• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vladimiras Putinas turėtų atsiprašyti Xi Jinpingo, už tai, kad į rugsėjo 15 dienos susitikimą su Kinijos lyderiu Uzbekistano mieste Samarkande jis atnešė nesėkmės dvasią. Šį pažeminimo dvelksmą sukėlė Rusijos nesėkmės kare su Ukraina, kurį V. Putinas pats pasirinko pradėti.

Vladimiras Putinas turėtų atsiprašyti Xi Jinpingo, už tai, kad į rugsėjo 15 dienos susitikimą su Kinijos lyderiu Uzbekistano mieste Samarkande jis atnešė nesėkmės dvasią. Šį pažeminimo dvelksmą sukėlė Rusijos nesėkmės kare su Ukraina, kurį V. Putinas pats pasirinko pradėti.

REKLAMA

V. Putino puolimą apsunkina ir prastas laikas. Dar vasarį, Pekino žiemos olimpinių žaidynių atidarymo dieną, V. Putinas ir Xi Jinpingas paskelbė apie „beribę“ jųdviejų šalių draugystę. Vos po kelių dienų Rusijos lyderis įsiveržė į Ukrainą.

Šis paskutinis Xi Jinpingo ir V. Putino susitikimas, vykęs per Šanchajaus bendradarbiavimo organizacijos – Eurazijos valstybių grupės – viršūnių susitikimą, įvyko vos mėnuo iki paties svarbiausio Xi Jinpingo įvykio per visą jo karjerą.

Tikimasi, kad spalio 16 dieną prasidėsiančiame Komunistų partijos kongrese jam bus suteikta galia ir ideologinis autoritetas, kuriuo paskutinis disponavo Mao Dzedongas. Į šį kongresą Xi Jinpingas keliaus su iššūkiais, kuriuos kelia lėtėjanti ekonomika ir nuo jo drakoniškos „nulinio koronaviruso“ politikos išvargusi visuomenė. Dabar, per pirmą jo kelionę į užsienio šalį nuo pandemijos pradžios, Xi Jinpingas turėjo dalintis scena su lyderiu, kurį jis yra pavadinęs savo „geriausiu draugu“, tačiau kuris yra laikomas žiauriu, neatsargiu ir nekompetentingu.

REKLAMA
REKLAMA

Nepaisant to, vis dar per anksti sakyti, ar Rusijos pralaimėjimai Donecko lygumose ir upių slėniuose bus pakankama priežastis Xi Jinpingui permąstyti savo vasario mėnesį priimtą sprendimą viešai sutapatinti savo pasaulinio saugumo viziją su V. Putino. Toks požiūris į pasaulį yra paremtas bendru priešiškumu Amerikos aljansams Azijoje ir Europoje, panieka Vakarų daugiapartinėms demokratijoms, raginimu kurti saugumo tvarką, pagal kurią būtų atsižvelgiama į suverenių valstybių „teisėtus saugumo interesus“ (tai savotiškas Kinijos ir Rusijos kodas, kad didžiųjų šalių interesai yra daug svarbesni).

REKLAMA

V. Putinas dar turi laiko pagerinti savo įvaizdį Kinijos akyse. Kad Kinija patenkintų savo interesus, Rusija neprivalo pasiekti visų savo karo tikslų, ar net perimti vienos ar kitos Ukrainos srities kontrolės. Kinijos prioritetas – Amerikos vadovaujamų Vakarų susiskaldymas ir silpnėjimas. Kinija į tai žiūri kaip į ilgo laikotarpio žaidimą. Ji vis dar tikisi, kad europiečiai apkaltins „Amerikos karą“ dėl augančių energijos kainų, apsunkinančių žmonių ir verslų gyvenimą visame žemyne, ypač po ilgos ir sunkios žiemos.

REKLAMA
REKLAMA

Nors pastaruoju metu Rusija Ukrainoje turėjo atsitraukti, bet žinutės Kinijos visuomenei atrodė įspūdingai. Kas vakarą pagrindinė naujienų laida Kinijos centrinėje televizijoje „Xinwen Lianbo“ laikėsi to paties formato. Tarp leidžiamų raketų ir skriejančių sviedinių vaizdų yra glaustai aptariami Rusijos gynybos ministerijos tikinimai, kad jiems pavyko pataikyti į tam tikrus objektus Ukrainoje.

Šią medžiagą seka ukrainiečių pareiškimai apie jų vykdomą pasipriešinimą. Joe Bideno administracija yra dažnai kaltinama situacijos bloginimu, pavyzdžiui, esą ginklai yra siunčiami, siekiant padidinti Amerikos ginklų gamintojų pelną. Tuomet ateina laikas svarbiausiai kiekvieno naujienų pranešimo daliai – ilgam pasakojimui apie nelaimingų europiečių nerimą dėl aukštų degalų kainų ir sąskaitų už dujas, dėl kurių jie kaltina Amerikos įvestas sankcijas. Tokie pranešimai dažniausiai yra vainikuojami panašiomis antraštėmis: „Tarptautinis požiūris: Amerika rūpinasi tik savimi, o Europos laukia nesėkmė.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Propagandos vadai tokio tipo pranešimus apie karą gali pateikti kaip Kinijos neutraliteto įrodymą Rusijos ir Ukrainos tarpusavio kovoje. Tačiau tai neįtikina. Kinijos pareigūnai jau ne pirmą mėnesį kartoja Rusijos pranešimus, kaip karą išprovokavo Amerika, iki pat Rusijos plėtusi NATO sienas. Kinijos diplomatai ir valstybinė žiniasklaida platino Rusijos skleidžiamą dezinformaciją, kad Amerikos ginkluotosios pajėgos finansuoja ir kontroliuoja biologinių ginklų laboratorijas Ukrainoje.

REKLAMA

Tiesa, Kinija ignoruoja keistus V. Putino invazijos pateisinimus, ypač jo istoriją iškraipančius pasakojimus apie tai, kad Ukraina yra rusų tautos tėvynė, iš kurios Leninas ir kiti bolševikai padarė dirbtinę valstybę. Pasak jo, tai buvo didžiausia „istorinė, strateginė“ klaida.

Prioritetą Kinija teikia naratyvui, kurį praeitą mėnesį viešėdamas Rusijoje pasiūlė Li Žanšu, trečias pagal rangą Komunistų partijos pareigūnas ir Kinijos įstatymų leidžiamosios valdžios – Nacionalinio liaudies kongreso – vadovas. L. Žanšu sakė, kad Rusija „nėra triuškinama griežtų JAV ir Vakarų sankcijų, o vietoje to, per trumpą laiką pasiekė stabilumą ir parodė savo atsparumą.“

REKLAMA

Nebandydamas apginti V. Putino invazijos, L. Žanšu Rusijos parlamentarams sakė, kad jų šalį į kampą įspraudė NATO ekspansija, dėl kurios kilo grėsmė nacionaliniam šalies saugumui: „Rusija ėmėsi veiksmų, kurie buvo būtini, ir Kinija tai supranta.“ Maskvoje L. Žinšu aplankė ir buvusią Lenino rezidenciją. Galbūt todėl, kad Xi Jinpingo Kinijoje nėra skatinama abejoti komunistinių „nemirtingųjų“ išmintimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusija Pekinui yra naudinga

Kinijos politiką paaiškina savanaudiškumas. Kinija smerkia Amerikos gynybos aljansus ir sankcijas, nes bijo, kad tos pačios priemonės gali būti panaudotos stabdant Kinijos plėtrą Azijoje arba baudžiant ją, jeigu Pekinas nuspręstų atakuoti Taivaną.

Vienas Vakarų politikas sakė, kad Kinijos lyderiai tiki, jog jie gautų naudos iš Rusijos pergalės arba lygiųjų Ukrainoje: „Arba Rusija susilpnės ir taip Kinija taps daug pranašesne jų dvišalėje partnerystėje, arba Rusija išplėš pergalę, kas būtų didelis pralaimėjimas Vakarams.“

REKLAMA

Jo nuomone, abu variantai Kinijai yra priimtini. Pasinaudodama Rusijos pusine izoliacija, Kinija perka jos naftą ir dujas ypač žemomis kainomis ir jau greitai už tai galės susimokėti savo nekonvertuojama valiuta – juaniu. Visuomet atsargiai saugodama savo interesus, Kinija vengė atvirai prieštarauti Vakarų sankcijoms. „Mūsų draugai kinai yra kieti derybininkai“, – likus kelioms dienoms iki susitikimo su Xi Jinpingu sakė V. Putinas.

Kinijai, dabartiniai V. Putino kivirčai yra nepageidaujami, bet toleruojami. Stiprus Rusijos pralaimėjimas Ukrainoje jau būtų kitas reikalas. Pirmiausia, tai gali sukelti režimui pavojingą chaosą Maskvoje. Antra, jeigu liberalios demokratijos išliks susivienijusios ir įrodys savo pasiryžimą kentėti, kad apgintų taisyklėmis paremtą tvarką, tai paneigs Kinijos mėgstamą teiginį, esą Vakarai išgyvena didelį nuosmukį. Negana to, Xi Jinpingas norėtų draugo kovotojo, o ne nevykėlio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų