„Pelicans“ kartu su JV gauna 17 bei 51 šaukimus, o „Grizzlies“ savo ruožtu gavo Steve‘ą Adamsą, Ericą Bledsoe bei 10 ir 40 šaukimus.
Tiesa, jau žiniasklaidoje skelbiama, kad E. Bledsoe „Grizzlies“ marškinėlių net neužsivilks.
Abi ekipos gavo atitinkamą naudą – „Grizzlies“ pakilo šaukimais naujokų biržoje, o Naujojo Orleano „Pelicans“ atlaisvino algų kepurę bei tikisi pratęsti sutartį su Lonzo Ballu, arba ieškoti kito gero įžaidėjo laisvųjų agentų rinkoje.
„Po šių mainų Naujojo Orleano komanda nepraranda nieko – J. Valančiūno kontraktas pasibaigia po šių metų. Be to, „Pelicans“ ekipai Jonas yra palankesnis centras nei Adamsas ne tik žaidimo, bet ir algų prasme. Jie apsivalo algų kepurę – su S. Adamsu prieš tai buvo pasirašyta sutartis ketveriems metams, o dabar sąlyginę naštą perima Memfis. Iš šių mainų laimi visi. „Grizzlies“ gavo aukštesnį šaukimą ir kaip šiandien skaičiau – mainų būdais jie nori gauti dar aukštesnį šaukimą. Tai reiškia, kad jie yra nusižiūrėję kažkokį žaidėją naujokų biržoje“ – sakė NBA ekspertas Tautvydas Šležas.
Praėjusiame sezone J. Valančiūnas atrodė itin solidžiai ir buvo vienas svarbiausių „Grizzlies“ žaidėjų.
Lietuvis pernai rinkdavo vidutiniškai po 17,1 taško ir atkovodavo 12,5 atšokusio kamuolio. Tai buvo trečias geriausias rezultatas lygoje.
Negana to, interneto platybėse jau yra pasipiktinusių „Grizzlies“ sirgalių – jie sako, kad tokie mainai yra prasti ir jie prarado geresnį žaidėją.
Visgi paklausus T. Šležo, ar jį šie mainai nustebino, NBA komentatorius ir ekspertas sakė, kad jį šie mainai nei nustebino, nei nenustebino.
„Nei nustebino, nei nenustebino. Akivaizdu, kad abi komandos keičiasi vidurio puolėjais, kurie joms duos daugiau naudos. Memfio komandai galbūt reikėjo labiau gynybinio centro, koks ir yra Stevenas Adamsas, o „Pelicans“ reikėjo žaidėjo, kuris išplečia aikštelę šalia Ziono Williamsono, o J. Valančiūnas kaip tik pagerino savo metimą iš tolimesnių nuotolių.
Smagiausia yra tai, kad Jonas yra vis labiau vertinamas NBA lygoje ir dabar netgi pamažu dedamas šalia tokių žaidėjų kaip Z. Williamsonas. Akivaizdu, kad po prasto praėjusio sezono, „Pelicans“ vadyba nori atsigriebti ir patekti į atkrintamąsias. Tai, kad lietuvį pasikvietė žaisti starto penkete šalia potencialios superžvaigždės, manau, jog tai yra neblogas pasiekimas“, – apie šiuos mainus atsiliepė T. Šležas.
Lietuvis NBA lygoje yra matęs ir šilto, ir šalto – atkrintamosios varžybos su Toronto „Raptors“ ekipa, paskui mainai į „Grizzlies“ ir vėl patekimas į atkrintamąsias, o dabar vėl mainai ir pokytis.
Visgi lietuvis jau yra subrendęs krepšininkas, kuris pastaraisiais metais progreso prasme dėjo didelius žingsnius į priekį.
Mūsiškis ne tik pradėjo dažniau mesti iš tolimesnio nuotolio, bet ir tapo kiek geresniu kūrėju, pradėjo geriau didinti rungtynių tempą. Tą galima buvo pastebėti ir atrankoje į olimpines žaidynes Kaune. Lietuvos rinktinės bokštas atidžiai tykojo ir ieškojo kuo geresnio pirmojo perdavimo.
Tačiau natūralu, kad kyla klausimai, ar pačiam J. Valančiūnui šie mainai bus naudingi?
„Aš manau, kad šie manai JV turėtų būti naudingi. Ateinantis sezonas bus paskutiniai jo kontrakto metai, o „Pelicans“ komanda turi ambicijų patekti į atkrintamąsias. Manau, Jonui, sėkmingai pritapus prie Z. Williamsono, ir duok dieve turėjus gerą komandinį sezoną – atsiveria dar viena galimybė pasirašyti riebų kontraktą ir pakelti savo kainą NBA lygoje“, – pozityviai į mainų naudą žiūrėjo T. Šležas.
„Pelicans“ ekipa be išvykusio S. Adamso solidžių vidurio puolėjų neturėjo. Savo karjerą pradedantis Jaxsonas Hayesas buvo S. Adamso dubleris, kuris buvo labiau naudojamas gynybinėms užduotims ir menkai puolimui.
J. Hayesas yra labiau pick and rollo (du prieš du – aut past.) žaidėjas ir lanko saugotojas, o J. Valančiūnas atvirkiščiai – labiau pats mėgsta rinkti taškus žaisdamas nugarą į krepšį, išnaudodamas pick and pop (kai po užtvaros žaidėjas kyla prie tritaškio linijos – aut. past.) situacijas.
Žinant tai, kiek „Pelicans“ turi parako puolime – tiek Brandonas Ingrams, tiek minėtas Z. Williamsonas, tiek Nickeilis Alexanderis-Walkeris, reikia ieškoti ir gynybos.
B. Ingramas su N. Alexanderiu-Walkeriu nėra patys geriausi žaidėjai gynyboje, tad galbūt reikėtų pagalvoti ir apie tai, kad JV teks kilti nuo suolo, nes pats J. Valančiūnas irgi nėra žvaigždė gynyboje? Visgi T. Šležas manė kiek kitaip.
„Aš galvoju, kad Jonas jau yra užsikoncervavęs kaip pagrindinis „Pelicans“ komandos vidurio puolėjas. Manau, kad J. Valančiūnas eis į startinį penketą, nes jis yra patyręs veteranas, turintis savo vertę. Tokiems žaidėjams labai svarbu, ar jie kyla, ar nekyla nuo atsarginių žaidėjų suolelio. Kadangi J. Valančiūnas yra viską įrodęs, tai tik jei jam bus nepatogūs matchupai (neparankūs varžovai – aut. past.) atitinkamose rungtynėse, tai jis tiesiog mažiau žais“ – apie JV potencialią vietą „Pelicans“ komandoje šnekėjo T. Šležas.
„Pelicans“ ekipos branduolys yra jaunimas – B. Ingramui ir L. Ballui 23-eji, N. Alexanderiui 22-eji, J. Hayesui ir Z. Williamsonui 21-eri, tad J. Valančiūnas prisijungs prie jaunos kapelos.
Adaptacija neturėtų trukti ilgai – su jaunimo pagrindu sudaryta komanda J. Valančiūnas žaidė ir Memfyje.
Ką gali duoti lietuvis tokiai komandai? Vienareikšmiškai patirtį ir susiformavusį identitetą.
„Jonas yra jaunas veteranas. NBA lygoje jis yra praleidęs nemažai kokybiškų metų. JV taip pat gan jaunas pradėjo savo profesionalo karjerą. Jonui bus 30 metų – jis jau yra susiformavusi asmenybė, susiformavęs žaidėjas, turintis atkrintamųjų patirties, kovojęs vakarų konferencijos play‘inuose (įkrintamosiose – aut. past.). Jonas „Pelicans“ komandai atneša patirtį ir savo susiformavusį identitetą“, – sakė T. Šležas.
Visgi Naująjį Orleaną dar gaubia šešėlis nežinios.
Pačioje lygoje yra gandų, kad L. Ballas gali išvykti žaisti į kitą komandą. Tarp kandidačių į L. Ballą yra minima Niujorko „Knicks“ ekipa. Netgi yra gandų, kad amerikietis gali grįžti į tą klubą, iš kurio buvo iškeistas – Los Andželo „Lakers“.
„Bus labai svarbu, koks gynėjas bus pastatytas šalia Jono. Žinome, kad aukštaūgiai yra labai priklausomi nuo to, kas žaidžia su jais. L. Ballas manau, kad būtų neblogas variantas. Tik neaišku, ar jis liks. Yra daug gandų, kad jis gali išvykti į Niujorką, ar į kitus klubus. Manau, kad jei „Pelicans“ vadyba ir Davidas Griffinas pasiėmė J. Valančiūną, tai tikrai turi kažkokį planą, ką šalia lietuvio pastatyti“ – apie įžaidėjo situaciją kalbėjo T. Šležas.
Artėjantį sezoną turėtume matyti dar daugiau gražių ir efektingų epizodų, kadangi lietuvis aikštele dalinsis su bene atletiškiausiu NBA krepšininku Z. Williamsonu.
Lietuvis kaip jau rašėme anksčiau – išplečia aikštelę ir paliks daugiau vietos efektingiems reidams arčiau krepšio.
Negana to, tikriausiai pats Z. Williamsonas tobulina savo metimą iš toli. Jei kitą sezoną matysime JAV talentą būnant didesne grėsme iš toli, gynėjams dažniausiai bus vargo vakarienė.
Šalia atletiškumo Z. Williamsonas puikiai mato aikštelę ir gerai geba dalintis kamuoliu, tad J. Valančiūnui bus vienas malonumas dalintis aikštele su nors ir jaunu, tačiau ypač talentingu krepšininku.
„Z. Williamsonas yra labai neblogas kūrėjas. „Grizzlies“ komandoje pagrindinėje sudėtyje kūrėju buvo tik Ja Morantas. Dabar J. Valančiūnas turi kūrėją, kuris gali persivaryti aikštę, sukurti nuo tritaškio linijos, gali netgi JV sukurti situacijų aplink baudos aikštelę. Z. Williamsonas yra labai talentingas krepšininkas – sprogstamąja jėga pritraukia daug varžovų.
J. Valančiūnui nebus tik laisvi metimai iš toliau, ką jis dažniau darys ateinančiame sezone, bet ir baudos aikštelėje atsiras daugiau atkovotų kamuolių puolime, daugiau metimų pakartojimų. Tiek Z. Williamsonas, tiek nepamirškime yra B. Ingramas, kuris irgi labai daug pritraukia varžovų dėmesio“, – apie potencialų duetą pasakojo T. Šležas.
Mums, lietuviams, yra labai svarbu, kad geriausi Lietuvos rinktinės žaidėjai būtų mūsų sudėtyje.
2022-aisiais vyks Europos čempionatas, kuriame tiek sirgaliai, tiek ekspertai po nesėkmės atrankoje į olimpines žaidynes norės matyti geresnį Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės žaidimą.
Visgi „Pelicans“ kol kas dar nėra ta ekipa, kuri pretenduotų į NBA žiedus, tad lietuviai gali jaustis kiek ramiau. Negana to, J. Valačiūnas yra tikras Lietuvos patriotas, kuris neatsisakys pagelbėti savo šalies rinktinei.
„Kaip ir Memfis, taip ir „Pelicans“ krepšininkai bandys keliauti ppanašiu play-in (įkrintamųjų – aut. past.) ritmu. Nemanau, kad patys „Pelicans“ tikisi įšokti į ketvertą ar penketą. Žiūrint į rinktinę – su Jonu bus viskas tvarkoje. Jeigu jis sudalyvautų atkrintamosiose, nemanau, kad kiltų didesnių problemų atvykti ir atstovauti rinktinei. Tuo pačiu žinome, kad jis myli Lietuvą ir mėgaujasi žaidimu Lietuvos rinktinėje“, – apie rinktinės situaciją kalbėjo T. Šležas.
J. Valančiūno posūkis į Naująjį Orleaną yra labai netikėtas, tačiau labai įdomus. Kaip pavyks lietuviui prisitaikyti? Ar JV užsidirbs dar vieną gerą kontraktą savo karjeroje? Tai yra tik laiko klausimas.
Lietuvių dėmesys „Pelicans“ žaidimui bus dar didesnis, o jaunimo ir veteranų žaidimas sirgalių nuvilti neturėtų.
Praėjusiame sezone „Pelicans“ žaidė greitą, akiai patrauklų žaidimą, tačiau ateinantys metai bus nauji – po metų darbo buvo atleistas Stanas Van Gundy, tad tai dar labiau intriguoja ateinantį sezoną įsijungti ir žiūrėti „Pelicans“ rungtynes.
J. Valančiūno laukia įdomus, kitoks ir daug intrigų kelsiatnis NBA sezonas.