„Euro 2020“ startuos birželio 11 d. ir truks lygiai mėnesį – finalas įvyks liepos 11 d. Čempionatas turėjo vykti praėjusią vasarą, tačiau dėl COVID-19 pandemijos buvo perkeltas į 2021 m.
Europos pirmenybėse dalyvaus 24 rinktinės, kurios yra išskirstytos į 6 grupes. Čempionatas vyks net 11-oje miestų, o svarbiausios kovos persikels į legendinį Vemblio stadioną Anglijoje.
Iš grupių į atkrintamąsias varžybas pateks dvi pirmas vietas užėmusios komandos ir keturios geriausios rinktinės, likusios trečios.
Čempionų titulą gins Portugalijos rinktinė.
Tv3.lt jau supažindino su „Euro 2020“ A, B, C ir D grupėmis. Tęsiame su E grupe, kurioje varžysis Ispanija, Švedija, Lenkija ir Slovakija.
Ispanija
FIFA reitingas. 6 vieta.
Sudėtis. Vartininkai: Davidas De Gea („Manchester United“), Unai Simonas (Bilbao „Athletic“), Robertas Sanchezas („Brighton & Hove Albion“, Anglija);
Gynėjai: Aymericas Laporte („Manchester City“, Anglija), Jordi Alba („Barcelona“), Jose Gaya („Valencia“), Pau Torresas („Villarreal“), Ericas Garcia („Manchester City“), Diego Llorente („Leeds United“), Cesaras Azpiliqueta (Londono „Chelsea“), Marcosas Llorente (Madrido „Atletico“);
Saugai: Sergio Busquetsas („Barcelona“), Rodri („Manchester City“), Pedri („Barcelona“), Thiago Alcantara („Liverpool“), Koke (Madrido „Atletico“), Fabianas Ruizas („Napoli“);
Puolėjai: Dani Olmo („RB Leipzig“), Mikelis Oyarzabalis (San Sebastiano „Real Sociedad“), Alvaro Morata (Turino „Juventus“, Italija), Gerardas Moreno („Villarreal“), Ferranas Torresas („Manchester City“), Adama Traore („Wolverhampton Wanderers“), Pablo Sarabia („Paris Saint Germain“).
Treneris. Luisas Enrique.
Apžvalga. 2008–2012 m. savo aukso amžių išgyvenę ispanai Europos pirmenybes pasitinka su, kaip visada, didelėmis ambicijomis, bet sunkiai įgyvendinamu tikslu. Nebėra Xavi, Iniesta, Davido Silva, Davido Villa, Fernando Torreso ir kitų „auksinių berniukų“.
Tiesa, ispanai vis dar turi labai daug sprogstamosios jėgos. Jokia paslaptis, kad aikštės viduryje ispaniškas futbolas yra labai stiprus.
Sergio Busquetsas ir Thiago Alcantara ten bus labai svarbūs. Pirmasis išskiriamas, kaip vienas pagrindinių šios rinktinės ašių – S. Busquetsas nuo 2009-ųjų yra sudėtyje ir patirtimi turės maskuoti Sergio Ramoso netektį.
Vis tik dar neprasidėjus čempionatui, L. Enrique pasiekė prastos naujienos – S. Busquetsas užsikrėtė koronavirusu. Jam pakeitimo kol kas neieškoma. Nerimą signalizuoja ir mačas Lietuva, kuriam bus išrikiuota U-21 rinktinė.
„X faktoriumi“ gali tapti „Villareal“ puolėjas Gerardas Moreno. Pastarasis su klubu šį sezoną iškovojo Europos lygos trofėjų. Per 10 rungtynių su Ispanijos marškinėliais jis spėjo pasižymėti penkis kartus.
Atrankoje ispanai didesnių keblumų neturėjo – 8 pergalės per 10 rungtynių. Du kartus teko pasidalinti po tašką su švedais ir norvegais. Akivaizdu, kad L. Enrique auklėtiniai bus linksniuojami, kaip vieni favoritų. Tačiau nuo 2012-ųjų rinktinė gerais rezultatais pasigirti negali.
2014-aisiais pasaulio čempionate ispanai krito jau grupės etape, „Euro 2016“ ir 2018-ųjų pasaulio pirmenybės baigėsi šešioliktfinalyje.
Švedija
FIFA reitingas. 18 vieta.
Sudėtis. Vartininkai: Robinas Olsenas, (Liverpulio „Everton“), Karlas-Johanas Jonssonas („Copenhagen“, Danija), Kristofferis Nordfeldtas (Ankaros „Genclerbirligi“);
Gynėjai: Ludwigas Augustinssonas (Brėmeno „Werder“), Andreas Granqvistas („Helsingborg“), Victoras Lindelofas („Manchester United“), Filipas Helanderas (Glazgo „Rangers“), Emilis Krafthas („Newcastle United“), Mikaelas Lustigas (Solnos AIK), Pontusas Janssonas („Brentford“), Marcusas Danielsonas („Dalian Professional“), Martinas Olssonas („Häcken“);
Saugai: Jensas Cajuste („Midtjylland“), Gustavas Svenssonas („Guangzhou“), Viktoras Claessonas („Krasnodar“), Albinas Ekdalas (Genujos „Sampdoria“), Emilis Forsbergas („RB Leipzig“), Dejanas Kulusevskis (Turino „Juventus“), Sebastianas Larssonas (Solnos AIK), Kristofferis Olssonas („Krasnodar“), Kenas Sema („Watford“), Mattiasas Svanbergas („Bologna“);
Puolėjai: Marcusas Bergas („Krasnodar“), Jordanas Larssonas (Maskvos „Spartak“), Robinas Quaisonas („Mainz“), Alexanderis Isakas (San Sebastiano „Real Sociedad“).
Treneris. Janne Anderssonas.
Apžvalga. Švedai tikėjosi, bet tai neįvyko. Zlatanas Ibrahimovičius dėl traumos priverstas praleisti „Euro 2020“, nors prieš kelis mėnesius jis buvo paskelbęs apie sugrįžimą į rinktinę. Emociškai, tai būtų stiprus pakylėjimas išskirtinių žaidėjų neturinčiai rinkinei.
Švedija išsikapstė iš atrankos grupės, kurioje varžėsi kartu su Ispanija. Lengva nebuvo – už nugaros liko kaimynai norvegai su Erlingu Haalandu priešakyje.
Solidžia gynyba paremta žaidimą ir tradicinę 4-4-2 formaciją propaguojanti rinktinė vėl turės žiūrėti į savo gynėjų liniją. Ten reikalus diriguoja „Man Utd“ startinės vienuolikės žaidėjas Victoras Lindelofas.
Svarbiausi vaidmenys puolime numatyti Emiliui Forsbergui ir Dejanui Kulusevskiui. Abu jie žaidžia labai stipriuose klubuose. Pirmajam teks nepamainomas vaidmuo standartinėse situacijose – švedai labai mėgsta įvarčius susirinkti būtent tokiu būdu.
„Euro 2016“ švedams nenusisekė – iškrito grupės etape. Vis tik pasaulio čempionate J. Anderssonas ekipą nuvedė ketvirtfinalio, tad nustebinti jie tikrai gali.
Lenkija
FIFA reitingas. 21 vieta.
Sudėtis. Vartininkai: Lukaszas Fabianskis (Londono „West Ham United“), Wojciechas Szczesny (Turino „Juventus“), Lukaszas Skorupskis („Bologna“);
Gynėjai: Kamilas Glikas („Benevento“), Maciejas Rybusas (Maskvos „Lokomotiv“), Bartoszas Bereszynskis (Genujos „Sampdoria“), Janas Bednarekas („Southampton“), Pawelas Dawidowiczius (Veronos „Hellas“), Michalas Helikas („Barnsley“), Kamilas Piatkowskis (Čenstakavos „Rakow“), Tomaszas Kedziora (Kijevo „Dinamo“), Tymoteuszas Puchaczas (Poznanės „Lech“);
Saugai: Przemysławas Frankowskis („Chicago Fire“), Grzegorzas Krychowiakas (Maskvos „Lokomotiv“), Piotras Zielinskis („Napoli“), Mateuszas Klichas („Leeds United“), Kamilas Jozwiakas („Derby County“), Jakubas Moderas („Brighton & Hove Albion“), Przemyslawas Placheta („Norwich City“), Kacperas Kozlowskis (Ščecino „Pogon“);
Puolėjai: Dawidas Kownackis (Diuseldorfo „Fortuna“), Robertas Lewandowskis (Miuncheno „Bayern“), Krzysztofas Piatekas (Berlyno „Hertha“), Karolis Swiderskis (Salonikų PAOK), Jakubas Šwierczokas (Glivicių „Piast“).
Treneris. Paulo Sousa.
Apžvalga. Skirtingai nei švedai, lenkai sugebėjo atsivežti sveiką savo didžiausią žvaigždę Robertą Lewandowskį. Nėra ką daug ir pridėti – neabejotinas „Ballon D‘Or“ kandidatas, į šipulius sudaužęs legendinio Gerdo Mullerio „Bundesliga“ įvarčių rekordą.
41 įvartį Vokietijos pirmenybėse sumušęs lenkas rinktinėje neturės tiek talento aplink save. Tai yra didžiausia problema specialistui iš Portugalijos P. Sousa.
Aikštės viduryje svarbi netektis yra patyręs saugas Jakubas Blazczykowskis. Tai bandys užglaistyti 22-erių Jakubas Moderas. Kovo mėnesį jis „atsidarė“ rinktinėje įvarčiu prieš Angliją.
Bus įdomu matyti, kaip Lenkijos trenerių štabas tvarkysis su kūrybos trūkumu. R. Lewandowskis pats daug įvarčių susikurti negali, bet sulaukęs gero kamuolio – pasiųs jį į vartus.
Didžiausias praradimas – traumą patyręs „Marseille“ puolėjas Arkadiuszas Milikas. Šis žaidėjas būtų labai svarbus šalia R. Lewandowskio.
„Euro 2016“ lenkai buvo per žingsnį nuo sensacijos. Ketvirtfinalyje jie po vienuolikos metrų baudinių serijos nusileido būsimiems čempionams portugalams. Kur kas prasčiau sekėsi 2018-ųjų pasaulio čempionate – grupėje su Kolumbija, Japonija ir Senegalu lenkai liko paskutiniai.
Slovakija
FIFA reitingas. 36 vieta.
Sudėtis.
Treneris. Stefanas Tarkovičius
Apžvalga. Reitinge jie žemiausi, bet vargu ar slovakų sudėtį galime vadinti silpniausia. Balansą tarp gynybos ir puolimo radusi rinktinė gali sumaišyti kortas visoms priešininkėms.
Spėjama, kad Slovakija išsidėstys 4-1-4-1, o pajėgių žaidėjų galima rasti kiekvienoje grandyje. „Newcastle United“ vartininkas Martinas Dubravka, Milano „Inter“ gynėjas Milanas Skriniaras.
Vis tik reikia išskirti Mareką Hamšiką, kuris yra alfa ir omega šioje rinktinėje. Slovakijos rinktinėje daugiausiai mačų sužaidęs ir įvarčių pelnęs 33-erių saugas dabar rungtyniauja Švedijoje, bet tikrai turi, ką pasiūlyti.
Slovakai ilgai neturėjo sėkmės tarptautinėje scenoje – nuo Čekoslovakijos subyrėjimo rinktinė dalyvavo tik 2010-ųjų pasaulio ir 2016-ųjų Europos čempionatuose. Abu kartus pavyko išsikapstyti iš grupės, bet toliau – pritrūksta talento.
Kas žino, gal su lašeliu sėkmės ir slovakai sugebės pasispardyti?
E grupės tvarkaraštis (Sevilija ir Sankt Peterburgas)
Birželio 14 d. Lenkija – Slovakija;
Birželio 14 d. Ispanija – Švedija;
Birželio 18 d. Švedija – Slovakija;
Birželio 19 d. Ispanija – Lenkija;
Birželio 23 d. Slovakija – Ispanija;
Birželio 23 d. Švedija – Lenkija.