Jau pasitaiko atvejų, kurie gali tapti rimtu galvos skausmu ir pačiam krizės sukelėjui Aliaksandrui Lukašenkai. Iš Artimųjų Rytų į Baltarusiją atvykę asmenys ieško alternatyvų Vakarams ir prieglobsčio prašo pačioje Baltarusijoje, rašo „The New York Times“.
21-erių metų kurdas, nepatekęs į Europą, sako, kad geriau prašys prieglobsčio Baltarusijoje, negu grįš į Iraką. Kiti pasienyje užstrigę asmenys sako, kad minties patekti į Vakarų Europą neatsisakys ir tą bandys ir toliau.
„The New York Times“ rašo, kad jei migrantai nuspręs prašyti prieglobsčio Baltarusijoje, gali kilti rimtų problemų. Šalis neturi patirties priimant migrantus, o ir požiūris į atvykstančius – ne pats geriausias.
Lukašenka grasina
Baltarusijos valdžios uzurpatorius pagrasino Vakarams dar didesniu migrantų srautu. Lukašenka, lydimas būrio apsaugos, aplankė migrantus pasienyje esančiame logistikos sandėlyje ir ragino Vokietiją pasiimti juos sau.
Tuo metu Irako avialinijos, vakar dieną atšaukusios skrydžius iš Minsko, vėliau netikėtai nutupdė Minske du lėktuvus ir išskraidino iš Baltarusijos kelis šimtus migrantų. Šie prabyla ir apie Lietuvą. Baltarusijos diktatorius retai gali pasidžiaugti plojimais, mat ploja jam nebent jo režimo pakalikai ir dalis juo vis dar tikinčių baltarusių. Gi jam ploja saujelė migrantų logistikos sandėlyje netoli sienos su Lenkija. Lukašenka nusprendė priešais kameras pasirodyti rūpestingu ir pažiūrėti, kokiomis sąlygomis gyvena jo paties sukeltos migrantų krizės aukos.
Iki šiol Lukašenkai nepavyko nei pralaužti ES sienos nelegaliais žmonių srautais, nei įsiūlyti Vokietijai pasienyje įstrigusių 2 tūkst. migrantų, nei šiuo šantažu išsireikalauti ES pripažinimo ir sankcijų atšaukimo.
Tad kol kas pats migrantais springstantis ir naujų Vakarų sankcijų laukiantis diktatorius grasina dar didesniu migrantų srautu.
„Aš žvelgiu toliau. Jei mes dabar neišspręsime Baltarusijoje pabėgėlių problemos – ji taps gerokai didesnė. Ne tik pavasarį, bet ir žiemą. Suprantame, kad čia plūstels didelis srautas pabėgėlių ir sulaikyti juos pasienyje bus neįmanoma. Todėl reikia dabar, kol problema neišaugo – ją išspręsti“, – kalba A. Lukašenka.
Lukašenka ragina Lenkiją geruoju praleisti migrantus į Vokietiją.
„Jei jie – ir vokiečiai, ir lenkai manęs šiandien neišgirs, aš nekaltas – mes su jumis darysime viską, kad įvykdytume jūsų norus. Tai ne populizmas. Bus taip, kaip pasakiau“, – sako A. Lukašenka.
Ketvirtadienį Lukašenka ragino Vakarus dar ir susimokėti už evakuacinius migrantų skrydžius iš Minsko į Iraką, kai netikėtai buvo atšauktas planuotas Irako avialinijų skrydis. Bet vėliau vakare Minske vis dėlto nutūpė Irako avialinijų lėktuvai.
„Šiandien du lėktuvai, rytoj dar du. Jie išskraidins 650 žmonių“, – teigia Irako konsulas Baltarusijoje Majid Al-Khani.
Irako Kurdistano sostinėje šią naktį nusileidę migrantai džiaugiasi išsivadavę iš siaubo pasienyje: „Situacija labai bloga. Lietus ir sniegas. Šeimoms šis kelias netinkamas.“
Pasakoja apie baisias sąlygas Baltarusijos miškuose ir nesėkmingus bandymus kirsti Europos sieną. Mini ir Lietuvą: „Buvome tarp Baltarusijos ir Lietuvos sienos 14 dienų. Mus ten laikė. Ir teko daug sumokėti, kad grįžtume į Minską. Antrą kartą pasienyje buvome 18 dienų, bet maisto turėjome tik 4-ioms. Baltarusijos – Lietuvos pasienyje mus stumdė iš vienos pusės į kitą, kaip kamuolį.“
Irakietis tikina, kad daugiau patekti į Europą nebandys. Gruodžio 1 d. Baltarusijai bus paskelbtas penktasis sankcijų paketas. Jame bus 28 asmenys ir įmonės. Tuo metu mūsų vyriausybė jau vertina galimybę inicijuoti tarptautinio teismo procesą Lukašenkos režimui dėl elgesio su migrantais.
O Lenkijoje šią naktį tikras maištas kilo migrantų sulaikymo centre esančiame šalies vakaruose už vos 40 km nuo migrantų išsvajotosios Vokietijos. Laikino sulaikymo centro gyventojai ėmė agresyviai reikalauti laisvės, bandė veržtis pro tvorą, laužė daiktus, stebėjimo kameras ir bandė sukelti gaisrą. Agresyvūs migrantai, panašu, buvo pasiruošę ir savadarbių ginklų.
Maištą sulaikymo centre tramdė beveik 600 policininkų ir pasieniečių. Manoma, kad maištas galėjo kilti po to, kai kelios dešimtys migrantų prarado viltį gauti prieglobstį Europoje ir jiems grėsė deportacija į gimtinę. Iš viso centre laikomi maždaug 600 migrantų, daugiausiai – irakiečiai ir afganistaniečiai.