Naujas tyrimas parodė, kad tokia buitinė technika gali būti kenksminga sveikatai – benzenas yra stiprus kancerogenas, kurio koncentracija ore dažnai viršija pavojų negu stovėti šalia rūkančio žmogaus.
„Environmental Science & Technology“ žurnale publikuotame tyrime skelbiama, kad naudojantis dujų virykle į orą patenka daug benzeno – Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros (IARC) priskirto 1-os grupės kancerogenams. Ši cheminė medžiaga aptinkama automobilių išmetamosiose dujose ar cigarečių dūmuose.
Dujotiekiai ar dujų balionai, kurie ir leidžia veikti dujinėms viryklėms dažniausiai naudoja metano ir propano mišinį. Tokios dujos dega išskirdamos šilumą, tačiau nesudega visiškai, todėl tokio proceso metu išsiskiria kai kurios žalingos medžiagos.
Mokslininkai ištyrė dujų viryklių išskiriamas medžiagas 87 namuose Kalifornijos ir Kolorado valstijose. Visų tyrimų metu viryklės išskyrė aptinkamus vėžį sukeliančio benzeno lygius – kai kuriais atvejais šios nuodingos medžiagos koncentracija ore viršijo tą, kuri būna stovint šalia rūkančio asmens.
„Dujinių ir propano viryklių gaminamas benzenas taip pat pasklido po namus ir kai kuriais atvejais benzeno koncentracija miegamuosiuose viršijo lėtines sveikatos normas dar kelias valandas po to, kai viryklė buvo išjungta. Dujų ir propano degimas viryklėse gali būti svarbus benzeno išsiskyrimo į aplinką būdas ir gali pabloginti patalpų oro kokybę“, – skelbiama amerikiečių tyrime.
Mokslininkai pažymėjo, kad benzeno daugiau aptiko mažesnėse ir blogai vėdinamose patalpose.