Nors e.sveikatos adresu iš medikų bendruomenės nuolat girdimi skundai dėl jos strigimo ir funkcionalumų stygiaus, ministerija tikina, kad jau greitai ši sistema bus patogesnė tiek gydytojams, tiek pacientams.
Su siuntimu gali rinktis bet kurią gydymo įstaigą
Užsiminusi apie laukiančius pokyčius SAM Elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių skyriaus vedėja Vilma Telyčėnienė priminė, kad pagrindinis e.sveikatos privalumas tas, jog ji įgalina visas asmens sveikatos priežiūros įstaigas, vaistines keistis sveikatos duomenimis, teikti ir juos gauti.
„Taigi pacientą gydantiems gydytojams, kad ir kur pacientas besilankytų, prieinama išsami paciento sveikatos informacija. Kitaip tariant, vienas pacientas – viena sveikatos istorija. Tuo metu išankstinė pacientų registracijos informacinė sistema sujungia visas sveikatos priežiūros įstaigas, kurios deklaruoja laisvus vizitų laikus ir įgalina tiek pačias sveikatos priežiūros įstaigas užregistruoti pacientus vizitams, tiek patiems pacientams užsiregistruoti pas gydytojus neskambinant ir nelaukiant registratūrose“, – SAM surengtos internetinės transliacijos metu aiškino ji.
V. Telyčėnienė teigė, kad vis daugiau sveikatos priežiūros įstaigų deklaruoja laisvus vizitų laikus ir taip suteikia pacientams daugiau galimybių patiems užsiregistruoti.
„Kodėl pacientams svarbu naudotis šia sistema? Ji leidžia bet kuriuo metu gali užsiregistruoti pas gydytoją, nesvarbu, kurią savaitės dieną, nebūtinai įstaigos darbo valandomis. Taip pat yra greita specialisto paieška pagal regioną ir konkrečią paslaugą. Taip pat sistema yra susieta su centrine sveikatos sistema, kas leidžia susieti su siuntimais ir paciento šeimos gydytoju.
Pacientui taip pat yra galimybė gauti priminimą apie artėjantį vizitą, patogu jį ir atšaukti, jei pasikeitė planai taip užleidžiant vietą kitam laukiančiam pacientui apsilankyti pas gydytoją“, – privalumus vardijo SAM specialistė.
Nuo rudens patys pacientai galės registruotis į laukimo eilę
Pasak jos, nors sistema jau dabar veikia, tačiau šiuo metu ruošiami patobulinimai, kurie galutinai baigsis rugsėjo mėnesį.
„Yra planuojami keli atnaujinimai, kurie bus aktualūs ne tik įstaigų darbuotojams, bet ir patiems pacientams. Bus sukurta mobilioji aplikacija – pas gydytoją bus galima registruotis naudojant ne tik mobilią aplikaciją. Taip pat bus galimybė registruotis ne tik pas savo šeimos gydytoją, bet ir jo komandos narius, galimybė perspėti pacientą apie atsiradusį naują vizito laiką, galbūt ankstesnį, nei jis yra užsiregistravęs.
„Kodėl pacientams svarbu naudotis šia sistema? Ji leidžia bet kuriuo metu gali užsiregistruoti pas gydytoją, nesvarbu, kurią savaitės dieną, nebūtinai įstaigos darbo valandomis.“
Taip pat bus patogiau registruotis reabilitacijos ar stacionarinėms paslaugoms ir dar vienas iš svarbių funkcionalumų, kurio laukia pacientai, – galimybė pačiam registruotis į eilę. Šiuo metu šis funkcionalumas yra, bet pritaikytas tik gydymo įstaigoms. Tai reiškia, kad tik gydymo įstaigos gali užregistruoti pacientą į eilę, tad ateityje tą galės padaryti pats pacientas“, – pasikeitimus pristatė V. Telyčėnienė.
Kaip registruotis, jei žmogus nesinaudoja internetu
Plačiau apie tai, kaip prisiregistruoti prie e.sveikatos, papasakojusi Registrų centro atstovė Dovilė Alejūnė pabrėžė, kad norint naudotis e.sveikata žmogus visų pirma turi turėti 18 metų ir elektronines identifikavimo priemones.
„Jei jų žmogus neturi arba nėra įgudęs kompiuterio naudotojas, galima paprašyti, kad šias priemones turintis žmogus jus atstovautų e.sveikatoje, galėtų čia prisijungti ir jus užregistruoti pas norimą specialistą“, – aiškino ji.
Padėti parašyti įgaliojimą gali ir šeimos gydytojas, taip pat galima atvykti į artimiausią Registrų centro klientų aptarnavimo padalinį. Kitą kartą tam, kad būtų sukurtas atstovavimas, nebūtina net iškelti kojos iš namų.
„Galbūt vaikams yra išrašytas įgaliojimas, kurio pagrindu vaikai, turėdami mobilų parašą, gali parašyti mums elektroninį laišką į [email protected] pranešdami, kad nori sutvarkyti atstovavimą ir e.sveikatoje matyti savo tėvus. Tada galima pasirašyti elektroniniu parašu, tokiu atveju apskritai nieku vykti nereikia ir galėsime atstovavimą sukurti elektroniniu paštu. Tačiau jei tai yra fizinis prašymas, atstovavimas sukuriamas iki 5 darbo dienų nurodytam terminui arba įgaliojimo terminui“, – aiškino D. Alejūnė.
Specialistė pabrėžė, kad tai ypač patogi paslauga vyresnio amžiaus žmonėms. Juo labiau patogu tai, kad net ir suteikus įgaliojimą kitam žmogui, vis tiek galima registruotis sistemoje ir pačiam.
Plačiau apie tai, kaip galima sistemoje pačiam pacientui sukurti atstovavimą ir kaip pačiam registruotis pas gydytoją internetu žiūrėkite čia:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!