buvo pranešta, kad ledyne buvo atrasti virusai. Tačiau tai gali reikšti ir negebėjimą ieškoti arba tai, kad didžioji dalis tyrinėto ledo buvo atgabenta iš Arkties ar Grenlandijos, kur virusus aptikti mažai tikėtina.
Pastaruoju metu galvodami apie virusus manome, kad jie gali būti kenksmingi tik savo šeimininkams, tačiau kai kurie iš tiesų yra naudingi. Zhong ir Sullivan mano, kad didžioji dalis atrastų virusų yra būtent tokie. Šie virusai gali padėti bakterijoms išgyventi ekstremalioje aplinkoje netoli ledyno − pavyzdžiui, pernešdami genus, kurie padeda jų šeimininkams gauti maistinių medžiagų.