Kaip rašė „Lietuvos rytas“ Balandį sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nurodymu gydymo įstaigoms buvo išdalyta beveik pusė tūkstančio COVID-19 pacientams skirtų gyvybinėms funkcijoms stebėti reikalingų monitorių.
Bet, kaip rašo dienraštis, per karantiną gautos įrangos kai kurios sveikatos priežiūros įstaigos net nespėjo išpakuoti – rugsėjį pradėta tuos monitorius rinkti ir grąžinti į sandėlius.
Paaiškėjo, kad iš neaiškių tiekėjų Kinijoje kovo pabaigoje įsigyta aparatūra nėra tinkama naudoti. Be to, „Lietuvos ryto“ šaltinių teigimu, prietaisai net negalėjo būti įvežti į Lietuvą, nes neturi būtinų sertifikatų.
Kalbinti ligoninių atstovai „Lietuvos rytui“ teigė, jog atvežus monitorius nebūta instrukcijų, nei apmokymų kaip su jais dirbti, gauti aparatai buvo nesertifikuoti ir defektuoti.
Gydymo įstaigas sugluminusį pirkimą organizavo Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centras, kuriam prieš metus pradėjo vadovauti buvęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų apsaugos vadovas Olegas Sitnikovas.
Ši įstaiga „Lietuvos rytui“ kol kas nepateikė jokių paaiškinimų, kodėl skubiai nupirkti ir netgi nespėti išpakuoti monitoriai jau sugrįžta į tarnybos sandėlius ir kas atsakys už galimai netikusį pirkinį.
Kaip matyti iš Centriniame viešųjų pirkimų portale (CVPP) pateikiamos informacijos, monitoriai buvo perkami ne tiesiogiai iš oficialių medicininės įrangos giganto „General Electric“ atstovų Lietuvoje – bendrovės „Tradintec“, bet iš kitų tiekėjų Kinijoje.
Vienu atveju sutartis dėl 192 monitorių įsigijimo, kai bendra pirkinio vertė siekė 854 tūkst. JAV dolerių, buvo sudaryta su Kinijos įmone „Hongzhou Sunschine“. Tą pačią dieną, kovą 28-ąją, su šia Kinijos kompanija buvo sudarytas ir dar vienas monitorių pirkimo sandoris – už 191 aparatą tiekėjams sumokėta dar 1 mln. 19 tūkst. JAV dolerių. Abiem atvejais prekės buvo įsigyjamos neskelbiamų derybų būdu. Ši Viešųjų pirkimų įstatyme numatyta išimtis buvo pritaikyta ir perkant 114 gyvybinių funkcijų monitorių iš tiekėjo Izraelyje. Ekstremalių sveikatai situacijų centras už juos „MyCity360 Innovation Ltd“ sumokėjo 104 tūkst. eurų.