Pagal projektą, transliacija būtų pratęsta 2024 metams.
„Pažymime, kad Užsienio reikalų ministerija raštu informavo, jog parama Ukrainai yra valstybės prioritetas, todėl, vertindama ligšiolinį indėlį, ji siūlė ieškoti galimybių ir toliau išsaugoti radijo transliacijas Ukrainos teritorijoje vidurinių bangų siųstuvu“, – rašoma teikime.
Jame pažymima, jog šių metų sausį Ukrainos kultūros ir informacijos politikos ministerijos gautame rašte prašoma pratęsti radijo transliacijas vidurinėmis bangomis Ukrainos teritorijoje vidurinių bangų siųstuvu.
„1386 kilohercų (kHz) dažniu siunčiamos Ukrainos nacionalinio transliuotojo ir kitų užsakovų radijo programos girdimos daugiau nei 1000 kilometrų atstumu nuo Lietuvos ir pasiekia daugiau nei 100 mln. Ukrainos, Rusijos ir Baltarusijos gyventojų auditoriją. Tai suteikia galimybę Ukrainos gyventojams gauti nešališką Ukrainos valdžios institucijų informaciją“, – nurodoma dokumente.
Kaip BNS teigė Susisiekimo ministerija, tokia informacija klausytojams yra prieinama automobilių radijo imtuvuose, AM–FM imtuvuose, analoginiuose ir skaitmeniniuose imtuvuose.
Kaip teigiama Ukrainos ministerijos rašte, dėl nestabilaus elektros energijos sistemos veikimo Ukrainoje itin sudėtinga, o kartais ir neįmanoma užtikrinti nepertraukiamą radijo transliacijų teikimą. Pažymima, kad tai itin aktualu toms teritorijoms, kurios buvo deokupuotos, tačiau jose infrastruktūra praktiškai visiškai sunaikinta.
Taip pat nurodoma, kad „priešas sąmoningai taikosi į Ukrainos siųstuvų vietas ir aktyviai naudoja elektroninį karą, kad vis dar okupuotose teritorijose gyvenantys piliečiai būtų izoliuoti nuo informacijos šaltinių“.
„Radijo transliacijos išlieka vienintelis patikimos ir savalaikės informacijos šaltinis piliečiams okupacijos sąlygomis, kur aktyviai skleidžiama Rusijos propaganda ir dezinformacija“, – pažymi ministerija.
Radijo programas okupuotoms teritorijoms siunčia akcinė bendrovė Lietuvos radijo ir televizijos centras.
„Pabrangus elektros energijai, ši bendrovė nebegali vykdyti retransliacijos savo lėšomis, todėl prašomas Vyriausybės pritarimas tęsti retransliaciją ir bent iš dalies kompensuoti patiriamus kaštus. Radijo programų siuntimo vidurinėmis bangomis paslaugos sąnaudų struktūroje didžiąją dalį, t. y. apie 80 proc., sudaro elektros energijos sąnaudos“, – pažymi ministerija.
Centras savo lėšomis praėjusiais metais apmokėjo patiriamus kaštus, tai sudarė virš 50 tūkst. eurų.
Ministerijos teigimu, strateginių radijo transliacijų vidurinėmis bangomis iš Lietuvos teritorijos laikinai okupuotose Ukrainos teritorijose 2024 metais paslaugai Finansų ministerijos prašoma skirti 170,13 tūkst. eurų papildomų lėšų.
Radijo transliacijos Lietuvos iniciatyva vykdomos nuo 2022-ųjų balandžio mėnesio.