„Sheriff“ save laiko net ne Moldovos, o Padniestrės atstovais. Tai teritorija, kuri oficialiai tarptautinėje teisėje nėra pripažinta valstybe, bet, nepaisant to, turi savo valiutą, himną ar herbą.
Padniestrė yra mažas lopinėlis esantis tarp Moldovos ir Ukrainos. Vis dėlto „Sheriff“ žaidžiant Moldovos čempionate, kurią laimėjo pastaruosius šešerius metus.
Klubo kontrolė priklauso Viktorui Gušanui ir Ilja Kazmaliui. Buvę policininkai 1993 m. įkūrė didelę korporaciją, o laikui bėgant jų veiklos sritys išsiplėtė, kad jie tapo visiški monopolininkai. Dabar ši verslo grupė kontroliuoja daugumą Padniestrės regiono gamybos įmonių, jiems priklauso ir „Sheriff“ klubas.
„Sheriff“ Čempionų lygos kelionę pradėjo įspūdingai, kai prieš savaitę pirmajame ture namuose 2:0 pranoko Donceko „Shakthar“. Dar po savaitės jų laukia kur kas rimtesnis išbandymas – kelionė į Madridą ir kova su garsiuoju „Real“.
Apie „Sheriff“ klubą, nepripažintą Padniestrę ir visą komandos aplinką rašo BBC.
Visa ko pradžia
„Neklausk, ką Padniestrė gali dėl tavęs padaryti, o ką tu gali padaryti dėl Padniestrės“, – rašoma BBC straipsnyje.
Kartu su Andrejumi Smolenskiu važiuojame mėgstamiausia jo gatve. Tai vienintele gatvė Tiraspolyje, kurios būklė nėra tokia, kuri verstų Land Rover markės automobilį nuolat šokinėti ir pakilti į orą.
„Buvo panaudota nauja technologija, tiesiant šį kelią. Galėčiau šiuo keliu važinėti kasdien“, – tarė A. Smolenskis.
Mažylė Padniestrės respublika atrodo įšalusi laike. Jos sostinėje Tiraspolyje SSRS simboliai kūjis ir pjautuvas vis dar išdidžiai matomi ant vyriausybės pastatų. Didžiulė Lenino statula taip pat vis dar stovi vienoje iš aikščių ir taip primena šaliai nostalgišką sovietų praeitą.
Tačiau trečiadienio vakarais bus žengiamas didžiulis žingsnis. Tuo metu visų akys bus sutelktos į stadioną, kur klubas kuria dar nematytą sau istoriją.
Pirmą sykį Čempionų lygoje mačai bus žaidžiami nepripažintoje de facto valsybėje. Tarptautinėje teisėje Padniestrė yra įvardijama kaip Moldovai priklausantis regionas. Šaliai, kuri susiformavo po 1991 m. Sovietų Sąjungos griūties.
1992 m. rusų remiami separatistai čia pradėjo karinius veiksmus. Susirėmimuose žuvo tūkstančiai žmonių. 1992 m. kovo 5 m. ir tų pačių metų liepą viskas užsibaigė paliaubomis.
Šiuo susitarimu trišalė (Rusijos Moldovos ir Padniestrės) kontrolės komisija prižiūri saugą demilitarizuotoje zonoje, į kurią įeina 20 gyvenviečių abiejose Dniestro pusėse. Tačiau po paliaubų Padniestrės statusas liko neišspręstas: tarptautiniu mastu nepripažinta, Padniestrės valdžia de facto kontroliuoja nepriklausomą valstybę, prezidentinę respubliką, su sava vyriausybe, parlamentu, kariuomene, policija ir valiuta. Teritorija turi savo konstituciją, vėliavą, herbą ir himną.
Tačiau Padniestrės naudojamas rublis negali būti keičiamas kita valiuta niekur pasaulyje jokioje bankinėje sistemoje. Įvežamos prekės irgi turi būti registruojamos pagal Moldovos teisės aktus.
Vis dėlto Padniestrės teritorija garsėja savo labai didele korupcija, organizuotu nusikalstumumu, kontrabanda. Pranešama, kad milijonų dolerių kontrabanda į Padniestrę per Ukrainos teritoriją yra įvežama kasmet, bet paprastiems regiono gyventojams tai neatsispindi jų kasdieniame gyvenime.
Regioni vaizdai vis dar užstrigę 30 ir daugiau metų atgal.
A. Smolenskis anksčiau dirbo transliacijų režisieriumi įvairiose programose vokiečių kalbomis. Dar anksčiau jis dirbo privačioje įmonėje, kur buvo atsakingas už futbole klube esančią imigracijos dokumentų priežiūrą.
Čempionų lygos debiutantai Moldovos lygoje žaidžia nuo 1999 m. „Sheriff“ kompanija to paties pavadinimo klubą remia tiesiogiai.
Kol kiti klubai žaidžia multifunkcinėse arenose, „Sheriff“ turi tik futbolui skirtą stadioną, kurio vertė siekia 200 mln. JAV dolerių. „Sheriff“ laimėjo 20 iš 22 titulų Moldovos čempionate.
Kaip minėta, „Sheriff Company“ buvo įsteigta 1993 m. Ši verslo grupė veikia daugybėje sričių – nuo bankininkystės, maisto, kelių pramonės iki žiniasklaidos kontroliavimo. Jų remiama partija prieš metus laimėjo ir vietos rinkimus.
Formaliai sąsajų tarp Padniestrės vyriausybės ir „Sheriff“ klubo tarsi nėra, tačiau iš tiesų viskas yra labai tampriai susiję.
Tačiau klubui nevisada buvo taip viskas paprasta.
„Klubo verslo modelis buvo pirkti užsieniečius žaidėjus iš Europos iš Pietų Amerikos, pakelti jų vertę ir parduoti Rusijos komandoms“, – sako Padniestrės futbolo federacijos atstovas Petras Lulenovas.
Tačiau lygos konkurencingumas buvo mažas, tad šis modelis nepasiteisino.
Vis dėlto, nepaisant to, „Sheriff“ pagrindą dabar sudaro tik užsieniečiai. Pirmąjį Čempionų lygos mačą su „Shakhtar“ startinėje sudėtyje pradėjo lygiai nulis vietinių žaidėjų.
Bet situacija dar prieš trejus metu buvo kiek kita, kadangi tik 2019-ųjų metų pabaigoje Moldovos čempionate buvo panaikintas užsienio futbolininkų limitas.
Tada sudėtyje buvo vos šeši užsiniečiai, o dabar jie savo gretose turi futbolininkų iš Brazilijos, Peru, Ganos, Malavio, Uzbekistano ar Trinidado ir Tobago.
Bendras žmonių gyvenimas, nepaisant klubo reikalų, yra visai priešingas. Milžiniška korupcija, nedarbas. Vietiniams atrodo, kad valstybė tarnauja politiniam elitui, o ne paprastam žmogui.
„Situacija ten puikiai tinka kontrabandai, o galbūt ir aukšto rango Kijveo ar Kišiniovo pareigūnams“, – yra sakiusi aukšto rango Odesos politikos veikėja Julija Marushevska.
Nuo Ukrainos krizės pradžios 2014 m., tarp Padniestrės ir Ukrainos ties siena yra sustiprinta kontrolė. Buvo įkurtas ir patikros postas.
Bet Europos sąjungos institucijų duomenimis, net 70 proc. nelegalios kontrabandos yra pervežama per 2017 m. įkurtą Pervomaišačo-Kuchurgano postą.
Kai tuo tarpu Moldovos situacija kiek kita. Pagal 2014 m. sutartį su Europos sąjunga, didžioji dalis eksporto nuo Rusijos krypties pasisuko į vakarų valstybes.
„Konfliktas nėra visiškai įšalęs, greičiau jau nebematoma išeities būdų“, – sako istorikas ir buvęs Moldovos vyriausybės narys Octavianas Ticu.
Moldovos gyventojai turi interesų prekiauti su Padniestre. Išvažiavus iš sostinės atrodo, kad futbolas yra tas įrankis, kurio žmonės naudojasi siekdami pamiršti nesutarimus ir praeitį.
Aleksandras Guzunas turėjo žaisti „FC Tinghina“ klube, kai konfliktas dar 1992 m. kovo 2-ąją peraugo į rimtus kariniu veiksmus.
„Įsivaizduojate, kai atvyksti į miestą, kurį gerai pažįsti, tačiau matai kai bombos sproginėja gatvėse? Mūsų viešbutis buvo prie pat upės. Tiraspolis buvo vos už kelių kilometrų. Moldovos kariai ėjo iš vienos pusės, kiti – iš kitos. Mes buvome viduryje konflikto“, – pasakoja karinio konflikto įvykių liudininkų buvęs sprortininkas.
A. Guzunas su komanda pasislėpė rusyje.
„Pasiėmėme daiktus ir leidomės žemyn. Kartais pakildavome į viešbučio virtuvę pasiimti maisto. Taip rūsyje praleidome daugmaž tris dienas. Antrąją dieną kažkokie žmonės, kurie nepriklauso nei vienai, nei kitai pusei, užkabino baltą vėliavą ant viešbučio stogo. Jie kurį laiką gyveno su mumis rusyje“, – prisiminimais apie 1992 m. šalį draskiusį konfliktą sakė A. Guzunas.
„Kai įsivyravo paliaubos, tuomet iš viešbučio pasprukome. Nemanau, kad tas būtų nutikę, jei ne tie vyrukai su balta vėliava. Bet, nepaisant to, mes vis vien turėjome pereiti per tiltą. Net jei buvo paliaubos tai nereiškia, kad tavęs niekas nenušaus. Niekas net nebūtų to tyręs. Ant tilto matėsi daug kulkų paliktų žymių“, – pridūrė A. Guzunas.
Tuometinis Tiraspolio gyventojas A. Guzunas „Tighina“ paliko sezono pabaigoje ir persikėlė į Ukrainą. Tą padarė ir daugelis jo komandos draugų. Praėjo daugelis metų, kol miestas bent kažkiek atsistatė po konflikto .
Tiraspolyje „Sheriff“ galia tokia didelė, kad vargu, ar kas artimiausiu metu sugebės nustumti juos nuo sosto. Klubas praėjusį sezoną laimėjo 32 iš 36 mačų.
Tikimasi, kad papūtę nauji gūsiai ir dalyvavimas Čempionų lygoje įžiebs taip reikiamo didesnio susidomėjimo „Sheriff“ klubu. O ar gali būti kitaip, kai į Padniestrę atvyks netgi pats Madrido „Real“?
„Klubas niekada nesugrius“, – sakė Padniestrės futbolo federacijos atstovas P. Lulenovas. Ir jis, matyt, teisus, kadangi pinigai už televizijas transliacijas yra gana nemaži, egzistuoja ir kitos UEFA injekcijos. O kur dar klubą remiančios verslo struktūros.
„Taikos, štai ko mes norime, – tikina Padniestrės gyventojas A. Smolenskis. – Kai turi tą, tuomet viskas natūraliai stoja į savo vietas“.
Parengta pagal BBC straipsnį.