Rusija ir jos sąjungininkė Baltarusija nedalyvauja daugumoje olimpinių sporto šakų nuo tada, kai Rusijos pajėgos įsiveržė į Ukrainą praėjusių metų vasarį.
Tačiau sausio mėnesį Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) pareiškė, kad siekia sudaryti sąlygas rusams dalyvauti žaidynėse.
Po šio pranešimo Azijos olimpinė taryba (OCA) abiejų šalių sportininkams pasiūlė galimybę varžytis šių metų Azijos žaidynėse.
Tai buvo svarbus žingsnis, nes Azijoje vykstančiose varžybose jie galėtų gauti kvalifikacinius balus, leidžiančius varžytis Paryžiuje.
Dabar jų pavyzdžiu pasekė ir Afrika.
Afrikos nacionalinių olimpinių komitetų asociacijos (ANOCA) vykdomasis komitetas vienbalsiai priėmė pasiūlymą leisti rusams ir baltarusiams varžytis po neutralia vėliava per susitikimą Nuakšote, Mauritanijoje.
„Nariai vienbalsiai pritarė Rusijos ir Baltarusijos sportininkų dalyvavimui visose tarptautinėse varžybose“, – sakoma ANOCA pareiškime.
Ji teigė, kad ANOCA prezidentas alžyrietis Mustafa Berrafas (Mustafa Berafas) pakartojo, jog organizacija „pritaria Tarptautinio olimpinio komiteto ir jo prezidento Dr. Thomaso Bacho (Tomaso Bacho) pozicijai“.
Pareiškime toliau rašoma: „Taigi kalbama apie tai, kad Rusijos ir Baltarusijos sportininkai 2024 metų Paryžiaus olimpinėse žaidynėse galės dalyvauti visiškai neutraliai, be jokių tapatybės ženklų.“
TOK paaiškino, kad jo argumentai grindžiami įsitikinimu, kad „nė vienam sportininkui neturėtų būti užkertamas kelias dalyvauti varžybose vien dėl jo paso“.
Tačiau Ukraina tam prieštarauja, o jos sporto ministras Vadimas Guceitas pareiškė, kad toks žingsnis yra „nepriimtinas“, ir paragino boikotuoti varžybas, jei jiems bus leista varžytis.
Daugelis Vakarų valstybių taip pat suabejojo šiuo žingsniu.
Vokietijos nacionalinis olimpinis komitetas praėjusį mėnesį viešai pareiškė, kad „dar ne laikas leisti sportininkams, turintiems Rusijos ar Baltarusijos pasą, vėl dalyvauti tarptautinėse varžybose“.
Vasario mėnesį laiške daugiau nei 30 šalių, įskaitant Lietuvą, Kanadą, Prancūziją, Jungtinę Karalystę, Lenkiją, Švediją ir Jungtines Valstijas, išreiškė susirūpinimą dėl to, kaip sportininkai gali būti neutralūs, ypač atsižvelgiant į „tvirtus Rusijos sportininkų ryšius ir sąsajas su Rusijos kariuomene“.
Laiške buvo prašoma, kad TOK „paaiškintų“, ką reiškia Rusijos ir Baltarusijos sportininkų olimpinėse žaidynėse neutralumas.
TOK atsakė, kad laiške neatsižvelgiama į Rusijos ir Baltarusijos sportininkų žmogaus teises.