Po penkis mėnesius trukusio tyrimo komisija konstatavo, kad prezidentas Gitanas Nausėda yra pažeidžiamas ir galėjo sulaužyti priesaiką, neatsakydamas į komisijos klausimus.
„Komisija nustatė gana šokiruojančią aplinkybę, kad kelios dešimtys asmenų iš tuometinio kandidato, piliečio Gitano Nausėdos aplinkos yra susiję ne tik su baltarusiškų trąšu verslu, bet daugiau jie susiję su buvusios SSRS esamomis žvalgybos tarnybomis, palaiko ryšius su Rusijos ir Baltarusijos diplomatais, priešiškų šalių politikais ir valstybės tarnybomis“, – trečiadienį per spaudos konferenciją Seime sakė komisijos pirmininkas Vytautas Bakas.
Antradienį paskelbtose Seimo komisijos išvadose teigiama, kad „prezidento G. Nausėdos ir jo aplinkos palaikomi ryšiai su asmenimis, kurie yra susiję su baltarusiškų trąšų verslu besiverčiančiais asmenimis ir verslo įmonių vadovais (akcininkais) bei atstovais, daro prezidentą pažeidžiamą“.
Komisija tvirtina surinkusi duomenų, kad „kai kurie su baltarusiškų trąšų verslu susiję asmenys bandė tapti ir tapo nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių valstybės įstaigų vadovais bei išrinktojo prezidento patarėjais“.
Komisijos nariai teigia negalintys įvardyti minėtų asmenų, nes VSD sprendimu ši informacija yra įslaptinta.
Komisijos teigimu, apie G. Nausėdos aplinkos ir riziką keliančių asmenų ryšius buvo žinoma VSD direktoriui Dariui Jauniškiui, „tačiau šią informaciją jis nuo komisijos ir sprendimų priėmėjų nuslėpė“.
Išvadose taip pat konstatuota, kad prieš penkerius metus D. Jauniškis talkino G. Nausėdai rinkdamas žvalgybinę informaciją apie jo komandą ir rėmėjus, o šių asmenų sąrašą žvalgyba gavo iš paties G. Nausėdos arba jis buvo perduotas jo pavedimu.
Dokumente rašoma, jog Specialiųjų tyrimų tarnybos vadovas Linas Pernavas piktnaudžiavo pareigomis neteikdamas duomenų parlamentarams apie vykdytą kriminalinės žvalgybos tyrimą, susijusį su pranešėjo istorija, o VSD direktorius D. Jauniškis teikė klaidinančią informaciją Seimo komisijai.
Komisija konstatavo, kad už VSD pranešėjo Tomo Gailiaus tapatybės atskleidimą tiesiogiai atsakingas D. Jauniškis.
Tiek prezidentas, tiek VSD, tiek STT vadovai komisijos išvadas vadina netiesa, neigia padarę ką nors neteisėto ir kaltina tyrėjus viršijus įgaliojimus.
Seimo Etikos ir procedūrų komisija pagal generalinės prokurorės Nidos Grunskienės prašymą trečiadienį pradėjo tyrimą, ar parlamento laikinosios komisijos sudėtis bei veiksmai buvo teisėti ir pagrįsti.
N. Grunskienė prašo įvertinti, ar laikinoji tyrimo komisija, nederindama savo veiksmų su Generaline prokuratūra, atskleisdama pranešėjo asmens duomenis ir reikalaudama pateikti Specialiųjų tyrimų tarnybos atlikto kriminalinės žvalgybos tyrimo medžiagą, nepažeidė Konstitucijos, įstatymų reikalavimų ir Konstitucinio Teismo suformuotos praktikos.
Seimo pavedimu laikinoji komisija aiškinosi buvusio VSD darbuotojo T. Gailiaus informaciją dėl departamento vadovų veiksmų tikrinant prieš penkerius metus į prezidentus kandidatavusio G. Nausėdos aplinką.
Parlamentarai taip pat tyrė galimą neteisėtą finansinę paramą per 2019 metų prezidento rinkimų kampaniją, galimą pranešėjo teisių pažeidimą, galbūt neteisėtą įtaką įvedant sankcijas Baltarusijai.
Joje dirbo tik valdančiųjų atstovai ir vienintelis opozicijos narys – demokratas V. Bakas. Kitų opozicinių frakcijų nariai atsisakė dirbti komisijoje.