Pusketvirto šimto tūkstančių iš skirtingų pasaulio kampelių į Paryžiaus Olimpiadą atvykusių sporto entuziastų šitaip garsiai ir nuotaikingai pasitinka žaidynių pradžią.
Laimės šūksniai, juokas, įvairiausių šalių vėliavėlių gausa. Šitaip nekantriai stebėtojai laukia tuoj pasirodysiančių, per Senos upę plauksiančių sportininkų delegacijų - 7 000-ų atletų ir jų komandų narių iš 205 šalių.
Nors daugelį paryžiečių miesto pasiruošimas Olimpiadai vargino - dėl daugybės ribojimų mieste buvo sunku judėti, tačiau olimpinė šventinė dvasia, panašu, negatyvą nugalėjo.
Šitaip plačiai besišypsodami dar pora šimtų tūkstančių paryžiečių įsipatoginę balkonuose stebi istorinį atidarymą iš savo ar draugų namų ptro langus ir balkonus.
Tik įsimaišiusi gamta susimokė prieš stebėtojus ir organizatorius – juos beveik visą 4 valandų ceremoniją merkė smarkus lietus.
Olimpiados atidarymo metu nuo Pont d'Austerlitz tilto pasipila Prancūzijos vėliavos spalvų dūmų pliūpsniai.
Ir štai prasidėjo Tautų paradas. Sportininkai plaukė laivais Senos upe, praplaukė pro istorinę Notre-Dame de Paris katedrą ir Luvrą.
Šūksniais stebėtojai pasitinką pirmąją – Graikijos delegaciją, su kuria sveikinasi ir įspūdingi šokantys fontanai.
Ceremonijoje dalyvauja daugybė pasaulio lyderių. Štai ir šeimininkės prezidentas Makronas. Ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su pirmąja ponia Facebook'e dalijasi nuotrauka, kaip permirkę po plastikiniais lietpalčiais stebi žaidynių atidarymą.
Žaidynes saugo daugybė snaiperių ant stogų.
Senos upės vagoje buvo ieškoma bombų, o Paryžiaus oro erdvė uždaryta. Štai Flight Radaras rodo - nė vieno lėktuvo virš šalies.
Ceremonijos proga Paryžiuje buvo surengta didžiulė saugumo operacija, kurioje dalyvavo apie 45 000 policininkų ir dar pora dešimčių tūkstančių karių bei saugumo specialistų.
Olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija jau prasidėjo. Nors oro sąlygos čia ne pačios geriausios, kelis kartus nulijo smarkus lietus. Olimpinė nuotaika, panašu, čia visiškai neišblėso.
Visi laukia, kol Senos upe atplauks sportininkų delegacijos. Skaičiuojama, kad viena valtis plauks šešis kilometrus, ir tai truks apie 40 minučių.
Lietuvos delegacija – šiuo metu per kelis kilometrus nuo šio nuotaikingo šventinio šurmulio, gausybės spalvų, garsios muzikos ir fejerverkų – 50 geriausių mūsų šalies atletų prisipažįsta, kad nuotaika, nepaisant nuovargio po ilgų kelionių – nuostabi.
„Esame Lietuvos delegacijos laive. Štai čia lietuviai įsitaisė. Jų čia atvyko 30 žmonių – sportininkai, masažuotojai, treneriai, olimpinio komiteto atstovai. Galėjo delegacija būti delegacija daug didesnė, tačiau plaukikai ir irkluotojai rytoj turi startus, ir atsisakė šios pramogos dalyvauti šiame atidaryme“, – sako žurnalistas Edgaras Maslauskas.
„Labai geras jausmas ir tikrai smagu“
Lietuvos tautinis olimpinis komitetas atidarymo ceremonijos vėliavnešiais parinko du atletus: raitelę Justiną Vanagaitę ir buriuotoją Rytį Jasiūną.
„Garbė, garbė. Labai geras jausmas ir tikrai smagu. Tikiuosi artimieji pamatys per televiziją, kai matuoju vėliava.
Jau per eiseną gavom lietaus, nuotaikos išliko geros, tikiuosi negausim antrą kartą lietaus ir viskas bus gerai“, – sako raitelė Justina Vanagaitė.
„Puošiausi, labai smarkiai va, gražuolė.
Didžiulė atsakomybė ir džiaugsmas džiaugiuosi kad man teko garbė nešti vėliavą.
Miegojau mašinoj 4 valandas, tai jaučiuosi sudėtingai šiuo metu, bet manau entuziazmas ir adrenalinas daro savo, tai jaučiuosi neblogai iš tiesų.
Man jau Versaly atvažiavus buvo akys didelės. Kai atvažiavau į Olimpinį kaimelį buvo akys didelės. Žmonės draugiški, šypsosi, linki geros dienos“, – sako ji.
Ir šitaip tęsiasi sportininkų delegacijų kelionė Senos upe. Kelionė po prancūzų kultūrą, meną ir istoriją.
Neatsiejama Paryžiaus nakties kultūros dalis – kabaretai, bene labiausiai perteikiantys romantiškųjų prancūzų kultūros savitumą.
Ir šio pasirodymo žvaigždė – amerikiečių įžymybė – Lady Gaga.
Prancūzijos kultūros šventę keitė vis kitas didingos kultūros motyvas.
Prancūzijos dvasią perteikė Claude Debussy ir Maurice Ravel klasikų muzikiniai šedevrai, baletas ir modernaus šokio pasirodymai, breakdace – kuris beje Olimpiadoje šiemet debiutuoja kaip oficiali sporto šaka. Ir pasirodys mūsų šalies atstovė B-girl Nika, kuri tapo pasaulio čempione.
Akį traukia ir Projekcijos ant pastatų su Claude Monet, Edgar Degas ir Pierre-Auguste Renoir darbų reprodukcijomis, atspindinčiomis Prancūzijos indėlį į pasaulio dailės istoriją.
Šiuolaikinio meno elementai, įkvėpti tokių menininkų kaip JR ir Banksy, kurie integravo modernų ir tradicinį meną.
Štai prancūzai parodo, kaip nuotaikingai galima apjungti modernią ir klasikinę kultūrą.
Maskuotas fakelo nešėjas rodo, kad Mona Liza buvo „pavogta“ ir vėliau surasta pimpačkiukų turto valdose, kurias sukūrė Paryžiuje įsikūrusi „Illumination Studios“.
Daugelis energija trykštančių Olimpiados gerbėjų jos nepavargsta žiūrėti po nepaliaujamu lietumi. Tačiau renginiui įpusėjus, kai kurie nuo lietaus pavargsta, ir po truputį renginį pradeda palikti. Beje, pigiausias bilietas į Olimpiadą kainavo 500 eurų. Už tokią sumą bilietus nusipirko tolimiausių tribūnų žiūrovai.
Pasipiktinimas ir gėda
Daugelis svečių socialiniuose tinkluose rašo, kad gyvai vaizdas ir įspūdžiai buvo daug geresni nei per kameras, kurios, tokiom oro sąlygom pasiruošusios nebuvo.
Tačiau, buvo ir dalykų, kurie žiūrovams nepatiko daug labiau nei lietus.
Dalis žmonių pasipiktinę politizuotais ir seksualizuotais LGBT šou elementais. Prancūzija poros milijardų žmonių auditorijai visame pasaulyje parodė ir Europiečių vertybes – Šokančius transvestitus bei queer karalienes ir karalius tuo papiktindami dalį pasaulio.
Tikrą gėdą teko išgyventi prancūzams dėl aukštyn kojom pakabintos Prancūzijos vėliavos.
Vėliavą į Trokadero atvežė apsiaustu apgaubtas raitelis, kuris anksčiau žygiavo per Seną ant metalinio žirgo, apsivertusio olimpinių žiedų išmargintu apsiaustu.
Dar vienas kiek ironiškas bet žeidžiantis atsitiktinumas įvyko vedėjui pristatant Pietų Korėjos delegaciją – jis juos pavadino Šiaurės Korėja.
Trijų olimpinių žaidynių aukso medalių laimėtojai prancūzai Marie-Jose Perec ir Teddy Riner įžiebė olimpinę ugnį, pakibusią ant oro baliono.
O žiūrovai Paryžiuje, po 3 valandas trukusio šlapio stebėjimo išsiskirstė švęsti Olimpinę šventę į barus.
Tarp paskutinių deglo nešėjų prieš uždegant ugnį buvo daugybė Prancūzijos ir tarptautinių žvaigždžių, įskaitant futbolo grandą Zinedine'ą Zidane'ą, 14 kartų „French Open“ čempioną Rafa Nadalį, 23 kartus „Didžiojo kirčio“ turnyro čempionę Sereną Williams ir tris parolimpinių žaidynių sportininkus.
Jis liepsnos iki rugpjūčio 11 d. vyksiančios uždarymo ceremonijos.