Tv3.lt projektas „Kita karta“ skirtas susipažinti su jaunaisiais šalies krepšininkais, kurie ateityje gali pakeisti dabartinius Lietuvos rinktinės lyderius ir skinti pergales tarptautinėje arenoje.
Jaunieji krepšininkai buvo suskirstyti į tris amžiaus grupes – U16 (gimę 2005 m. ir vėliau), U18 (gimę 2003 m. ir vėliau) ir U20 (gimę 2001 m. ir vėliau). Tai reiškia, kad tarp talentingiausių šalies šešiolikmečių galėjo pakliūti ir jaunesni žaidėjai. Ta pati taisyklė galiojo ir kitoms amžiaus grupėms.
Atrinkti po dešimt talentingiausių kiekvienos kartos žaidėjų buvo paprašyta penkių ekspertų – krepšinio trenerių Tomo Purlio ir Gintauto Reginos, Moksleivių krepšinio lygos (MKL) direktoriaus Irmanto Birbalo, jaunimo rinktinių vyr. trenerio Rolando Radvilos ir krepsinis.net žurnalisto bei komentatoriaus Tautvydo Kubiliaus.
Visi jie arba tiesiogiai dirba su jaunaisiais šalies krepšininkais arba stebi jų žaidimą iš arti jau ne vienerius metus.
Už pirmą vietą eksperto reitinge žaidėjas gaudavo 10 taškų, už antrą – 9, trečią – 8 ir t.t. Susumavus visus rezultatus sudaryti reitingai ir suskaičiuoti taškai, sudarant geriausiųjų dešimtukus.
U18 amžiaus grupėje specialistai iš viso įvardijo 20 žaidėjų pavardes.
Tv3.lt kviečia susipažinti su talentingiausių U18 kartos žaidėjų dešimtuku.
Šalia žaidėjų bus nurodyti reitinge surinkti taškai ir jų statistika šiame sezone.
1. Paulius Murauskas – 49 tšk., Kauno KM „Žalgiris“
Gimimo data: 2004 m. vasario 14 d. Ūgis: 204 cm.
Statistika NKL. 10,5 tšk. (58,1 proc. dvit., 33 proc. trit., 66,7 proc. baud.) 3,6 atk. kam., 1,5 rez. perd., 2,7 kld.
Šį sezoną P. Murauskas sulaukė neeilinio šanso – treniruotis kartu su Kauno „Žalgirio“ pagrindine komanda. Jis tik vasario mėnesį atšventė 17-ąjį gimtadienį, bet jau spėjo debiutuoti ir Lietuvos krepšinio lygoje (LKL).
Čia jis sužaidė tris rungtynes – aikštėje praleido 20 minučių ir surinko 4 taškus. Ekspertų vertinimu P. Murauskas akivaizdžiai išsiskiria iš savo bendraamžių talentu.
Tai itin universalus žaidėjas, turintis neeilinių gabumų. Gerai jaučia gynėją, mėgsti žaisti su kontaktu. P. Murauskas gali susikurti metimą tiek ties perimetru, tiek po krepšiu žaisdamas nugara.
Aukštaūgis yra plastiškas ir gerai valdo kūną, turi minkštą riešą, o tai suteikia pranašumo bet kur – gali pataikyti net iš rūbinės. Svarbiausias klausimas – ar sugebės vyrų krepšinyje pritapti kaip lengvasis krašto puolėjas, o ne sunkusis – ekspertams klausimų kelia galimas P. Murausko vikrumo trūkumas „trečiai“ pozicijai.
2. Olegas Kojenetsas – 33 tšk., žaidžia JAV
Gimimo data: 2003 m., sausio 11 d. Ūgis: 210 cm.
O. Kojenetsas tolimesniam tobulėjimui pasirinko Jungtinas Amerikos Valstijas (JAV). Pasiūlymų vykti į JAV aukštaūgis sulaukė dar anksčiau, nes ekspertai įžvelgia aukštaūgio perspektyvą žaisti NBA. Nors jau yra pasiekęs 210 cm ūgį, bet yra koordinuotas, valdo abi rankas ir nebijo juodo darbo gynyboje.
O. Kojenetso ateities galimybės vertinamos labai aukštai, tarp trūkumų išskiriami tik bendravimo įgūdžiai, dažnai mėgsta žaisti vienas, vengia atlikti perdavimus.
Centras jau yra sulaukęs kvietimo toliau studijuoti ir žaisti „Georgia Tech“ universiteto, todėl galima neabejoti, kad kitą sezoną galėsime išvysti jį rungtyniaujantį NCAA.
3. Liutauras Lelevičius – 32 tšk., Kauno KM „Žalgiris“
Gimimo data: 2003 m., gegužės 28 d. Ūgis: 201 cm.
Statistika RKL. 22 min., 11,3 tšk. (36,4 proc. dvit., 47,6 proc. trit., 87,5 baud.), 3,8 atk. kam.
Statistika NKL. 15 min., 2,8 tšk. (35,7 proc. dvit., 33 proc. trit., 50 proc. baud.), 2,2 atk. kam.
Daug progų pasireikšti NKL L. Lelevičius dar negauna, bet rankos taiklumą įrodinėja RKL. Nors yra 201 cm ūgio, žaidžai įžaidėjo-atakuojančio gynėjo pozicijoje.
Žalgirietis išskiriamas kaip labai gerų duomenų metikas, su geru metimo jausmu – minkštas, paslankus, plastiškas. L. Lelevičius pasižymi ir itin aukštu krepšinio IQ.
18-ąjį gimtadienį gegužę švęsiančiam talentui atsiskleisti tarp vyrų NKL kol kas trukdo lėtas brendimas, tačiau ateityje ekspertai kauniečio ga;imybes vertina labai gerai – įvardija, kad snaiperis gali kilti ne tik iki aukščiausio LKL lygio komandų.
4. Rokas Jocius – 30 tšk., Vilniaus „Perlas Energija“
Gimimo data: 2003 m. liepos 4 d. Ūgis: 208 cm.
Statistika NKL. 22 min., 8,8 tšk. (57 proc. dvit., 48,8 proc. trit., 50 proc. baud.), 7 atk. kam., 1,4 blk., 1,9 kld.
Didžiausiais R. Jociaus privalumais įvardijami antropometriniai duomenys ir fizinis rengimas. Geras kūno sudėjimas leidžia grumtis arčiau krepšio, kovoti dėl kamuolių. Metimo technika – labai nestandartinė ir daugelis trenerių pasakytų, kad reikėtų ją taisyti.
Nors po apgaulingų judesių metimo neturi, bet paliktas laisvas gali atakuoti iš toli – tiesa, pataikymas nėra stabilus. Tačiau didžiausias minusas kitas – prastai skaito žaidybines situacijas, trūksta krepšininko IQ, gudrumo ir apgaulingų judesių. Šiuo metu stengiasi varžovus „pralaužti“ jėga, o vyrų krepšinyje tai apriboja minutes ir vaidmenį. Kol kas tą kompensuoja šoklumu, greitumu ir fizine jėga.
5. Mintautas Mockus – 29 tšk., Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“
Gimimo data: 2003 m., rugsėjo 14 d. Ūgis: 201 cm.
Statistika NKL. 4,3 tšk. (48,6 proc. dvit., 16,7 proc. trit., 63,3 proc. baud.), 2,8 atk. kam., 1,8 kld.
Klaipėdos „Neptūno“ sistemos auklėtinis, šį sezoną rungtyniaujantis NKL.
Tai universalus žaidėjas, rungtyniaujantis „antroje“ ir „trečioje“ pozicijoje. Neturi baimės jausmo, yra labai „aštrus“, tai padeda išprovokuoti dar pražangų. Kartu nebijos eiti į kontaktą, tačiau šiuo metu ryški problema – trūksta stabilumo prie tritaškio zonos. Šį sezoną NKL pirmenybėse realizuoja viso labo 19 proc. tritaškių ir 62 proc. baudos metimų.
Norint kilti aukščiau būtina pagerinti pataikymą, kaip ir kamuolio perdavimą.
6. Ugnius Jaruševičius – 20 tšk., Kauno „Žalgiris-2“
Gimimo data. 2003 m. birželio 4 d. Ūgis. 207 cm.
Statistika NKL. 14 min., 4,6 tšk. (52,1 proc. dvit., 66,7 proc. baud.), 3,2 atk. kam.
„Žalgirio“ sistemos auklėtinis, kuris ateityje matomas kaip sunkusis krašto puolėjas, galintis išplėsti aikštę ir pataikyti iš bet kurio atstumo.
U. Jaruševičius turi ne tik gerus fizinius duomenis, bet ir mentalinius – gerai skaitos ir supranta žaidybines situacijas.
Krepšininkas turi geras perspektyvas toliau tobulėti ir siekti aukštesnio lygio, tačiau šiuo metu trūksta užsispyrimo, lyderio savybių, sportinio charakterio ir piktumo.
7. Radvilas Kneižys – 16 tšk., Kauno „Žalgiris-2“
Gimimo data: 2003 m. sausio 23 d. Ūgis: 192 cm.
Statistika NKL. 12 min., 4,9 tšk. (43,5 proc dvit., 39,6 proc. trit., 80 proc. dvit.), 1,8 rez. perd., 1,6 atk. kam.).
Vienas iš retų gynėjų, patekusių į perspektyviausių dešimtuką ir dar vienas „Žalgirio“ sistemos auklėtinis.
R. Kneižys išsiskiria darbštumu, turi gerą darbo etiką ir solidžius duomenis. Pagrindinė pozicija – įžaidėjo. Labiau linkęs atakuoti iš toli nei veržtis – tą rodo ir statistika NKL. Šiame sezone per 24-erias rungtynes yra išmetęs 64 tritaškius ir juos realizuoja 39,1 proc. tikslumu. Palyginimui dvitaškių yra išmetęs 52, baudų – vos 7.
Ekspertai pomėgį atakuoti iš toli išskiria kaip galimą minusą – žaidėjas tam skiria per daug koncentracijos, o tai trukdo priimti geresnius sprendimus.
Tai vienas tų gynėjų, gebančių kurti žaidimą ir atlikti gerus perdavimus, tačiau šiuo metu kenčia gynyboje – varžovai jį gali rinktis „taikiniu“ ir atakuoti puolime.
8. Titas Sargiūnas – 16 tšk., Kauno „Žalgiris-2“
Gimimo data: 2003 m., kovo 26 d. Ūgis: 190 cm.
Statistika NKL. 11 min., 3,7 tšk. (50 proc. dvit., 30 proc. trit., 40 proc. baud.), 1,9 rez. perd.
Dar vienas įžaidėjas reitinge, atkeliaujantis iš „Žalgirio“ sistemos. T. Sargiūnas – kairiarankis, turintis puikius fizinius duomenis. Itin gerai veržiasi, ypač į kairę pusę.
Kartu puikiai mato aikštelę, niekada negaili perdavimo ir yra pakankamai kūrybingas. Prie visų šių pliusų galima drąsiai pridėti ir gerą gynybą.
Šiuo metu trūksta stabilumo, tą rodo ir statistika NKL. Dažniausiai T. Sargiūnas sužaidžia arba labai gerai, arba prastai.
Tam įtakos gali turėti ir jaunas amžius, bet būtina tobulėti ties šiuo aspektu.
9. Tautvydas Baltrušaitis – 15 tšk., Vilniaus „Perlas Energija“
Gimimo data: 2003 m., birželio 11 d. Ūgis: 204 cm.
Statistika NKL. 9 min., 3,1 tšk. (66, 7 proc. dvit., 23,1 proc. trit., 72,7 proc. baud.), 2,4 atk. kam.
Kol kas šis žaidėjas neturi aiškios pozicijos, bet ekspertai ateityje jį mato kaip sunkųjį kraštą. Tarp privalumų įvardijama kūno sudėjimas, platūs pečiai ir metimas – turi snaiperio gyslelę. Ypatingai pavojingas, kai pataiko kelis pirmus metimus.
Turi ir pakankamai neblogą prasiveržimą, bet kol kas tik į dešinę pusę. Prasiveržus elgiasi tiesmukiškai, bando „pramušti“ varžovą tiesiai. Šiuo metu puolimo įgūdžiai ties tuo ir apsiriboja – meta arba veržiasi tiesiai, silpna kairė ranka ir kūno pusė. Kartu privalo gerinti bėgimo techniką.
Nerimą kelia ir charakterio savybės – trūksta aistros darbui, vengia konkurencijos ir nesiekia įrodyti savo vertės – reikia tikėtis, kad šios savybės pasikeis ir leis kopti aukštyn.
10. Augustas Brazdeikis – 8 tšk., JAV
Jaunesnysis Igno Brazdeikio, rungtyniaujančio Filadelfijos „76ers“ komandoje, brolis. Informacijos apie jį nedaug – šiuo metu rungtyniauja Kanadoje, mokyklų pirmenybėse.
Tarp stiprybių išskiriami panašūs bruožai, kaip ir brolio Igno – aštrumas, gebėjimas susikurti metimus bet kokioje situacijoje, neblogas pataikymas, sportinis charakteris
A. Brazdeikio šansai pasiekti aukštą lygį vertinami itin palankiai – jis sėkmingai gali pranokti visus aukščiau esančius reitingo žaidėjus.
Tiesa, kaip ir brolis, turės spręsti pilietybės klausimus.
***
Kiti ekspertų nors kartą įvardinti krepšininkai. Gediminas Alisas, Kajus Kublickas, Emilis Butkus, Gabrielius Mažeika, Rokas Jocys, Motiejus Krivas, Dominykas Butka, Matas Buzelis, Matas Mikėnas.