Elektromobilį, kurio langus puošia olimpiniai žiedai, kol kas galės vairuoti tik septyniolikmetės breikerės mama Alina Banevič, kuri tvarko visus su dukros sporto reikalais susijusius klausimus.
Pasak šią įspūdingą dovaną sugalvojusio šiuo metu advokatu dirbančio Č. Okinčico, tokia idėja gimė per savaitgalį vykusį golfo renginį.
„Vyko eilinis Lietuvos golfo uždarasis čempionatas ir ten buvo jautrūs pokalbiai, kurie privedė prie to, kad idėja atėjo staiga ir greitai buvo realizuota. Aš manau, kad ji tikrai nusipelnė tokios gražios papildomos dovanos iš tų, kas irgi supranta, kiek reikia išlieti prakaito, kad pasiekti aukštumas. Esame nepaprastai laimingi, kad ji atnešė Lietuvai sidabro medalį, o ji mums Lietuvai, golfo bendruomenei ir savotišką auksą“, – sakė O. Okinčicas.
Tiesa, kiek žmonių prisidėjo prie šios dovanos ar kokia buvo vidutinė suma, kurią paaukojo Lietuvos golfo bendruomenės nariai, O. Okinčicas atskleisti negalėjo dėl jos narių susitarimo.
Lenkų šeimoje gimęs Č. Okinčicas 1989 metais išrinktas Vilniaus miesto Lenkų visuomeninės kultūrinės draugijos Lietuvoje valdybos pirmininku. Lenkiško kraujo turi ir D. Banevič, ji lanko Vilniuje lenkišką Jono Pauliaus II gimnaziją, tačiau pasak visuomenininko, ši dovana nėra paremta vien tautiniu pagrindu.
„Tai nebuvo pagrindinis dalykas visiškai, čia nebuvo jokio tautinio konteksto. Manau, kad čia buvo idėja, kad čia būtų dovana nuo visų gyvenančių Vilniuje ir Vilniaus apskrities gyventojų. Tai čia būtų ir lietuviai, ir rusai, ypač sentikiai, tokie tikri rusai, kurie per amžius gyvena čia Lietuvoje ir lenkai, be abejo, žydai. Čia dovana nuo visų tautų, gyvenančių laisvoje Lietuvoje. Aišku, čia gali prisidėti ir baltarusiai, ukrainiečiai ir tie, kurie gyvena čia seniai, ir tie, kurie dabar čia su mumis gyvena, kai sunkiai jiems yra ir jie kovoja su rusiškuoju imperializmu. Tai čia dovana nuo visos Lietuvos“, – svarstė O. Okinčicas.
Pašnekovas mano, kad golfo bendruomenės dovana Lietuvos olimpietei galėtų tapti įkvėpimu kitiems verslininkams ir organizacijoms taip pat apdovanoti atskirai ir disko metiką Mykolą Alekną, kuris taip pat Paryžiaus žaidynėse tapo vicečempionu.
„Aš manau, kad čia yra geras pavyzdys, nes mes suprantame, kad valstybė suteikia tam tikras lengvatas, užtikrina pensiją, duoda premijas ir dėl to viskas yra gerai, bet čia valstybė... Reikia skatinti tokia privačią iniciatyvą, ypač tų verslininkų, kurie sugeba padaryti gerus verslus, tiesiog reikia po truputį skleisti tokį tam tikrą gyvenimo būdą, kad duoti yra žymiai maloniau negu imti. Ir negaliu pasakyti, kad taip nėra, tikrai per tuos 30 metų Lietuvoje pasikeitė situacija šituo atžvilgiu.
Jeigu mes pažiūrėsime į pagalbą Ukrainai, kiti socialiniai projektai, tai, aš manau, kad lietuviai verslininkai žiūri plačiau į visus savo darbus. Bet šituo konkrečiu atveju, manau, kad galėtų būti privati iniciatyva, tuo labiau, kad, kiek žinau, breiko nebus kitoje olimpiadoje, o disko metimas bus. Tai aš manau, kad paskatinti jaunąjį Alekną tikrai tokia iniciatyva galėtų atsirasti“, – svarstė Nepriklausomybės akto signataras.
Dar oro uosto laukimo salėje Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) prezidentė Daina Gudzinevičiūtė užsiminė, kad lauke olimpinės vicečempionės laukia staigmena. Išėjus į lauką, D. Gudzinevičiūtė sakė: „Nicka, čia tavo pirmas automobilis”.
Sidabrinės medalininkės džiaugsmą iš arti oro uoste stebėjęs Č. Okinčicas sakė, kad tai buvo jautri ir džiugi akimirka.
„Aš tiesiog paaiškinau, kaip atsirado iniciatyva ir įteikiau tą automobilį jai. Buvo tikrai labai daug džiaugsmo, nes ji švytėjo. Džiaugsmas, kuris man suteikė be galo didelį pasitenkinimą ir aš tą viską jau spėjau pranešti visiems iniciatoriams šito gero darbo“, – džiaugėsi Č. Okinčicas.
Advokatas Č. Okinčicas yra ne vieno labdaringo renginio Lietuvoje organizatorius, golfo turnyruose taip pat rinko lėšas Ukrainoje esančiam hospisui.
„Paskutinis mano septintasis turnyras „7th Czeslaw Okinczyc golf cup“ buvo praeitais metais rudenį ir mums pavyko bendradarbiaujant su redaktoriumi Edmundu Jakilaičiu surinkti Ukrainos Iziumo ligoninei 55 tūkstančius eurų. Tai per vieną dieną, per vieną mano golfo labdaros turnyrą. Jau šiemet rugsėjo 14 dieną Europos centro golfo klube įvyks jau aštuntasis turnyras, kurį organizuojame su pirmąja Ukrainos ponia Olena Zelenskaja ir šituo konkrečiu atveju visi pinigai eis į mokyklų steigimą Lvovo ligoninei, vaikams su ypatinga negalia. Tie vaikai, kurie savo gyvenimą turi praleisti ligoninėse, reikia organizuoti jų edukaciją ir čia yra eilinė iniciatyva O. Zelenskajos ir mes bandysime prisidėti“, – apie kitus gerus savo darbus užsiminė jis.
Kokias finansines premijas gaus Lietuvos olimpiečiai?
Olimpinėmis prizinėmis vietoms laikomos 1-8 vietos. Nors 4-8 vietos medalių negauna, bet sportininkams priklauso finansinės premijos.
Priminsime, kad Paryžiuje sidabro medalius iškovojo breiko šokėja Dominika Banevič ir disko metikas Mykolas Alekna, o bronza atiteko irkluotojai Viktorija Senkutei ir 3x3 vyrų krepšinio rinktinei.
Šiemet valstybė padidino stipendijas ir premijas už sporto laimėjimus: už olimpinį auksą skiriama 167 695 eurai, už sidabrą 83 875 eurai, o už bronzą – 62 920 eurų.