Pasak Lietuvos bokso federacijos prezidento Dariaus Šalugos, jį ir visą bokso bendruomenę ši žinia sukrėtė, kadangi su federacijomis nebuvo visiškai tartasi nei diskutuota šiuo klausimu.
„Kaip ir daugeliui federacijų, mums tai yra „šaltas dušas“. Smerkiame ir nepritariame šiam sprendimui. Renkame informaciją ir šiuo metu svarstome, ką daryti, kokie gali būti tolimesni veiksmai. Kol kas neturime detalesnių žinių. Šis sprendimas buvo priimtas direktorių taryboje. Vienas prezidentas neturi tokių galių pagal įstatus“, – sakė D. Šaluga.
IBA skandalai supa jau ilgą laiką. Dabartiniu prezidentu yra rusas Umaras Kremliovas, kuris vasarą buvo perrinktas naujai kadencijai.
Tiesa, rinkimai neapsiėjo be skandalų. Nyderlandų atstovas Borisas van der Vorstas norėjo mesti iššūkį rusui, bet išvakarėse buvo nušalintas.
Vis dėlto Tarptautinis sporto arbitražo teismas vėliau pripažino, kad mesti kaltinimai Nyderlandų. Tačiau pakankamai palaikymo per prieš savaitę vykusiame kongrese sulaukęs U. Kremliovas išliko savo poste.
Beje, Borisas van der Vorstas sureagavo į IBA sprendimą dėl rusų ir baltarusių atletų ir pavadino federaciją „rusiškos vadovybės įkaite“.
„Kaip ir Ukrainos bokso federacijos suspendavimas prieš kongresą Jerevane, taip ir sprendimas leisti dalyvauti Rusijos ir Baltarusijos boksininkams nėra politiškai neutralus ir neatsižvelgia į pasaulio bokso bendruomenės interesus.
Priešingai nei sako IBA, šis sprendimas yra Rusijos vyriausybės geopolitinės darbotvarkės dėl bokso sporto įgyvendinimas.
Akivaizdu, kad IBA yra tapusi jos rusiškos vadovybės įkaite, kuri yra pasiryžusi bet kokia kaina išlaikyti valdžią.
Kartu su daugeliu nacionalinių federacijų atstovų ieškosime būdų, kaip užtikrinti bokso varžybų vientisumą ir toliau kovosime, kad mūsų sporto šakai būtų užtikrinta vieta olimpinėse žaidynėse. Su IBA ar be jos“, – išplatintame pranešime „twitter“ teigė B. van der Vorstas.
Grėsmė kyla olimpinėms žaidynėms
„Aišku mūsų, kaip vienos šalies, balsas yra pakankamai menkas, bet bandysime kalbėtis su kitomis federacijos, kad būtų bendra reakcija, nes dabar tikrai yra šokas.
Didžiausia baimė, kad Tarptautinis olimpinis komitetas po tokių akibrokštų gali pašalinti boksą iš žaidynių. Ir taip viskas laikėsi ant plauko“, – kalbėdamas su Tv3.lt sakė D. Šaluga.
Ir iš tiesų, TOK dar prieš keletą metų atkreipė dėmesį, kad jeigu IBA neužtikrins skaidrumo, neišspręs esamų finansinių problemų ir nuolat kylančių skandalų, yra didėlė grėsmė, kad 2028 m. Los Andžele bokso apskritai nebus.
Tačiau, pasak D. Šalugos, grėsmė galbūt kyla jau ir Paryžiaus žaidynėms 2024 m.
„Niekada nežinosi. Kol kas lyg dėl Paryžiaus žaidynių viskas buvo tvarkoje, bet po tokių sprendimų visko gali nutikti. Lauksime TOK reakcijos ir, aišku, spręsime patys, ką daryti“, – mintimis dalijosi D. Šaluga.
Kas toliau? Jei šis sprendimas įsigalios, gali nutikti taip, kad IBA rengiamose varžybose dalyvaujančių lietuvių keliai gali susikirsti su rusais ar baltarusiais.
Toks atvejis buvo nutikęs vasario pabaigoje, kai jau buvo prasidėjusi brutali Rusijos invazija į Ukrainą. Tada Gabrielė Stonkutė atsisakė kovoti su ruse Ana Ivanova.
„Tai yra vienas iš variantų, kad tiek mes, tiek kai kurios Europos ar pasaulio federacijos gali nesiųsti savo sportininkų į IBA rengiamas varžybas. Manau, kad reakcija bus gana juntama ir skandalinga. Tikrai sulauks atgarsio bokso bendruomenėje“, – sakė Lietuvos bokso federacijos prezidentas D. Šaluga.
Pasak Lietuvos bokso federacijos prezidento, dabartinė padėtis yra tikrai sunki ir ateitis lieka neaišku, neatmemi įvairūs galimi variantai. Lietuvos bokso vadovybė artimiausiu metu rinksis į posėdį ir svarstys tolimesnius žingsnius.
„Vis dar sunkiai suvokiamas sprendimas. Tikras akibrokštas, kuris kelia grėsmę visai bokso bendruomenei ir sporto šakai kaip tokiai. Jei boksas būtų pašalintas iš olimpinių žaidynių, įvyktų grandinė reakcija, kuri nusiristų per visą pasaulį.
Žinoma ir Lietuvoje, kadangi jai esant olimpinei šakai ji kitaip finansuojama, kitas lankomumas, treneriai ir t.t. Manau, kad tai būtų iškastas kapas boksui kaip sporto šakai“, – tikino D. Šaluga.