„Tai priklauso nuo to, kas buvo jūsų idealai, kai jūs augote“, – sakė Sarah Sjöström iš Švedijos, laimėjusi vieną olimpinį medalį ir iškovojusi septynis pasaulio čempionės titulus plaukimo peteliške rungtyse.
Vaikystėje S. Sjöström lygiavosi į olimpietes Therese Alshammar, Karin Kammerling ir Josefin Lillhage. T. Alshammar ir K. Kmmerling plaukė peteliške ir laisvu stiliumi, o J. Lilllhage varžėsi 200 m laisvojo plaukimo rungtyse.
Taigi visiškai nekeista, kodėl S. Sjöström savo karjerą sutelkė į būtent šiuos stilius.
„Norėjau varžytis su Therese. Norėjau lenktyniauti su Anna-Karin Kammerling ir Josefin Lillhage, – sakė S. Sjöström. – Švedijoje mergaitės seka mano pavyzdžiu. Jos nori ateityje lenktyniauti su manimi, taigi jos nori plaukti 50 ir 100 peteliške.“
Plaukimas peteliške yra populiarus ir Vengrijoje, tiesa, jis yra didesnės varginančio kompleksinio plaukimo tradicijos dalis. Šiose rungtyse yra panaudojami visi keturi stiliai: peteliškė, plaukimas nugara, krūtine ir laisvu stiliumi.
Tamás Darnyi 1988 m. ir 1992 m. olimpinėse žaidynėse iškovojo auksą abejose kompleksinio plaukimo rungtyse (200 m ir 400 m), o Krisztina Egerszegi 1992 m. laimėjo 400 m kompleksinio plaukimo auksą, kuris pateko į jos milžinišką plaukimo nugara medalių kolekciją.
Keturi iš šešių László Cseho nuo 2004 m. iki 2012 m. laimėti medaliai buvo gauti laimėjus toje pačioje rungtyje, o prieš ketverius metus Rio de Žaneire šį auksą iškovojo ir Katinka Hosszú.
„Mes, vengrai, esame labai užsispyrę ir labai darbštūs, todėl mes tiesiog dirbame“, – sakė kartais „Geležine ledi“ vadinama K. Hosszú.
„400 m plaukime kompleksiniu stiliumi Vengrija yra labai gerbiama, nes ši rungtis priklauso nuo to, kiek darbo į tai įdėjai“, – pridūrė K. Hosszú.
Olandų veteranės Ranomi Kromowidjojo ir Femke Heemskerk užaugo žavėdamosi tokiomis legendomis kaip Inge de Bruijn ir Pieter van den Hoogenband. Jos netgi treniravosi pastarojo vardu pavadintame baseine.
„Mes esame labai aukšti žmonės ir esame labai maža šalis, todėl turime treniruotis išmintingai, – sakė F. Heemsker. – Vengrai yra pripratę prie labai sunkaus darbo nuo mažens. Mes to nedarome, tikriausiai todėl ir renkamės laisvą stilių.“
Tradiciją auginti gabius laisvojo stiliaus plaukikus turi ir Rusija, kurios komandą veda Aleksandras Popovas, bei prancūzai, kurių Alainas Bernard ir Frédérickas Bousquet nutiesė kelią dabartiniam varžovui Florentui Manadou.
Žinoma, ši taisyklė turi ir išimčių.
Kira Toussaint yra retas olandės plaukikės nugara pavyzdys, o Arno Kamminga, dar vienas olandas, taip pat lenktyniauja plaukdamas nugara. Nors K. Toussaint yra olimpinio plaukimo nugara čempiono duktė, tiek ji, tiek A. Kamminga šį stilių pasirinko dėl savo kūno sudėjimo – jie yra žemesni ir stambesni už jų laisvojo plaukimo komandos draugus.
„Nesu toks aukštas, – pripažino A. Kamminga. – Bet man visada patiko plaukimas nugara... Aš tik džiaugiuosi, kad galiu varžytis su geriausiais pasaulyje.“
Net ir Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) ir Australija, dvi pajėgiausios plaukimo komandos, turi savo mėgstamiausias rungtis.
JAV tai vyrų 100 ir 200 metrų plaukimo nugara rungtys. Paskutinį kartą abi šias rungtis amerikiečiai pralaimėjo 1992 m. Ryanas Murphy, kuris Rio de Žaneire laimėjo abu medalius, kitą savaitę bandys išsaugoti savo laimėjimų seriją. Jis nori išsaugoti Lenny Krayzelburgo ir Aarono Peirsolo dvigubų laimėjimų tradiciją.
Nuo 1992 m. iki 2004 m., net keturiose olimpinėse žaidynėse iš eilės, ilgiausias lenktynes baseine – 1 500 metrų laisvojo stiliaus plaukimą – laimėjo australų vyrai. Kierenas Perkinsas (1992 ir 1996 m.) ir Grantas Hackettas (2000 ir 2004 m.) iškovojo auksą net dvejus metus iš eilės.
Pastaruoju metu ilgų nuotolių rungtyse pradėjo pirmauti Italija, o jų plaukikai Gregorio Paltrinieri ir Simona Quadarella yra vieni favoritų šiemet iškovoti auksą 1 500 m rungtyje.
Kylanti plaukimo krūtine žvaigždė yra dvidešimtmetis Shoma Sato iš Japonijos. Šios rungties kartelę 2004 m. ir 2008 m. olimpinėse žaidynėse pakėlė japonas Kosuke Kitajima, abu kartus iškovojęs auksą.
„K. Kitajima pakeitė plaukimą nugara, – sakė Christianas Minotti, S. Quadarella treneris. – Jis atnaujino šį stilių ir padarė jį kūrybiškesnį ir grakštesnį.“
Įspūdingą amerikiečio Roberto Finkes spurtą vyrų 800 m plaukimo laisvu stiliumi finale žiūrėkite: