• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Skandalas kilo dėl 6 tūkstančių naujų darbo vietų, 500 milijonų eurų į šalies biudžetą kasmet, ir 3,5 milijardo eurų investicijų – tokią naudą žadantis aukštųjų technologijų parkas Liepkalnyje turėjo atsirasti 2028-aisiais. Tačiau jį statančios technologijų gigantės „Teltonikos“ įkūrėjas Arvydas Paukštys pareiškė, kad projektą stabdo. Mat nueinanti valdžia jau kelerius metus vilkina verslininko prašymus užtikrinti didelės galios elektrą ir sklandžias statybas. Vis tik yra ir gera žinia.

Skandalas kilo dėl 6 tūkstančių naujų darbo vietų, 500 milijonų eurų į šalies biudžetą kasmet, ir 3,5 milijardo eurų investicijų – tokią naudą žadantis aukštųjų technologijų parkas Liepkalnyje turėjo atsirasti 2028-aisiais. Tačiau jį statančios technologijų gigantės „Teltonikos“ įkūrėjas Arvydas Paukštys pareiškė, kad projektą stabdo. Mat nueinanti valdžia jau kelerius metus vilkina verslininko prašymus užtikrinti didelės galios elektrą ir sklandžias statybas. Vis tik yra ir gera žinia.

REKLAMA

Ta pati valdžia anksčiau mojavo su Taivanu bendradarbiaujančios Teltonikos vėliava – besididžiuodama, kad ji pateisina pasirinktos užsienio politikos liniją.

Daugiau apie tai – TV3 Žiniose. 

Šampano purslai ir ambicingi šūksniai – šitaip prieš metus, dabar jau nueinanti ekonomikos ir inovacijų ministrė Armonaitė švenčia, tuomet, atrodytų, išsipildančią svajingą ambiciją – aukštųjų technologijų šalimi tampančią Lietuvą. 

REKLAMA
REKLAMA

Tuomet Taivanas į pažangiuosius Lietuvos verslus investavo milijonus eurų ir žadėjo dalintis puslaidininkių gamybos patirtimi ir žiniomis. Tarp įmonių – Lietuvos technologijų gigantė – „Teltonika“. 

REKLAMA

„Po 10 metų, jau veikiant šitam parkui pilnu pajėgumu, jis turėtų generuoti apie 9–10 milijardų eksporto“, – prieš metus kalbėjo „Teltonikos“ prezidentas Arvydas Paukštys, 

Pagrindinis „Teltonikos“ akcininkas Arvydas Paukštys tuomet optimistiškai kalbėjo apie per penkerius metus, Vilniuje, Liepkalny, atsirasiantį aukštųjų technologijų parką, kuris turėjo skurti 6 tūkst. darbo vietų ir į valstybės biudžetą generuoti 500 mln. eurų kasmet. 

REKLAMA
REKLAMA

„Ir pradėjome drąsiai tą projektą, neišsigandome karo gąsdinimų, niekur nepabėgome. Visi statybininkai, kurie buvo pristabdę projektus atvažiavo į Liepkalnį.“, – tikino pagrindinis „Teltonikos“ akcininkas. 

Atsitrenkė į biurokratijos sieną

Įmonė jau spėjo pasistatyti kelias gamyklas, investavusi 300 milijonų eurų, tačiau pagrindinis įmonės akcininkas A. Paukštys pareiškė, kad stabdo 3,5 mlrd. eurų investicijas, mat kelią projektui užkirto valstybinių įstaigų biurokratija. Konkrečiai – Energetikos (EM) ir ekonomikos ir inovacijų ministreijos (EMIN).   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žiūrint į tą grožį, kurį mes kuriam, paėmė toks liūdesys, kad kitų metų vasarą šios gamyklos stovės be elektros“, – sako Arvydas Paukštys. 

Paukštys teigia, kad tiek Energetikos ministras Kreivys, tiek projektą savo prioritetine aukščiausia ambicija vadinanti Ekonomikos ir inovacijų ministerija nepakrutino nė piršto tam, kad verslininkas galėtų jį įvykdyti.

REKLAMA

„Prieš kelerius metus buvau pas ministrą Kreivį, ir ministras garantavo, kad elektros Lietuvoje užtektinai turime ir tikrai bus“, – kalba pagrindinis „Teltonikos“ akcininkas Arvydas. 

Tik esą dėl elektros kreipęsis į elektros perdavimo tinklą – „Litgrid“.

„Litgrid“ pasakė, kad jie labai užimti ir turi Lietuvai svarbesnių projektų nei šitas. Sako – jei norite – darykite patys“, – komentuoja Paukštys. 

REKLAMA

Įmonė pati pasisamdė projektuotojų komandą, metus kūrė projektą, užsisakė iš Slovakijos jėgos transformatorius, tik vėl atsitrenkė į biurokratijos sieną. 

„Paskutinė vinis į tą karstą projekto buvo „Via Lietuva“, kuri uždraudė tiesti elektros kabelius kelio apsaugos zonoje, ir pasiūlė mums tartis su privačiais kelių savininkais“, – pasakoja A. Paukštys. 

Žinią pamatė tik ryte

Tai reiškia, kad įmonė turėtų susitarti su privačių kelių savininkais 7 kilometrų trasoje nuo Rudaminos iki Liepkalnio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai buvo paskutinė iliuzija, kuri išgaravo, ir pagalvojom, kad, galbūt, jei čia mūsų nenori ir nemyli, yra kitos šalys, kurios priims tas investicijas“, – teigia „Teltonikos“ akcininkas.

Valdžios net metus laiko neprabudino begaliniai verslo prašymai, tad neapsikentęs biurokratinio aparato dar penktadienio rytą Paukštys savo socialiniuose tinkluose pranešė apie 3,5 milijardo investicijų stabdymą. Tik kilus didžiuliam pasipiktinimui, politikai atsibudo, ėmė teisintis, kad apie situaciją sužinojo tik ryte. 

REKLAMA

„Deja, apie šią problemą sužinojome tik iš socialinių tinklų“, – tikino susisiekimo ministras Marius Skuodis. 

„Kai iš socialinių tinklų tik šiandien išgirsti problemą, tai sunku ir ką pakomentuot“, – sakė „Via Lietuva“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas. 

„Komunikacija ir iš investuotojo galėjo būti labiau tiesioginė“, – tikina ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė.

REKLAMA

Visgi Paukštys sako esą politikai apie tai išgirdo tikrai ne pirmą kartą.

„Mes metai laiko derinam. Ir Premjerė įsakymą buvo pasirašius. Ir jie pirmą kart išgirdo? Kaip jums tas melas?“, – piktinasi Paukštys. 

Ekonomistai šokiruoti 

Žinia, kad Lietuva dėl politikų aplaidumo, abejingumo ir biurokratijos gali prarasti tokią vertę kuriantį projektą, gerokai suglumino ir ekonomistus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Man, tiesą pasakius, buvo iš ryto šokas, ta prasme. Ši naujiena yra sunkiai suvokiama, kaip galima prarasti ant stalo padėtus pinigus. Akivaizdu, kad kažkas išdavė Lietuvą ir kažkoks konkretus žmogus“, – komentuoja ekonomistas Marius Dubnikovas. 

Gera žinia ta, kad Paukštys neatmeta, kad jei tik valdžia pagaliau pasijudintų, projektą jis vis tik vystytų.

„Susisiekiau su ponu Paukščiu, informavau, kad, vis tiek, dabar gyvename tam tikram Vyriausybės kaitos etape. Ir sutarėm palaikyti ryšį“, – aiškina kandidatas į ekonomikos ir inovacijų ministrus Lukas Savickas. 

REKLAMA

O ir institucijos akimirksniu rado būdus, kaip spręsti problemas.

„Iškart pamatę problemą, pamatėme, kokios galimos techninės kliūtys, iškart pasiūlėme su SM sprendimą, ir artimiausiu metu, jei bus reikalingi teisės aktų pakeitimai, jie ir bus pakeisti“, – sakė „Via Lietuva“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas. 

tv3.lt

Kas per šalis ir jos įstatymai! Jei jau tokio dydžio investicinis projektas susiduria su tokiais biurokratiniais barjerais kad prireikė pagrasinti investicijų stabdymu norint išjudinti jį iš biurokratinio akligatvio. Galima tik įsivaizduoti su kokiomis kliūtimis susiduria mažesni projektai ir kiek jų vystytojų spjauna į visu tuos reikalavimus bei reguliavimus ir pasirenka kitas šalis.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų