• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje vis labiau plintant omikron atmainai, vyriausybė rengiasi svarstyti naujus griežtinimus. Tarp siūlymų – trumpinti galimybių paso galiojimą, jam gauti nebepriimti antikūnų testų. Jei reanimacijų ligoninėse užimtumo ribos būtų viršytos, 3 savaitėms tektų skelbti ir griežtą užsidarymą. Beje, jau po savaitės nustos galioti galimybių pasai tiems, kas nespės gauti sustiprinančios dozės. Skiepijimo centruose žmonių srautai jau didėja.

Lietuvoje vis labiau plintant omikron atmainai, vyriausybė rengiasi svarstyti naujus griežtinimus. Tarp siūlymų – trumpinti galimybių paso galiojimą, jam gauti nebepriimti antikūnų testų. Jei reanimacijų ligoninėse užimtumo ribos būtų viršytos, 3 savaitėms tektų skelbti ir griežtą užsidarymą. Beje, jau po savaitės nustos galioti galimybių pasai tiems, kas nespės gauti sustiprinančios dozės. Skiepijimo centruose žmonių srautai jau didėja.

REKLAMA

Litexpo rūmuose Vilniuje įkurtame vakcinavimo centre dauguma atėjusių skiepijasi sustiprinančia trečiają doze. Štai vilnietis Marius atėjo skiepytis su dešimtmete dukra. Vyras pasakoja, kad nuo paskutinio skiepo jau praėjo pusmetis, tad nori imunitetą sustiprinti, o kartu ir dukrą paskiepyti pirmąja doze:

„Reikia paskiepyti, viskuo skiepijame, kuo galime. Dėl visa ko, dėl tos omikron atmainos. Didesnė baimė turėtų būti numirti nepasiskiepijus nei pasiskiepyti“, – sako Marius.

REKLAMA
REKLAMA

Dauguma atėjusiųjų pasakoja norėję sustiprinančios dozės ne tik dėl savo imuniteto, bet dar ir todėl, kad jau kitą antradienį praėjus daugiau kaip 7 mėnesiams nuo praėjusio skiepo, nebegalios jų galimybių pasai. Žmonės nebegalės lankytis grožio salonuose, didesniuose prekybos centruose, pramoginiuose renginiuose:

REKLAMA

„Dėl parduotuvių ir laisvalaikio, svarbu turėti galimybių pasą.“

„Trečio skiepo atėjo kaip tik laikotarpis. Darbe reikalauja, bet galima ir tesuotis. Bet daugiau dėl kelionių, mėgstam keliauti.“

„Pasas nustoja galioti po naujų metų, geriau anksčiau negu vėliau.“

„Dėl sveikatos, reikia pasitikėti mokslu, atėjo laikas skiepytis 3 doze ir skiepijuos.“

Nors sveikatos ministerija tvirtina, kad pastarąją savaitę besiskiepijančių srautai dvigubai didesni nei prieš savaitę, anot epidemiologų, sustiprinančia doze besiskiepijančių dar per mažai.

REKLAMA
REKLAMA

„Reikia neatidedant suskubti skiepytis, Omikronas plinta, sausio vidury visa Europa būsim padengti, dominuos tik ši atmaina. Trečia sustiprinamoji dozė padeda išlaikyti aukštesnį antikūnų titrą“, – teigia epidemiologė Daiva Razmuvienė.

O štai prekybininkai priekaištauja vyriausybei, jog ši per mažai žmonėms aiškino, kad jau kitą savaitę nuo antradienio sustiprinančios dozės, teigiamo antikūnų testo arba neigiamo koronaviruso testo neturintiems asmenims galimybių pasai nebegalios. Prognozuoja chaosą prie prekybos centrų durų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės nežinos, kad jų galimybių pasas baigė galioti. Vėl prekybininkams, nes ten apsilanko 2,8 mln gyventojų, reikės aiškinti pasikeitimus, valdyti išaugusius konfliktus“, – teigia prekybos įmonių asociacijos prezidentė Rūta Vainienė.

Nuo ateinančio antradienio galimybių pasus kavinėse, prekybos centruose, grožio salonuose turės rodyti jau ir vaikai nuo dvylikos metų. Sveikatos apsaugos ministerija žada, kad juos savo vaikams tėvai galės išsiimti iš e-sveikatos sistemos.

REKLAMA

„Grupė, kuri aktyviai, turi daug aktyvių veiklų ir dėl to didelė tikimybė, kad jie gali užsikrėsti. Kitas dalykas, kad mes anksčiau kalbėjom apie pokovodinį sindromą, tiesiog gal ir nebuvo sukurta tokia priežiūros sistema, kad stebėti pokovodinius ligonius“, – sako infekcinių ligų centro vadovė Ligita Jančorienė.

Tiesa, po tėvų protestų, prezidentas Gitanas Nausėda svarsto skųsti šį vyriausybės sprendimą Konstituciniam Teismui, dėl ko vaikams nuo 12 metų galimybių paso įvedimas gali būti sustabdytas. Beje, nuo gruodžio 28 dienos galimybių pasai nustos galioti ir sustiprinančia doze nepasiskiepijusiems darbuotojams.

REKLAMA

„Dar darbuotojai virškina tą informaciją, bando susivokti, kurioje lentynėlėje jie yra, kas jiems ir kiek galioja. Testai yra iš darbuotojų kišenės, tik įmonių geranoriškumo klsusimas, kiek apmokės tyrimus. Jei žmonė spaisrinks išeiti iš darbo, susidursime su darbuotojų trūkumu“, – aiškina R. Vainienė.

„Trečias skiepas būtinas, galimybių pasas lygu skiepas. Skatinu mamas, tėčius, basas ir su batais, supraskime tai apie žmonių sveikatą, ekonomines laisves“, – sako ministrė Aušrinė Armonaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikrai paprasta problemą išspręsti – pasiskiepyti 3 doze, visi reikalai stoja į savo vėžes, tą kviečiu padaryti“, – teigia sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

Europoje vis labiau plintant omicron atmainai, vis daugiau jos atvejų fiksuoja ir Lietuvos medikai. Štai Klaipėdoje, Universitetinės ligoninės laboratorija užvakar nustatė 20 Omikron atvejų, o vakar dar 18. Kai kuriems susirgusiems jau tenka gydytis ligoninėje.

REKLAMA

„Informaciją turime apie 2, kurie guli pas mus, kurie yra stacionarizuoti. Moteris ir vyras apie 50 metų, vyras pakankamai sunkus neskiepytas klaipėdietis. Moteris vidutinės būklės, o šitas pakankamai sunkios, reanimacijos skyriuje dar neguli, bet jis pakankamai sunkios vyras būklės, karščiuojantis, visi kovidiniai simptomai išreikšti“, – kalba Klaipėdos universitetinės ligoninės vyr. gydytojas Vinsas Janušonis.

REKLAMA

Plintant omikron atmainai vyriausybė jau ruošiasi svarstyti papildomus ribojimus renginiams. Vyriausybė gali reikalauti renginių metu dėvėti nebe medicinines kaukes, o respiratorius, ir galbūt uždrausti masinių renginių metu valgyti.

„Imunitetas po 4-5 mėn silpsta, omikron atmaina bombarduos tuos, kurie turėjo imunitetą, ji bus susilpusi“, – sako premjerės patarėja Živilė Gudlevičienė.

Taip pat vyriausybė rengiasi svarstyti išbraukti antikūnų testą iš priemonių galimybių pasui gauti arba reikalauti didesnio antikūnų kiekio. Vyriausybė taip pat gali mėnesiu sutrumpinti galimybių paso galiojimą po persirgimo ar vakcinacijos – jis nustotų galioti po 6, o ne 7 mėnesių. Kitą savaitę vyriausybė ketina tartis ir dėl privalomo skiepijimo kai kurioms profesijoms. Siekdama stabdyti omicron atmainos plitimą vyriausybė rengiasi nuo vasario vidurio įvesti privalomą skiepijimą sveikatos, švietimo, socialiniams darbuotojams, pareigūnams bei kariams. Skiepytis nereikėtų tik turintiems imunitetą persirgus arba negalintiems skiepytis dėl medicininių priežasčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų