Tv3.lt projekto „Kita karta“ ekspertai buvo vieningi – keturi iš jų P. Murauskui skyrė pirmą vietą U18 reitinge, vienas – antrąją. Surinkęs 49 taškus kaunietis užtikrintai laimėjo balsavimą – antroje šio reitingo vietoje likęs Olegas Kojenetsas surinko 33 taškus.
Dar įspūdingiau tai, kad P. Murauskas tik vasario 14 d. atšventė 17-ąjį gimtadienį.
Dominavimas tarp vyresnių – jau ganėtinai įprastas P. Murauskui.
Rungtyniaujant moksleivių krepšinio lygoje (MKL) jam buvo įprastas žaidimas keliuose čempionatuose vienu metu – su bendraamžiais ir metais vyresniais.
Varžydamasis su vienmečiais P. Murauskas tiesiog neturėjo lygių – pavyzdžiui 2017-2018 m. U14 čempionate rinko po 33,4 taško, 18,6 atkovoto kamuolio ir 44,2 naudingumo balo.
Tame pačiame sezone jam teko žaisti ir su metais vyresniais – U15 čempionate rodikliai siekė 26,6 taško, 17,2 atk. kam. ir 32 naudingumo balus.
Per vienerias rungtynes MKL P. Murauskui yra pavykę surinkti 54 taškus, atkovoti 25 kamuolius ir surinkti 67 naudingumo balus – visa tai jis padarė skirtinguose susitikimuose.
Paskutiniu sezonu MKL jam tapo 2018-2019 – jau būdamas penkiolikmetis išaugo šios lygos marškinėlius. Tame pačiame sezone jis pradėjo varžytis su vyrais – sulaukęs 14-os debiutavo trečioje pagal pajėgumą Regionų krepšinio lygoje (RKL), o po metų perėjo į „Žalgirio“ dublerius ir pradėjo žaisti Nacionalinėje krepšinio lygoje (NKL).
Jau pirmaisiais metais jis čia nepasimetė, o šį sezoną tapo vienu iš kauniečių lyderių – 10,1 taško ir 3,5 atkovoto kamuolio.
P. Murauskas kartu pratęsė ir laipsnišką kopimą aukštyn – buvo įregistruotas pagrindinės „Žalgirio“ komandos paraiškoje Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) ir debiutavo šioje. Paskutinė dešimtmetį nė vienas kitas „Žalgirio“ narys nedebiutavo pagrindinėje komandoje būdamas toks jaunas, o per visą istoriją anksčiau tą padarė tik du žaidėjai – Vytenis Čižauskas ir Kęstutis Marčiulionis.
Viso 203 cm ūgio puolėjas sužaidė trejas rungtynes ir per jas spėjo pasižymėti 4 taškais.
„Davė paskatinimą debiutu, bet to nesureikšminu. Žinoma, kad smagu, bet noriu žaisti ir daugiau minučių“, – ramiai ir kartu drąsiai tv3.lt sakė projekto „Kita karta“ laureatas.
Išsiskyrė nuo mažens
Pirmuosius žingsnius krepšinyje P. Murauskas žengė mokykloje ir kieme, o būdamas devynerių pravėrė Kauno krepšinio mokyklos „Tornadas“ duris – būtent čia jis ir išskleidė sparnus prieš perėjimą į „Žalgirio“ sistemą.
„Mama dirbo „Tornade“, todėl po pamokų dažnai ten būdavau. Treneris mane pastebėjo, kad tarp savo amžiaus išsiskyriau tiek ūgiu, tiek ilgomis rankomis. Vis kalbino, kad ateičiau pas juos į komandą“, – prisiminė P. Murauskas.
P. Murausko atėjimas į krepšinį – natūralus, lyg būtų gimęs su užkoduotu ateities keliu. Jis niekada nelankė kito sporto treniruočių, kieme žaisdavo krepšinį ir nuo mažens susižavėjo LeBronu Jamesu, kuris idealu išliko iki šiol.
Jau tada, kai pirmą kartą apsilankė treniruotėje „Tornade“ P. Murauskas atkreipė trenerių dėmesį.
„Buvo aukštas, gerų duomenų, labai teisingo požiūrio ne pagal savo meuts. Kiti vaikai buvo vaikai, o jis eidavo individualiai padirbėti, žiūrėdavo video“, – pasakojo vienas pirmųjų P. Murausko trenerių, daugelį metų „Tornade“ dirbantis Donatas Mikulevičius.
„Kai tik pradėjau nuo mažens domėtis krepšiniu, tai visą laiką norėjau tapti profesionalu ir bandau juo būti“, – pridūrė ir pats jaunasis krepšininkas.
Keli ekspertai išskyrė ir tai, kad jaunesniame amžiuje P. Murauskas ne visada į treniruotes žvelgė rimtai, bet tą galima paaiškinti. Net žaidžiant su vyresniais jam nebuvo didelių bėdų sukratyti 50 taškų – kai esi visa galva geresnis už bendraamžius ir net vyresnius, tai gali padaryti meškos paslaugą. Vis tik ši problema, atrodo, kad yra išspręsta – dabar su P. Murausku dirbantys specialistai teigia, kad į darbą jis žiūri rimtai.
„Tuo atžvilgiu jis jau patobulėjo“, – vieningi ekspertai.
Neįkainojama patirtis
Šį sezoną P. Murauskas sulaukė auksinės progos – treniruotis ir net žaisti pagrindinėje „Žalgirio“ komandoje. Nors LKL aikštėse per trejas rungtynes jis spėjo pabėgioti tik kiek mažiau nei 20 minučių, daug labiau vertina įgaunamą patirtį treniruotėse.
„Pamatai, kaip viskas vyksta, kaip visi dirba – juk jie profesionalai – į viską žiūri kitaip. Žiūri, kaip prieš treniruotę ar po jos dirba papildomai, kaip kūną prižiūri. Labai įdomu pamatyti, kaip Thomas Walkupas ginasi, kaip Artūras Milaknis metimui gerai susideda kojas“, – vardina jis.
P. Murausko dažniausiai užimamos pozicijos – trečia ir ketvirta, tad „Žalgirio“ treniruotėse daugiausiai tenka būti poroje su Pauliumi Jankūnu ir Nigelu Hayesu.
„Abu pasako pastabų, Milas irgi turi jų. Jeigu turiu kokių klausimų, dažniausiai kreipiuosi į Jankūną“, – kapitoną išskyrė P. Murauskas.
Nors pastabų sulaukia, bet, kaip įprasta manyti, jokip vyresnių žaidėjų engimo savo atžvilgiu nepatyrė: „Nebuvo, kad priimtų baisiai. P. Jankūnas gal dažniau patraukia per dantį. Būna, kad pasako „Ei, jaunas, neatsipalaiduok, ko čia užmigęs“, bet šiaip visi labai draugiški“.
Didelis pliusas „Žalgiryje“ – ir treneris Martinas Schilleris, kuris labai mėgsta dirbti su jaunimu ir tam negaili savo laiko.
„Manau, kad jaunimui jis yra geriausias treneris Eurolygoje. Martinas daug užsiima su jaunimu, gali padirbėti prieš ir po treniruotės, individualiai ruošia žaidėjus“, – pažintimi džiaugiasi P. Murauskas.
„Kai matai gyvą, gerą pavyzdį – tikrai yra didelė nauda“, – nepamatuojamą veteranų priežiūros naudą jaunojo krepšininko šlifavimui įžvelgia antrus metus P. Murauską „Žalgirio“ dubleriuose treniruojantis Arvydas Gronskis.
Naglas charakteris
P. Murauską iš bendraamžių ir ne tik – apskritai visų Lietuvos krepšininkų – išskiria ne tik įgimti fiziniai duomenys, bet ir charakteris. Kaunietis nebijo reikšti emocijų, kažką pasakyti varžovui ar savo kūno kalba parodyti, kad yra stipresnis.
„Visą laiką toks esu – net kai žaidžiu stalo žaidimus. Tiesiog noriu laimėti ir taip išeina. Man smagu. Su vyresniais yra kitaip – jie iš karto gąsdina, kad duos į galvą (juokiasi). Visą laiką noriu, kad komanda laimėtų ir atiduodu visas jėgas“, – sako P. Murauskas.
Tokius krepšininko žodžius patvirtina visi, kam su juo teko ar tenka dirbti.
Jis visada turėjo savybę, kad nori būti numeris vienas, nugalėtojas, vesti komandą. Niekada nenuleisdavo rankų.
Jis nepaiso autoritetų. Kartais aplinkiniai šneka, kad Paulius toks ir anoks, net pasikėlęs, tą duoda ir kūno kalba, ilgos rankos, veidas. Iš tikrųjų jis – paprastas, geras bernas. Mažai tokių žaidėjų yra, kurie nepaiso autoritetų ir nori visada laimėti. Vienetai. Reikia tikėtis, kad jis bus tas perliukas, kuris leis spindėti Lietuvos krepšiniui ateityje“, – pasakoja D. Mikulevičius.
„Šnekant apie charakterį – jis yra labai naglas, nepaisantis jokių autoritetų. Keturiolikos metų jis buvo tarp Lietuvos šešiolikmečių rinktinės kandidatų ir už aikštelės ribų bandė vadovauti, statyti visus į vietą ir taip toliau“, – juokiasi šią rinktinę treniravęs Tomas Purlys.
„Jis nori laimėti visą laiką. Dar būna vaikiškas užpykimas, bet jis turi tą norą laimėti, žaisti, dominuoti. Jis visada sako: „Treneri, noriu žaisti, noriu žaisti“. Tai tikrai į naudą. Smagu“, – pridūrė A. Gronskis.
Ryškūs pliusai
Krepšinio ekspertai P. Murauską vertina kaip labai universalų, galintį žaisti keliose pozicijose, puikiai jaučiantį žaidimą ir gynėją, mėgstantį žaisti su kontaktu. P. Murauskas gali susikurti metimą tiek ties perimetru, tiek po krepšiu žaisdamas nugara, yra plastiškas ir gerai valdo kūną, turi minkštą riešą – krūva pliusų, prie kurių dar galima pridėti kelis.
„Aikštėje jis yra labai didelis karys. Buvo momentų kai žaidė prieš užsienio komandas – vienas jų pralaimėjo, o varžovų lyderis įmetė daugiau taškų. Jis buvo toks motyvuotas, kad kitose rungtynėse praktiškai suvalgė varžovą. Išš savęs jis labai talentingas“, – pasakoja T. Purlys.
„Išskirčiau fiziškumą, antropometrinius duomenis – rankų ilgis, tvirtumas, vidinė jėga vyriška – jis dar vaikas, bet vyrišką jėgą ir tvirtumą turi. Rankos labai geros, jautrios, gerai mato aikštę, supranta krepšinį, nusimeta kamuolį“, – dar keletą privalumų į ilgą sąrašą pridėjo A. Gronskis.
Didelių minusų įžvelgti sunku – kaip ir visems jauniems žaidėjams dar stinga stabilumu, kartais pameta galvą, bet iš esmės ateities perspektyvos priklausys nuo to, kaip sėkmingai pavyks įsilieti į vyrų krepšinį, mano specialistai.
„Nesakayčiau kad turi labai daug minusų. Taip metimą reikia gerinti, bet tą reikia daryti daugeliui, – mąsto T. Purlys. – Žinoma, darbas gynyboje, bet čia daugiau noro ir trenerio išreikalavimas. Dabar Paulius yra pas gerą trenerį ir tobulėja tuo atžvilgiu. Atėjęs į vyrus turi vyriškumo niuansų, smulkių detalių įgyvendimo“.
Pats krepšininkas dabar didelį dėmesį būtent ir skiria metimo technikos šlifavimui: „Bandau akcentuoti metimą. Tikrai galiu pataikyti, bet dažnai taiklumas sušlubuoja. Kažkiek metimą keičiu, tada nekeičiu, vėl pakeičiu, grįžtu prie seno. Tokiame procese esu jau apie metus. Anksčiau labai keldavau kamuolį iš kairės, mesdavau panašiai kaip Lonzo Ballas“.
Panašus į Šiškauską
P. Murauskas šiuo metu daugiausiai rungtyniauja trečioje pozicijoje – būtent daugelis jį ir mato lengvuoju krašto puolėju, bet nestandartiniu.
Krepšininkas gali sužaisti nugara, veidu į krepšį, persivaryti aikštę, sėkmingai atlikti du prieš du derinį ir nusimesti kamuolį.
„Mes net pabandėme jį pirmoje pozicijoje – neblogai susitvarkė su tuo. Jis mato aikštelę, dalinasi kamuoliu, – pasakoja A. Gronskis. – Dar trumpas periodas įvardinti, bet aš tikiuosi, kad jis bus trečios pozicijos žaidėjas. Tačiau nestandartinis, toks, kuris gali žaisti ir du prieš du derinį. Jį sužaidęs tikrai gerai nusimeta kamuolį, yra aukštas, iš aukštai pasuoja, mato aikštę. Gali ir nugara sužaisti, turi daug arsenalo puolime“.
Visiems kalbintiems specialistams buvo nelengva atsakyti, į kurį esamą ar buvusį krepšininką yra panašus P. Murauskas – daugiausiai panašumų įžvelgta su Ramūnu Šiškausku, bet vienareikšmiškai lyginti negalima nė su vienu.
„Man jis buvo truputį panašus į R. Šiškauską, nes gali žaisti per pozicijas, aplošti vienas prieš vieną“, – sako T. Purlys.
„Galima sakyti, sutikčiau, – su šia mintimi sutiko ir A. Gronskis. – Ramūnas buvo labiau antras numeris, o tada trečias, o Paulius atvirkščiai – pirmą trečias, o tada antras“.
Su tuo sutinka P. Murauskas – jam artimiausia lengvojo krašto puolėjo pozicija.
„Patinka gal labiau būti trečiu numeriu, tada jaučiu, kad prieš mažesnius galiu sužaisti nugara, bet būdamas ketvirtoje pozicijoje jaučiu, kad didesnius galiu apžaisti veidu. Kuo daugiau pozicijų žinosiu, tuo būsiu geresnis žaidėjas. O kurioje pozicijoje žaisti – nematau skirtumo. Ten kur mato mane treneris, ten ir atiduodu visas jėgas“, – teigia jis.
Lubos gali siekti NBA
P. Murauskui – dar tik neseniai suėjo 17 metų ir kalbėti apie jaunuolio ateitį – labai anksti. Viena aišku – krepšinį profesionaliai jis tikrai žais, o kokiu lygiu – dar pamatysime.
„Nuo pat mažens tikslas buvo NBA ir jis yra išlikęs. Siekiu, kad būčiau ten, bet daug apie tai negalvoju – tiesiog žinau, kad noriu ten būti“, – tvirtas pats P. Murauskas.
A. Gronskis sutinka – auklėtinio gali būti NBA lygio talentu.
„Vaiko laukia didel, aplinkinių sukelti iššūkiai. Jam reikia ramybės šioje vietoje, eiti mažais žingsniais. Neįvarykime vaiko į universitetą, kai jis dar nesimokė gimnazijoje. Kiekvienam reikia suvalgyti pūdą druskos, kad būti kažkur“, – primena treneris.
„Jeigu jis universalumą ir dominavimą perkels iš vaikų į vyrų krepšinį, tada bus didžiulė ir baisi jėga, kurią reikės stabdyti varžovams“, – įsitikinęs D. Mikulevičius.
Su dideliu dėmesiu ir įvertinimais P. Murauskas susiduria nuo pat tada, kai užsivilko „Tornado“ marškinėlius.
„Dabar to nelabai sureikšminu, nekreipiu dėmesio. Anksčiau buvo įdomu paskaityti straipsnius, komentarus. Dabar dažnai net neskaitau straipsnių, tuo labiau komentarų.
Man įvertinimai nieko nereiškia, gal tik sukelia papildomą spaudimą. Man tai nerūpi, noriu tobulėti kasdien ir kad komanda laimėtų. Kas ką sako, kad esu geras ar blogas – man neįdomu“, – teigia krepšininkas.
D. Mikulevičius tiki, kad didelis dėmesys ir aplinkos spaudimas nepakiš kojos P. Murauskui – padėti turėtų teisinga aplinka, kurioje auga ir treniruojasi „Žalgirio“ sistemos deimantas.
„Jis gan teisingai į viską žvelgia ir daro. Yra teisingame kelyje su teisingais žmonėmis – laukiame gero rezulato“, – pozityvus krepšinio pagrindus talentui įdiegęs treneris.