Likus kiek mažiau nei dviem mėnesiams iki pasaulio taurės pradžios Lietuvos rinktinei „ne“ jau yra pasakę Edgaras Ulanovas, Lukas Lekavičius, Marius Grigonis, Rokas Giedraitis, nežais ir traumą besigydantis Arnas Butkevičius.
Taip pat mažai tikėtina, kad dėl piršto traumos į dvyliktuką prisijungs ir Domantas Sabonis.
Be tokių netekčių smūgį Lietuvos rinktinei sudavė ir FIBA, prieš keletą dienų paskelbusi pasaulio čempionate dalyvausiančių nacionalinių rinktinių reitingą. Jame lietuviai atsidūrė beveik per vidurį – 15 vietoje, o aukščiau atsidūrė tokios šalys kaip Japonija ir Dominikos Respublika.
Kodėl anksčiau tarp geriausių besirikiavusi Lietuvos rinktinė stumiama vis žemiau ir ko galime tikėtis iš netekčių suvarpytos komandos pasaulio čempionate, naujienų portalas tv3.lt diskutavo su buvusiu rinktinės krepšininku, dukart Eurolygos čempionu, bronzinės 2010 m. rinktinės nariu Martynu Gecevičiumi.
Reitingas neatitinka realybės
Antradienį FIBA paviešino pasaulio čempionato dalyvių reitingą, kuriame Lietuvos rinktinė užėmė netikėtai žemą – 15 – vietą iš 32. Aukščiau už lietuvius sąraše atsidūrė Suomija, Japonija ir Dominikos Respublika.
„Truputį nustebino, aišku, kaip ir daugelį“, – apie tokį FIBA reitingą kalbėjo M. Gecevičius. – Visgi, kai pažiūriu, kas yra aukščiau nei Lietuva, tai ten kaip ir viskas logiška. Aišku, kai kurios komandos, kaip Dominikos Respublika, Suomija ir Japonija, gal kažkiek ir neatitinka realybės vis dar. Dar nėra Lietuvoje taip blogai, o pas juos – gerai.“
Krepšininkas sakė, kad Lietuva, jo nuomone, turėtų atsirasti jei ne dešimtuke, tai bent arti jo ribų.
„Būtų sunku nesutikti, kad Lietuva į tą dešimtuką nepatenka. Kai pažiūrėjau jį, sunku ten Lietuvai atsirasti. Gal kažkur ir galėtų būti, bet kad jos ten nėra, tai irgi pakankamai logiška.
Manau, kad 10-11 vieta (galėtų būti skiriama Lietuvai – aut. past.), jei žiūrint objektyviai, ne kaip lietuviui. Kaip lietuvis, aišku, duočiau aukščiau, bet objektyviai žiūrint 15 tikrai yra per žema“, – dėstė jis.
Pašnekovas, paklaustas apie galimas tokio niūraus vertinimo priežastis, sakė, kad tai galėjo lemti ne viena priežastis. Anot jo, šiemet šalies rinktinę silpnina ir nemažai į pasaulio čempionatą nevyksiančių žaidėjų, ir prasti pastarųjų metų rezultatai.
Visgi M. Gecevičius vilties neprarado ir sakė, kad situacija sąraše dar gali pasikeisti po to, kai bus sužaistos bent kelios draugiškos rungtynės.
„Turbūt tokios prognozės susumavus rezultatus paskutinių kelių čempionatų: praleidome olimpiadą, pusfinalyje nežaidėme jau turbūt 8 metus.
Tie, kurie sudarinėja tą sąrašą, manau, kažkiek ir nurašo Lietuvą dėl šių priežasčių. Todėl taip ir gavosi, kad nustūmė į 15 vietą, bet būna, kad per draugiškas rungtynes pradeda tas reitingas keistis, kai pradeda vieni su kitais žaisti. Manau, kad kažkiek dar keisis (reitingas) iki čempionato pradžios, jei žiūrint objektyviai“, – prognozavo pašnekovas.
Maži lūkesčiai gali išeiti į naudą
Kalbėdamas apie būsimų pasaulio čempionato dalyvių reitingą M. Gecevičius sakė, kad dėl pasikeitusios situacijos kalta ne tik Lietuvos rinktinė. Anot jo, keletas kitų šalių rinktinių šoktelėjo į viršų, todėl dabar lietuviams į dešimtuką prasibrauti sunkiau.
„Mes sužemėjome kažkiek, bet yra kitų šalių, kurios kaip tik kažkiek pasitempė, šovė į viršų. Realiai tų įspūdingų, gerų komandų aplošti nebegalime. Rezultatai rodo, kad esame kažkur šalia jų, bet įveikti prancūzų ar ispanų negalime.
Tų pačių slovėnų atrankoje į olimpiadą neįveikėme, todėl tai rodo, kad kitos šalys arba išsilaikė tame elite, arba pakilo, kaip slovėnai su L. Dončičiumi“, – kalbėjo jis.
Be šių rinktinių stiprumo pokyčių pašnekovas taip pat įžvelgė ir dar vieną svarbų kriterijų, kuris daro įtaką nacionalinės komandos pasirodymams tarptautinėje arenoje.
„Esame pripratę prie pergalių ir to papildomo streso, kurį kažkas uždeda Lietuvai. Tai dėl trenerių, tai žaidėjų, tai dėl to, kad nėra rezultatų, kad klube gali žaisti, rinktinėje – ne.
Pas mus tokių dalykų būna labai daug, aišku, nesakau, kad kitose šalyse to nebūna, bet pas mus labai didelis ažiotažas būna vasarą. Visos tos mažos detalės susideda“, – apie prastesnius praeitų metų rezultatus kalbėjo M. Gecevičius.
Nors dar nėra aiškus rinktinės kandidatų sąrašas, neprasidėjo rinktinių stovyklos ir nepradėtos žaisti draugiškos rungtynės, viešojoje erdvėje jau galima pastebėti kritikos ir nuomonių, kad šiųmetinė rinktinė nieko gero nepasieks. Visgi čia kalbintas krepšininkas įžvelgia šviesą pusę:
„Manau, kad žmonės gal sunkiai supranta, kad tiek daug (žaidėjų) nėra, bet gal supras, kad iš tų, kurie atvažiuos, aukso medalių nereikia tikėtis. Galvoju, kad šitas efektas bus toks streso ir įtampos nuėmimas ir tai gali išeiti į naudą tiek trenerių štabui, tiek žaidėjams.
Dabar reikėtų ieškoti pozityvo, kad kiti, jaunesni, žaidėjai gaus šansą, daugiau minučių ir apšils kojas. Gal jei ne šiemet, tai už metų ar dviejų darys rezultatus rinktinei. Reikėtų šiemet į viską iš tos pusės žiūrėti“, – sakė buvęs krepšininkas.
Situacija pastebimai keičiasi
Jau ne kartą įvairūs krepšinio pasaulio atstovai kalbėjo apie rinktinės nuostolius, o ypač žaidėjus, kurie renkasi į čempionatą nevykti net ir būdami sveiki. M. Gecevičius pritarė, kad kai kurių krepšininkų priežastys ir nėra tikėtos, tačiau tai ilgainiui gali tapti norma.
„Tai nėra normalu, bet tai jau darosi normalu. Dabar viskas yra paprasčiau, nėra baimių atsisakyti. Čia sunkiau suprasti tiems, kurie yra senesnės kartos, vyresni žaidėjai ar treneriai, nes jų laikais tokių dalykų nebūdavo.
Nesakau, kad tai yra gerai, kad tai kažkas, kas yra stipriai pateisinama ar panašiai. Faktas, kad šie dalykai turėtų nedingti. Aš sakau, kad viskas eina į tą pusę po truputį ir už kelių metų tai pasidarys normalu. Dabar gal buvo toks šokas, nes labai daug tokių pagrindinių žaidėjų atsisakė, bet visi turi savo priežastis“, – sakė jis.
„Žiūrint iš žaidėjų pusės, manau, kad aiškių pasisakymų gal ir pritrūko priežastis įvardinant. Tų priežasčių tikrai yra įvairių ir faktas, kad tiek krepšinio žmonės, tiek sirgaliai nori matyti geriausius, žaidžiančius vasarą už rinktinę, bet krepšininkai irgi yra žmonės. Šiais laikais viskas taip yra ir nenoriu teisinti, bet kaip ir normalu šiais laikais, kad taip atsitinka“, – pridūrė krepšininkas.
Susiklosčiusi situacija – motyvacija jaunimui
Dėl traumų į rinktinės gretas tikrai neprisijungs Arnas Butkevičius, Marius Grigonis, mažai tikėtina išvysti ir Domantą Sabonį. Kalbėdamas apie šias netektis, M. Gecevičius kiek ramesnis buvo dėl D. Sabonio situacijos.
„D. Sabonis, aišku, yra didžiulė netektis, bet jis su J. Valančiūnu, mano akimis, sunkiai žaidė kartu. J. Valančiūnas, šiek tiek skamba juokingai, bet turės „užpildyti“ D. Sabonį, jis turės daugiau laiko, didesnį krūvį ir didesnę atsakomybę negu tada, kai buvo kartu su Domu. Žiūrėsime, kaip susitvarkys, bet dėl Jono aš neabejoju – jis visada nori žaisti, žaidžia iš visų jėgų“, – kalbėjo jis.
Visgi kiek liūdnesnė situacija, pašnekovo nuomone, yra kitoje pozicijoje, kurioje nepamatysime dviejų svarbių žaidėjų.
„Žiūrint į trečią poziciją, kurioje nebus A. Butkevičiaus ir E. Ulanovo, tai didžiulė skylė. Įdomu, kaip žaidėjai, kurie net būtų nekviesti tarp kandidatų, dabar turės žaisti starto penkete toje pozicijoje.
M. Kuzminskas, G. Radzevičius, T. Sedekerskis gali žaisti trečiu, kurie nebūtų starto penketo žaidėjai. Nenoriu dabar nieko labai išskirti, bet kažkas turės užpildyti tas vietas ir įdomu, kaip jiems seksis“, – svarstė M. Gecevičius.
Šiemet prieš pasaulio čempionatą sugrįš ir rezervinės rinktinės formatas. Su Dariumi Songaila stovyklas liepos 12 d. pradės 13 jaunųjų Lietuvos krepšinio talentų, kurių keletas vėliau prisijungs ir prie pagrindinės rinktinės.
„Man labai patinka ta idėja, kad grįžo ta vadinama antra rinktinė. Pačiam yra tekę kartą dalyvauti 2009 m., tai buvo labai gera patirtis ir čia labai sveikintinas dalykas.
Tu gali daugiau žaidėjų peržiūrėti, nereikia atiminėti laiko iš stovyklų, kur jau ruošiesi čempionatui. Ta idėja labai gera, o ypač šiemet, kai tiek žaidėjų atsisakė, tai bus dar geresnė ši idėja ir ji pasiteisins“, – apie šį formatą kalbėjo M. Gecevičius, pridurdamas, kad prie planuotų 2-3 krepšininkų iš rezervinės rinktinės į pagrindinę gali prisijungti ir daugiau.
„K. Maksvyčiui reikės daugiau žaidėjų ir pasiruošimui, ir treniruotėms, tai ta rinktinė tik pliusas ir dar didesnis šansas. Kai žinai, kad tiek žaidėjų neatvažiuoja, tikiuosi, kad tas jaunimas bus dar labiau motyvuotas, nes turės realias galimybes patekti į dvyliktuką“, – pridūrė jis.
Lietuva pasiruošusi kovoti
Pats M. Gecevičius nacionalinėje komandoje debiutavo 2010 m. pasaulio čempionate Turkijoje, kur prisijungė taip pat prie nemažai „nukraujavusios“ rinktinės.
Tada dėl šeimyninių priežasčių rinktinei „ne“ ištarė Rimantas Kaukėnas, sveikatos problemų kamuojamas Marijonas Petravičius, broliai Darjušas ir Kšištofas Lavrinovičiai, universalusis Ramūnas Šiškauskas, patyrę Šarūnas Jasikevičius bei Darius Songaila ir kiti.
Nepaisant to, Lietuvos komanda sugebėjo įrodyti, kad net ir po tokių netekčių gali pasiekti aukštumas nuskindami bronzos medalį.
„Įsimintiniausias momentas buvo, kai žaidėme prieš ispanus. Buvo -20 taškų ir galvojome, kad pralošime, bet laimėjome. Atrodė, kad nuo to viskas ir užsikūrė grupės etape, o toliau jau smagiai važiavome.
Atsimenu, kad buvo gera kompanija, gera atmosfera. Tos įtampos tikrai nepamenu, nors buvau jaunas ir jos man buvo kiek daugiau. Iš vyresnių tikrai nieko nesijautė, komanda buvo gera, mikroklimatas – geras.
Mes patys tada važiavome nežinodami, ką galime pasiekti – nei treneriai, nei žaidėjai, bet buvo toks kaip L. Kleiza kosminėje formoje, M. Kalnietis gerai žaidė, R. Javtokas viską rūbinėje sutvarkė, todėl susilipdė ta komanda. K. Kemzūra buvo jaunas, motyvuotas, todėl tos detalės visos sulipo ir buvo geras rezultatas“, – čempionato akimirkas prisiminė krepšininkas.
Dėl šios priežasties pašnekovas neskubėjo „nurašyti“ nubyrėjusios Lietuvos rinktinės ir šiemet.
„Paskutiniai tikrai neliksime, FIBA mums bent 15 vietą davė“, – juokėsi pašnekovas.
„Faktas, kad visada Lietuva važiuoja kovoti. Nebus taip, kad „Ai, nevažiuoja šeši žaidėjai, tai galime nesirinkti ar susirinkti savaitę prieš čempionatą ir tiesiog nuvažiuoti“.
Yra tas posakis, kad gera vieta tuščia ilgai nebūna. Tų gerų vietų dabar yra šešios ir jos tikrai tuščios nebus, kažkas tuo pasinaudos“, – kalbėjo jis.
Apžvelgdamas laukiančius varžovus D grupėje (Meksika, Juodkalnija ir Egiptas) bei galimus varžovus išėjus iš grupės etapo (Jungtinės Amerikos Valstijos ir Graikija, žaisiančios C grupėje), M. Gecevičius buvo nusiteikęs pozityviai.
„Grupė nėra labai kosminė. Aišku, pasaulio čempionate būna visko, netyčia iš jaudulio ir pirmas rungtynes praloši kol įsivažiuoji, bet grupė nėra labai baisi.
Tie patys graikai dabar jau bus be G. Antetokounmpo, nėra K. Slouko, tai ypač išėmus šiuos du žaidėjus tikrai nukraujuoja ne mažiau nei mes su šešiais žaidėjais. Galų gale ir amerikiečių nežinome, kas važiuos, kokia situacija. Žinome, kaip būna su amerikiečiais, kai nesurenka komandų.
Dabar dar anksti kalbėti, bet nėra čia ko bijoti. Važiuos, žais. Grupėje, esu įsitikinęs, nėra ko bijoti, viskas turėtų būti gerai. O jei nori kažką pasiekti ir esi 15-as reitinge, anksčiau ar vėliau turėsi aplošti kažką, kas yra aukščiau tavęs“, – šypsojosi buvęs rinktinės narys.
Priminsime, kad šių metų planetos pirmenybės prasidės rugpjūčio 25 d., o lietuviai D grupėje Maniloje (Filipinai) žais su Juodkalnijos, Meksikos ir Egipto rinktinėmis.