75
Skambiausios Lietuvos krepšininkų pergalės (SCANPIX ir LTOK nuotr.)

Antrąja religija vadinamas Lietuvos krepšinis paminėjo savo 102-ąjį gimtadienį. Būtent prieš tiek metų balandžio 23 d. Kaune buvo sužaistos pirmosios krepšinio rungtynės.

75

Per šiuos metus krepšinis, kuris iš pradžių buvo vadintas krepšiasvydžiu, užkariavo daugumos lietuvių širdis ir surinko didžiausią fanų bazę šalyje. Lietuvos krepšinis yra išauginęs ne vieną legendą, taip pat per istoriją buvo užfiksuotas visas sąrašas puikių pasiekimų Europoje ir pasaulyje.

Naujienų portalas tv3.lt kviečia prisiminti skambiausias Lietuvos krepšininkų pergales, ilgam įsirėžusias bene kiekvieno lietuvio atmintyje.

1939 m. Europos čempionato auksas

Nors lietuviai auksą Senojo Žemyno pirmenybėse 1939 m. iškovojo jau antrą kartą, tačiau ši data yra svarbi ir dėl kito aspekto. Būtent šiais metais buvo atvertos ir legendinės Kauno halės durys, kur vyko šis čempionatas.

Tiesa, turnyro sistema buvo kitokia, nei dabar esame įpratę matyti. Tada 8 rinktinės sužaidė viena su kita sužaidė po vieną mačą, už pergalę būdavo skiriami du taškai, o už nesėkmę – 1. Po visų rungtynių daugiausiai – 14 – taškų buvo surinkusi Lietuva, kuri tapo čempione, nepralaimėjusi nė vienų rungtynių.

1992 m. olimpinė bronza

Barselonoje (Ispanija) lietuviai pirmą kartą įrašė savo vardą ir olimpinių žaidynių istorijoje. Pirmą kartą žaidynėse dalyvavę lietuviai įrodė savo meistriškumą ir iškovojo trečiąją vietą.

Itin svarbus šis pasiekimas buvo dėl to, kad lietuviai į olimpiadą atvyko kaip laisvos šalies, laisvos Lietuvos atstovai.

Sėkmingai grupių etapą įveikusi Lietuva pusfinalyje nesugebėjo pasipriešinti iš NBA žvaigždyno sudarytai JAV komandai ir nusileido jai rezultatu 76:127. Vėliau mūšyje dėl trečios vietos Lietuvos rinktinė įveikė Nepriklausomų valstybių sąjungos komandą 82:78 ir pasipuošė bronza.

Apie šią komandą vėliau buvo sukurtas ir dokumentinis filmas pavadinimu „Kita svajonių komanda“.

1995 m. Europos čempionato sidabras

Lietuva šiame čempionate sudalyvavo pirmą kartą po nepriklausomybės atkūrimo ir įdomu tai, kad tai buvo pirmas kartas, kai lietuviai iš Europos pirmenybių neparsivežė aukščiausios prabos apdovanojimo.

Arvydo Sabonio ir Šarūno Marčiulionio vedama rinktinė grupėje pralaimėjo tik vieną mačą, vėliau ketvirtfinalyje įveikė Rusiją, o pusfinalyje – Kroatiją. Finale Lietuvos rinktinė 90:96 nusileido Jugoslavijos krepšininkams ir pasipuošė sidabru.

Tiesa, net ir po gero pasirodymo rinktinės vedlys Vladas Garastas spaudos konferencijoje nepagailėjo aštrių žodžių organizatoriams.

1996 m. olimpinė bronza

Barselonoje pasiektus medalius lietuviai susigrąžino ir po ketverių metų Atlantoje (JAV). Šįkart pusfinalyje Lietuvos komanda neįveikė Serbijos ir Juodkalnijos rinktinės barjero, o mače dėl trečios vietos pranoko australus (80:74).

1997 m. Europos moterų krepšinio čempionato auksas

Puikų pasiekimą prabėgus vos porai metų nuo vyrų sidabro pademonstravo ir Vydo Gedvilo vadovaujama moterų krepšinio rinktinė.

Nors tada rinktinei negalėjo pagelbėti dvi svarbios žaidėjos – Loreta Berūkštienė ir Vitalija Tuomaitė, tačiau rinktinė susirinko ambicinga ir ištroškusi pergalių. Sėkmingai nužygiavusios iki pusfinalio lietuvės įveikė galingą Vokietijos rinktinę, o finale 72:62 įveikė Slovakiją ir triumfavo.

2000 m. olimpinė bronza

Tai lietuviams buvo jau trečios olimpinės žaidynės iš eilės, iš kurių namo buvo parvežta bronza ir paskutinis kartas iki dabar, kai Lietuva puošėsi medaliais.

Sidnėjuje (Australija) lietuviams ir vėl koją pakišo JAV komanda, tačiau šįkart mūsiškiai nusileido vos dviem taškeliais (83:85). Dėl trečios vietos tokių krepšininkų kaip Šarūnas Jasikevičius, Dainius Adomaitis, Saulius Štombergas ar Darius Songaila atstovaujama rinktinė vėl įveikė Australiją.

Vėliau 2004 ir 2008 m. olimpinėse žaidynėse lietuviai liko ketvirtoje vietoje.

2003 m. Europos čempionato auksas

Nors olimpinėse net tris kartus iš eilės nepavyko prisikasti prie aukso medalių, tačiau motyvuota ir talentinga Lietuvos rinktinė pilna ryžto keliavo į Švediją, kur vyko Senojo Žemyno pirmenybės. Lietuviai šiose pirmenybėse nepatyrė nė vieno pralaimėjimo.

Finale lietuviai įveikė Ispanijos rinktinę 93:84, naudingiausiu turnyro žaidėju tapo Š. Jasikevičius, kuris taip pat buvo įtrauktas į simbolinį čempionato penketuką, o su juo – ir S. Štombergas.

Šio čempionato krepšininkų komanda iki dabar yra vadinama „auksine rinktine“.

2007 m. Europos čempionato bronza

Nors po ketverių metų čempionate auksinio žygio pakartoti nepavyko, tačiau tuščiomis lietuviai taip pat neišvažiavo.

Ispanijoje mūsiškiai grupėje užėmė pirmąją vietą, sėkmingai nužygiavo iki pusfinalio, tačiau jame neįveikė Rusijos (74:86). Vėliau dėl trečiosios vietos grūmėsi su Graikija, kurią įveikė 78:69 ir pasipuošė bronza.

2010 m. pasaulio čempionato bronza

Stipriai „nukraujavusi“ rinktinė 2010 m. vyko į Turkiją, kur dalyvavo jau trečiose planetos pirmenybėse. Ten lietuviai iškovojo ir pirmąjį medalį pasaulio čempionate.

Tada rinktinėje debiutavo ir Martynas Gecevičius, kuris vėliau atvirai sakė, kad krepšininkai važiavo nežinodami, ką gali pasiekti.

Tiesa, nors JAV ir vėl pakišo koją pusfinalyje, tačiau krepšininkas prisiminė, kad sunkiausias momentas buvo žaidžiant prieš Ispaniją.

„Įsimintiniausias momentas buvo, kai žaidėme prieš ispanus. Buvo -20 taškų ir galvojome, kad pralošime, bet laimėjome. Atrodė, kad nuo to viskas ir užsikūrė grupės etape, o toliau jau smagiai važiavome“, – pasakojo jis.

Kovoje dėl trečios vietos Lietuvos rinktinė 99:88 nukovė Serbiją ir grįžo į savą šalį pakiliomis nuotaikomis.

2013 m. Europos čempionato sidabras

Nors 2011 m. Europos čempionate, vykusiame Lietuvoje, savų arenų apginti nepavyko ir medalių tada šalies rinktinė neiškovojo, užimdami 5 vietą, tačiau į geriausių gretas sugrįžo Slovėnijoje.

Ketvirtfinalyje lietuviai įveikė Italiją, pusfinalyje – Kroatiją, o finale skaudžiai nusileido prancūzams (66:80). Prancūzija tada iškovojo pirmąjį medalį Senojo žemyno pirmenybėse, o lietuviams tai jau buvo šeštasis apdovanojimas.

2015 m. Europos čempionato sidabras

Keturiose šalyse – Prancūzijoje, Kroatijoje, Vokietijoje ir Latvijoje – vykusiame čempionate lietuviai ir vėl iškovojo sidabrą, į priekį užleisdami tik stiprią Ispanijos rinktinę.

Tarp geriausių čempionato žaidėjų tada pateko du Lietuvos rinktinėje žaidę krepšininkai – Jonas Mačiulis ir Jonas Valančiūnas. J. Mačiulis turnyre lyderiavo perimtų kamuolių statistikoje (1,9 kamuolio per rungtynes), o Mantas Kalnietis – rezultatyvių perdavimų (7,8 per rungtynes).