• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos futbolą ištiko civilinis karas. Tokie ir panašūs „ditirambai“ pasigirsta po pareiškimo, kad kuriamas naujas turnyras, kuris vadinsis „Superlyga“.

Europos futbolą ištiko civilinis karas. Tokie ir panašūs „ditirambai“ pasigirsta po pareiškimo, kad kuriamas naujas turnyras, kuris vadinsis „Superlyga“.

REKLAMA

Patvirtinta, kad steigėjais bus šeši Anglijos „Premier“ lygos klubai – „Manchester United, „Manchester City“, „Arsenal“, Londono „Chelsea“, „Tottenham“ ir „Liverpool“. Prie jų prisijungs Italijos komados „AC Milan“, Milano „Inter“, Turino „Juventus“ ir Ispanijos gigantai Madrido „Atletico“, „Barcelona“ ir Madrido „Real“.

Be 15 steigėjų, turnyre dar dalyvaus 5 kiti klubai, kvalifikuoti pagal ankstesnius sezono pasiekimus. Skelbiama, kad rungtynės vyks savaitės viduryje.

Planas buvo į vieną turnyrą pakviesti garsiausius klubus, tačiau, bent jau kol kas, sąraše nėra Prancūzijos ir Vokietijos atstovų.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešama, kad Miuncheno „Bayern“, Dortmundo „Borussia“ ir PSG kol kas nesutinka su šiuo naujuoju projektu.

„Superlygoje“ dalyvausiantys garsūs klubai paliks dabartinį UEFA Čempionų lygos turnyrą. O savaitgaliais, kaip įprastai, rungtyniautų savo šalių čempionatuose. 

REKLAMA

Gandai apie naują kuriamą lygą sklandė jau seniai. Pandemijos metu kalbos dar labiau paaštrėjo. Pasak britų žiniasklaidos, dar labiau galvoti apie kitą turnyą paskatino UEFA neveiksnumas. Didieji klubai norėjo daugiau finansinių injekcijų, ypač kai per pandemiją atsirado daugiau nuostolių.

Rugpjūtį lyga turėtų startuoti su dvejomis grupėmis po dešimt komandų, tarpusavyje rungtyniaujančių namuose ir išvykose. Trys geriausios komandos iš kiekvienos grupės tiesiogiai pateks į ketvirtfinalį, tuo tarpu ketvirtose ir penktose vietose likusios ekipos žais dviejų rungtynių atkrintamąsias dėl likusių vietų ketvirtfinalyje.

REKLAMA
REKLAMA

Ir nors jau yra braižomos turnyro gairės, UEFA ir FIFA išreiškė griežtas savo pozicijas.

Organizacijos gražina išmesti turnyre norinčias dalyvauti komandos iš nacionalinių čempionatų ar net uždrausti tų komandų žaidėjams dalyvauti artėjančiame Europos ar kitąmet vyksiančiame pasaulio čempionate.

Jie griežtai pasisakė prieš klubų savivalę išstoti iš organizacijos ir kurti savo uždarą lygą.

Abi pusės svaidosi žaibais. Pagrindiniais „Superlygos“ iniciatoriais laikomi „Real“ prezidentas Florentino Perezas ir Turino „Juventus“ vadovas Andrea Agnelli. Jie kartu su kitais kolegomis jau pasitraukė iš Europos klubų asociacijos narių sąrašo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagrindinis faktorius  pinigai?

Sporto leidinys „The Athletic“ pagrindiniu naujos lygos motyvatoriumi įvardijo milžiniškas sumas. Skelbiama, kad bendras krepšelis sieks 3,5 mlrd. eurų. Vien sutikę dalyvauti klubai jau savo kišenes papildytų mažiausiai 300 mln. eurų.

O kur dar galimos kitos finansinės injekcijos.

Rėmėjų saraše yra garsios bendrovės, o viena dosniausių įvardijama JAV bankas „JP Morgan“. Kaip rašo „The Athletic“, klubams skaičiuojant nuostolius ir taip turint deficitinius biudžetus tokios sumos tiesiog pernelyg viliojančios.

REKLAMA

Tv3.lt kalbintas buvęs ilgametis rinktinės žaidėjas ir A lygos prezidentas, dabar Vilniaus futbolo regiono prezidento pareigas einantis Deividas Šemberas tikino, kad kalbų apie šį naują darinį Europos futbole jau buvo ir anksčiau, bet jį nustebino pats projekto pateikimas.

„Kalbos apie šią naują lygą buvo jau seniai. Kai kurie klubai norėjo keisti modelį, nebuvo patenkinti finansiniais apsektais. Nustebino ne pats sprendimas, bet kontekstas, kaip tai pateikta. Toks gana agresyvus ir ryškus išstojimas prieš tokias dvi galingas organizacijas kaip FIFA ir UEFA, kurios irgi turi gana didelį užnugarį. Nežinau, ar visas projektas pavirs kūnu, bet tos sumos sklandančios yra labai įspūdingos. Bet ir UEFA ar FIFA turi resursų“, – teigė D. Šemberas.

REKLAMA

Kritikos naujam didžiųjų Europos klubų projektam negaili ir lygų vadovai, ir sirgaliai, ir daugelis garsių buvusių futbolininkų.

„Reikėtų visus tuos 12 komandų pasodinti į turnyro lentelės dugną, atimti iš jų taškus ir pinigus. Tai yra kriminalinis nusikaltimas prieš futbolo sirgalius šioje šalyje. Futbolo klubų varžybų modernizavimas yra gerai, tačiau nereikėtų to daryti pandemijos, finansinės krizės, kurią jaučia kiekvienas klubas, įkarštyje. Tai – absoliutus skandalas. Negaliu patikėti tuo, kas vyksta“, – sakė buvęs „Manchester United“ kapitonas Gary Neville'as.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Liverpool“ legenda Jamie Carragheris bandė sugėdinti savo buvusį klubą.

„Man gėda, kad „Liverpool“ klubas palaiko begėdišką Superlygos modelį. Sirgaliai tikrai netoleruos plano, kuris griauna visą futbolo sistemą ir principus. Man tai yra nesuprantama. Jei yra problema, vadinasi, reikia sėsti prie stalo ir kalbėtis, o ne kurti tokius karus ir griauti visus pamatus“, –  tikino legendinis Liverpulio ekipos gynėjas.

REKLAMA

Ispanijos „La Liga“ čempionato vadovas Javieras Tebasas pasidalino ironiška žinute.

„Pagaliau Superlygos „PowerPoint“ guru lenda iš tamsos penktą valandą ryto, prisipildę savanaudiškumu ir solidarumo stoka. UEFA, Europos lygos ir „La Liga“ tam ruošėsi ir pateiks savo atsakymą. Tai yra nesuprantama ir skandalinga“, – sakė jis. 

Projektui nepritarimą išreiškė ir sirgaliai. Štai „Chelsea“ sirgalių bendruomenė „Chelsea Supporters` Trust“ tokį jų palaikomo klubo žingsnį pavadino netgi „išdavyste“.

Ar abejoms pusėms įmanoma susitarti?

Apie naują kūną Europos futbole kalbėjęs D. Šemberas tikino, kad įkaitų šiame kare yra daug. Kol kas klausimų daugiau nei atsakymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Įkaitai yra ne tik sirgaliai, bet ir žaidėjai. Kas bus, jei tie grasinimai uždrausti jiems žaisti rinktinėje virs realybe? Kas bus su pačiomis rinktinėmis. Čempionų lygos ir Europos lygos formatas yra geras mažesniems klubams. Nors pajamos didėja, bet tie dideli klubai kuria didesnę pridėtinę vertę ir jie nori iš to gauti daugiau. Apie tai kalbėta seniai, o dabar vyksta štai tokie judesiai.

Negaliu pasakyti, ar projektas tikrai prasidės rudenį, bet nesinorėtų kad būtų iškraipomas pats futbolo tvarumas. Didžiąją dalį klubų jis tenkina, o vat ta maža dalis bando eiti savo keliu. Tokie poslinkiai ir ginčai vyksta ne tik futbole, bet mane nustebino pats išstojimas. Modelis įdomus ir tuo, kad visi turnyrai Europoje vyksta su UEFA, tad įdomu, kaip šioje sitaucijoje nutiktų“, –  mintis dėstė buvęs futbolininkas.

REKLAMA

Pagal dabar pateiktą planą, naujasis projektas „Superlyga“ planuoja startuoti rugsėjį. Bet, pasak britų spaudos, didelis kliūvinys kol kas yra projektui nepritariantys Vokietijos klubai.

„Bayern“ ir „Borussia“ didžiąją dalimi yra valdomi sirgalių. O šie prieštarauja prisijungimui prie naujos lygos. Vis dėlto, jeigu 12 didžiųjų klubų išties paliktų UEFA, vokiečiai ne itin turėtų pasirinkimą, o tik prisijungti prie naujos lygos.

REKLAMA

Su tv3.lt kalbėjęs D. Šemberas nedrįso prognozuoti ateities, tačiau užsiminė, kad visa ši diskusija gali ir užsitęsti.

„Neatmesčiau varianto, kad tai gali užsitęsti ilgą laiką, galbūt reikės ir teismų įsikišimo. Varžybų tvarkaraščiai ir sistemos yra patvirtinti iki 2024 metų. Iki tada jau yra patvirtintas ir finansinis mechanizmas. Labai sudėtinga pasakyti, į ką visa tai pavirs ir kokiu keliu viskas klostysis. Tai kol kas panašiau į politinį klubų žingsnį. Bet kol kas kur kas daugiau klausimų nei atsaymų“, –  teigė D. Šemberas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų