Dėl COVID-19 viruso jau buvo nutrauktos arba perkeltos Tokijo olimpinės žaidynės, Europos futbolo čempionatas, JAV studentų krepšinio „Kovo beprotybės“ kovos, Vimbledono teniso turnyras, nežinomybėje atsidūrė NBA ir Eurolygos sezonai.
JAV sveikatos sistemos ekspertai ir mokslininkai vieningai sutaria, kad kovojant su šia pandemija sporto renginiai į mūsų kasdienybę grįš paskutiniai ir dar anksti kalbėti, kada tai galėtų įvykti.
Praėjusią savaitę JAV prezidentas Donaldas Trumpas surengė vaizdo konferenciją su šalies sporto organizacijų lyderiais ir teigė, kad nutraukti sezonų nereikia. D. Trumpas išreiškė norą kuo greičiau į stadionus sugrąžinti sportininkus ir sirgalius, bet paklaustas, ar tai gali nutikti bent rugpjūtį, atsakyti negalėjo.
„Manau, kad tai tikrai įvyks greičiau, o ne vėliau“, – apie žvilgsnį į sporto sugrįžimą rugpjūtį atsakė D. Trumpas.
Tačiau JAV yra kiek kitaip valdoma šalis nei mums įprasta Europoje – kiekviena valstija turi savus įstatymus ir pati sprendžia, kaip šiai tvarkytis gyvenimą.
Štai po D. Trumpo žodžių Kalifornijos gubernatorius Gavinas Newsomas teigė, kad jo valdomoje valstijoje sporto sugrįžimo tikrai nesitikima net ir rugsėjį.
Ligų ir sveikatos ekspertai labiau linkę pritarti jam, o ne D. Trumpui ir piešia niūresnę prognozę – be sporto renginių galime gyventi likusius metus, o ir 2021 m. gali įvykti ne visos planuotos sporto varžybos.
„Deja, sporto renginių sugrąžinimas su daugybe žiūrovų turės palaukti ilgiau nei kitų sektorių atlaisvinimas“, – apie grįžimą į normalų gyvenimą sakė Stanfordo infekcinių ligų gydytojas Deanas Winslow. – Daug gydytojų bijo, kad sušvelninus kontrolės priemones galime sulaukti antros ligos bangos. Dar anksti prognozuoti, bet manau, kad rengti sporto varžybas galėtume ankstyvą rudenį“.
Tačiau kiti sveikatos ekspertai baiminasi, kad laukti gali tekti ir ilgiau.
Nacionalinio alergijų ir infekcinių ligų instituto direktorius ir JAV „Baltūjų rūmų“ kovos su koronavirusu grupės narys Anthony S. Fauci paklaustas, ar sporto varžybos ir koncertai gali vėl būti rengiami šią vasarą, negalėjo rasti tiesaus atsakymo. Jis tiesiog pasakė, kad vienintelis kelias stabdyti virusą yra išrasti vakciną, o tai anksčiau 2021 metų neįvyks.
„Esu didelis sporto fanas ir mano požiūriu turime būti pasiruošę nusivylimui“, – apie įvairias prognozes sako Jaredas Evansas, Johnso Hopkinso universiteto tyrėjas.
Dauguma sporto lygų, tarp kurių ir Eurolyga, planuoja scenarijų, kad gali tekti žaisti be žiūrovų. Tačiau pavyzdžiai Japonijoje ir Kinijoje rodo, kad ir tai gali nepadėti.
Kinijos krepšinio lyga planavo atnaujinti sezoną balandžio 15 d., bet vyriausybė liepė datą pavėlinti dėl naujų virusų atvejų. Galiausiai kinai neapibrėžtam laikui vėl nukėlė pirmenybes.
Japonijoje mėnesiui, iki balandžio 24 d., buvo pavėlintas beisbolo lygos startas. Komandos pradėjo žaisti draugiškas rungtynes be žiūrovų, bet vienos ekipos trys žaidėjai užsikrėtė koronavirusu ir sezono startas vėl buvo nukeltas.
JAV ekspertai teigia, kad švelninant karantino apribojimus pirmiausiai bus leidžiama žmonėms grįžti į darbus, keliauti ir tik po tokių sprendimų bus žvelgiama į sportą.
Žaidimas be žiūrovų nėra vienintelis sprendimas.
„Turi būti tikras, kad kiekvienas sportininkas ir varžybų dalyvis yra sveikas. Reikės apgalvoti labai daug dalykų ir užtikrinti dalyvių testavimą. Turėsime žinoti, kur ir su kuo jie buvo, bendravo“, – teigia J. Evansas.
Visos komandos dabar gali tik laukti. Sportas grįš tik tada, kai situacija stabilizuosis visuomenėje ir visi laikysis socialinės distancijos bei higienos nurodymų. Tai palieka sporto sirgalius kiek neįprastoje situacijoje – jie retai gali padėti savo komandoms laimėti, bet dabar nuo jų labai stipriai priklauso tai, kad šios vėl galės žaisti, rašo „Washington Post“.
„Jeigu norite sporto varžybų ankstyvą rudenį, jau dabar turite klausyti nurodymų ir prižiūrėti save. Tai turbūt geriausia šiuo metu įmanoma pasiųsti žinia“, – teigia Virdžinijos universiteto prezidentas E. Gordonas Gee.