Nors dar prasidėjus masinei vakcinacijai dalis žmonių piktinosi, kodėl jie vis dar priversti dėvėti kaukes, specialistai pažymi, kad ši viena iš priemonių viruso plitimui mažinti būtinai turėtų išlikti, nepaisant žmogaus skiepų ar persirgimo statuso.
„Kaukės viduje turi išlikti“
Buvęs Nepriklausomos ekspertų patariamosios tarybos (NEPT) narys, bendrovės „Euromonitor International“ duomenų mokslo vadovas dr. Vaidotas Zemlys-Balevičius teigia, kad kaukių dėvėjimo viduje nauda yra nekvestionuojama.
„Realiai kaukės viduje turi išlikti ir turi žmonės saugotis, svarbus kontaktų mažinimas viduje net vakcinuotiems, kol ar neaišku, kur ta epidemija suksis. Taigi reikėtų pasisaugoti.
Kai esi vakcinuotas, kai užsidedi kaukę, dar sumažini tikimybę, kad susirgsi, o jei blogiausiu atveju tai įvyks, tai nuo to neigiamo poveikio – sunkios ligos formos ir mirties – apsaugo vakcina“, – dėstė jis.
Pašnekovas pridūrė, kad ypač sąmoningiems reikia būti ir imtis padidinto atsargumo priemonių bendraujant su didesnės rizikos asmenimis.
„Bendraujant su vyresniais žmonėmis galima labiau pasisaugoti, nes jiems visgi išlieka didesnė rizika užsikrėsti. Tad, pavyzdžiui, jei vykstama pas senyvo amžiaus tėvus ar senelius, pravartu būtų kokią savaitę vengti kontaktų, dėvėti kaukes ir pan.“, – patarė V. Zemlys-Balevičius.
Abejoja, ar kaukių išties nereikės
Jam antrindamas NEPT narys, LSMU profesorius Mindaugas Stankūnas tvirtino nesantis toks užtikrintas, kad kaukių patalpose kažkam nereikės dėvėti.
„Galbūt kai kurie politikai komunikuodami pasako, kad pasiskiepijusiems tų kaukių nereikės, tai dėl to nebūčiau toks užtikrintas. Nes tie moksliniai duomenys, kurie ateina iš kitų šalių, tikrai suponuoja tokią mintį, kad kaukės ir pasiskiepijusiems žmonėms patalpose gali būti reikalingos. Deja, bet matome, kad dominuojant delta atmainai, kuri ilgą laiką išliks pas mus, ji yra gerokai užkrečiamesnė ir vakcinų efektyvumas prieš ją yra kiek mažesnis“, – įspėjo jis.
Portalas tv3.lt primena, kad apie kaukių dėvėjimo reikiamybę ir paskiepytiems žmonėms dar prieš kelias savaites užsiminė ir užkrečiamųjų ligų specialistas profesorius Saulius Čaplinskas.
Jis pažymėjo, kad jau žinoma, kad delta atmaina gali užsikrėsti ir pilnai paskiepyti žmonės.
„Ir tas užsikrėtimas gali lemti tai, kad jie taip pat gali platinti daug viruso ir gali būti vėl užkrečiami. Todėl ir atsiranda pasiūlymas, kad ir paskiepytiems žmonėms būnant epidemiologiškai rizikingose situacijose, uždarose, prastai vėdinamose patalpose naudoti kaukes“, – sakė jis.
Užsidėti kaukę – sąmoningo žmogaus žingsnis
Gydytojas infektologas prof. habil. dr. Vytautas Usonis savo ruožtu pabrėžė, kad kaukės dėvėjimas to reikalaujančiose situacijose visų pirma turėtų būti sąmoningo žmogaus apsisprendimo reikalas.
„Mano pozicija yra tokia, kad dėviu kaukę viešose vietose, nors esu ir dviem dozėmis skiepytas, turiu antikūnų. Ir aš tą darau ne dėl to, kad man kažkas liepia, bet žinau, kad tai didina mano saugumą. Manau, tai yra labai esminis momentas – ar mes kažką darome dėl to, kad mums liepė, ar suprantame situaciją, kur esame ir rūpinamės savimi, o ne vykdome vieną ar kitą pareigūnų komandą“, – kalbėjo profesorius.
Gydytojas teigė nematantis didelių problemų, jei kaukę reikėtų dėvėti visiems. Anot V. Usonio, bent jam kaukė nesudaro didžiulio diskomforto, o neretai besipiktinantys žmonės patys susikuria psichologinį barjerą ar pastato save į aukos poziciją.
„Taip, tai yra tam tikras nepatogumas, bet pažiūrėkime į skaičius – vėl virš 600 susirgimų ir 6 mirę praėjusią parą. Taigi yra realus pavojus. Aišku, nėra vienos priemonės, kuri išspręstų visus pavojus, bet dėl to reikia naudotis visomis priemonėmis, kokiomis galime.
Tai – vieno laivo, vienos komandos filosofija, nepriešpastatant sprendimo priėmėjų su visuomene, o sakant, kad, turime bėdą ir kartu turime ją spręsti“, – pažymėjo V. Usonis.
Kam kaukės dabar privalomos?
Nuo rugpjūčio 16 d. įsigalioję reikalavimai nustato, kad galimybių paso neturintys gyventojai dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones) privalo:
- Viešo maitinimo įstaigose (restoranuose, kavinėse, baruose), kai yra nesėdima prie stalo;
- Vietose, kur paslaugos teikiamos kontaktiniu būdu (pavyzdžiui, grožio salonuose);
- Parduotuvėse, turgavietėse ir kitose prekybos vietose;
- Laisvalaikio ir pramogų vietose (pavyzdžiui, lošimo namuose, bingo salonuose);
- Apgyvendinimo paslaugų vietose (viešbučiuose, moteliuose);
- Renginiuose uždarose erdvėse;
- Kino teatruose.
Žmonėms, kurie neturi galimybių paso ir lankosi renginyje, kuris organizuojamas atviroje erdvėje, dėvėti kauke yra rekomenduojama.
Gyventojams, kurie turi galimybių pasą, dėvėti veido kaukę visose išvardintose vietose yra tik rekomenduojama. Išimtis taikoma tik kino teatrams. Jei žiūrovų skaičius salėje neviršija 500, kaukę dėvėti yra rekomenduojama, tačiau jei žiūrinčiųjų filmą yra daugiau, dėvėti kaukę tampa privaloma net ir turint galimybių pasą.
Už reikalavimų nesilaikymą atsakomybė taikoma paslaugos teikėjui. Jei, pavyzdžiui, kaukių nedėvi galimybių paso neturintis grožio salono lankytojas, baudą gaus ne jis, o grožio salonas. Baudos dydis – 1,5 tūkst. – 6 tūkst. eurų.
Ribojimų išvengs nuo COVID-19 pilnai pasiskiepiję asmenys, taip pat tie, kurie įgijo imunitetą persirgę koronavirusu (taip pat ir turintieji ne mažiau nei prieš 60 d. atliktą teigiamą antikūnų tyrimo atsakymą) arba turintys per pastarąsias 48 val. atliktą neigiamą PGR testą. Apribojimai netaikomi ir vaikams iki 16 metų.