Jo duomenimis, Ignalinos rajone šeštadienį sulaikyta 12 neteisėtai sieną kirtusių migrantų, sekmadienį – dešimt, pirmadienio rytą – dar dešimt.
„Deklaruoja, kad yra Irako piliečiai, tačiau yra ir Sirijos, Irano ir kitų šalių piliečiai. Tačiau dauguma tai Irako piliečiai. Bent jau pagal jų pareiškimus“, – pirmadienį LRT radijui sakė R. Liubajevas.
Vadas tvirtino, kad pastaruoju metu stebima tendencija, jog migrantai atvyksta nedidelėmis grupėmis, po 10–15 asmenų.
Iš viso šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti beveik puspenkto šimto neteisėtų migrantų. Šis skaičius yra kelis kartus didesnis, nei buvo per visus 2020-uosius.
Pernai sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 metais pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 metais – 104.
Pastaruoju metu išaugus tokių atvejų skaičiui VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pasieniečiai iš kitų padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai. Pasieniečiams padeda pajėgos iš Viešojo saugumo tarnybos, Šaulių sąjungos ir kitų institucijų.
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė yra sakiusi, kad išaugęs nelegalių migrantų srautas yra sąmoninga Baltarusijos režimo politika prieš Lietuvos valstybę. Anot jos, tai rodo, jog pradėtas hibridinis karas.
VSAT planuoja nuomoti modulinius namelius apgyvendinti neteisėtus migrantus
Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) planuoja artimiausiu metu nuomoti modulinius namelius, kad turėtų kur apgyvendinti neteisėtus migrantus.
„Užsieniečių registracijos centras užsipildo gana greitai. Sprendimas įkurti palapinių miestelį buvo padarytas laiku, bet tai buvo noras spręsti problemą čia ir dabar. Suprantame, kad tai laikinas sprendimas, ir šią savaitę planuosime ieškoti sisteminio, ilgalaikio sprendimo“, – pirmadienį LRT radijui sakė VSAT vadas Rustamas Liubajevas.
„Kalbame apie tai, kad būtų galima išsinuomoti modulinius namelius arba konteinerius, kad būtų galima papildomai įsteigti tokį centrą ir apgyvendinti ten prieglobsčio prašytojus“, – teigė jis.
Pasak vado, planuojama, kad moduliniai nameliai būtų statomi VSAT padalinių teritorijose.
„Dar turime šiokių tokių rezervų palapinių miestelyje, šiokių tokių rezervų apgyvendinti mūsų mokykloje bei kituose padaliniuose, užkardose, rinktinėse, tačiau jau dabar reikia galvoti į ateitį ir planuoti daugiasisteminį sprendimą“, – tvirtino pasieniečių vadas.
Pasienyje su Baltarusija smarkiai padaugėjus sulaikomų neteisėtų migrantų Užsieniečių registravimo centro Pabradėje teritorijoje įrengtas palapinių miestelis. Jis skirtas migrantams izoliuoti ir apgyvendinti.
Izoliavimui numatytame bloke telpa 60 žmonių, apgyvendinimo bloke – 290 užsieniečių.
Pasak R. Liubajevo, situacija prie valstybės sienos su Baltarusija sunkiai prognozuojama.
„Matome, kad kartais neteisėtų migrantų atvykimų tikrai nemažai būna, kartais sumažėja“, – sakė jis.
VSAT vadas pabrėžė, kad nepaisant to, situacija yra kontroliuojama.
Jo teigimu, pasienyje su Baltarusija reikia integruotos apsaugos sistemos – ir techninių stebėjimo priemonių, ir inžinerinių įrenginių.
„Mes pasisakome už integruotą modelį, kur turėtų būti panaudotos visos įmanomos technologijos ir priemonės. Prioritetas, mūsų manymu, turėtų būti teikiamas išmaniosioms sistemoms, būtent šių sistemų pagalba galima laiku pastebėti neteisėtus migrantus ir atitinkamai sulaikyti“, – teigė jis.
„Tačiau jeigu ateityje atsirastų papildomų asignavimų, būtų galima galvoti ir apie inžinerinių įvairių įrenginių įkūrimą, tokių kaip, pavyzdžiui, tvora. Tačiau vien tvora pagal europinę praktiką tos problemos, ko gero, neišspręs, turi būti taikoma visa eilė kitų priemonių. Viena svarbiausių prevencinių priemonių yra tų asmenų grąžinimas į jų kilmės šalį“, – tvirtino vadas.
Anot jo, kai kuriuose pasienio ruožuose jau pastatyta tvora, tačiau ji ne visuomet sustabdo pažeidėjus.
„Matome, kad peršokti per tvorą galima gana greitai, turint tam tikras priemones – per dvi–tris minutes“, – sakė R. Liubajevas.
Įrengti modernias stebėjimo sistemas prie sienos Baltarusija Vyriausybė planuoja iki 2022 metų pabaigos.