REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisant Vyriausybės rekomendacijų be reikalo nevesti vaikų į darželius, šalies priešmokyklinio ugdymo įstaigose jau kelias savaites pastebimas itin išaugęs lankomumas. Darželių vadovai sako, jog tėvai rekomendacijų laikosi vis rečiau ir ragina nepamiršti, jog virusas dar niekur nedingo. 

Nepaisant Vyriausybės rekomendacijų be reikalo nevesti vaikų į darželius, šalies priešmokyklinio ugdymo įstaigose jau kelias savaites pastebimas itin išaugęs lankomumas. Darželių vadovai sako, jog tėvai rekomendacijų laikosi vis rečiau ir ragina nepamiršti, jog virusas dar niekur nedingo. 

REKLAMA

Klaipėdos miesto savivaldybėje per pastarąsias kelias savaites buvo užfiksuoti keturi koronaviruso infekcijos protrūkiai valstybiniuose darželiuose. Savivaldybės duomenimis, šiuo metu yra uždarytos trys priešmokyklinio ir ikimokyklinio ugdymo įstaigos.

Visgi net ir išaugęs sergamumas darželiuose uostamiesčio tėvų negąsdina – Klaipėdos miesto savivaldybės Švietimo skyriaus specialistė Stefanija Vancevičienė tv3.lt pripažįsta, jog antrojo karantino metu vaikų juose sulaukiama gerokai daugiau nei pavasarį. Kol kas į darželius eina beveik pusė visų vaikų. 

„Savivaldybė prašo laikytis rekomendacijų: rekomenduojama ateiti į ugdymo įstaigas tik tiems vaikams, kurių tėvai negali dirbti nuotoliniu būdu ir užtikrinti priežiūros namuose. Labai prašome tėvelių, jei gali nevesti savo vaiko į darželį. Darželiai ir jų personalas dirba šiuo sudėtingu laikotarpiu, nes kai kurie tėveliai dėl darbo specifikos ar kitų svarbių aplinkybių negali vaikų prižiūrėti namuose. Situacijos šeimose labai skirtingos, bet tikime mūsų žmonių sąmoningumu ir atsakomybe“, – sako Klaipėdos miesto savivaldybės specialistė S. Vancevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Situacija panaši ir kituose šalies didmiesčiuose – Kaune į darželius kol kas vedama apie 47 proc. visų juos lankančių vaikų, sostinėje skaičius kiek mažesnis – 41 proc.

REKLAMA

Pavargo ir tėvai, ir vaikai

Lietuvos ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė Lina Bagdanavičienė tv3.lt sako, jog priežasčių tokiam išaugusiam lankomumui yra kelios. Kai kurie tėvai esą jau pamažu grįžta į kontaktinį darbą, kiti – paprasčiausiai pavargo nuo susidariusios situacijos ir nori, jog vaikai galėtų ugdytis kartu su savo bendraamžiais.

„Jeigu šeimose jau darosi sudėtinga situacija, tėvai gyvena įtampoje – žmogiškas faktorius, kad gal geriau tegul vaikai yra įstaigoje. Ugdosi savo bendraamžių grupėje, gal taip bus lengviau ir tėvams, ir vaikams. Tų nuomonių yra visokių.

REKLAMA
REKLAMA

Aš manau, kad tie skiepai, skiepijimasis apsaugos pedagoginę bendruomenę. Jausis jie saugiau ir gal galėsim grįžti po truputį į tas normalias vėžias“, – aiškina L. Bagdanavičienė.

Jos nuomone, tiek tėvų, tiek vaikų jaučiamas nuovargis yra normalus, o dabartinis darželinukų ugdymas tikrai nėra pilnavertis. Paklausta apie tai, kaip į išaugusį lankomumą reaguoja patys pedagogai, L. Bagdanavičienė teigia, jog emocijų yra įvairių, o klausimų kyla ne tik dėl sveikatos.

„Gąsdinkis, nesigąsdinęs. Mes žinome savo komplektus, jei turime 20 vaikų, jie vis tiek kažkuriuo momentu grįš. Visokių yra požiūrių, visokių žmonių. Labai sunku bus grįžti į normalų darbą, nes beveik metai laiko, jie paliko savo žymę“, – sako Ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prezidentė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Darželiai prašo pasiaiškinti

Kai kurie darželiai pastaruoju metu išaugusį lankomumą imasi kontroliuoti naujais būdais. Štai, pavyzdžiui, Klaipėdos lopšelio-darželio „Radastėlė“ administracija tėvams išdalino formą, kurioje prašoma nurodyti priežastį dėl kurios vaikas yra vedamas į ugdymo įstaigą. 

„Klaipėdoje vėl pagausėjus koronaviruso protrūkių įkimokyklinėse įstaigose ir matydami pagausėjusį lankančių vaikų skaičių mūsų įstaigoje bei siekdami užtikrinti Jūsų vaikų ir įstaigos darbuotojų saugumą, prašome Jūsų nurodyti, dėl kokių priežasčių Jūsų vaikas Lietuvoje paskelbto karantino metu lanko darželį.

REKLAMA

Kartu prašome patvirtinti, kad žinote apie riziką užsikrėsti COVID-19 liga ir užkrėsti namuose gyvenančius šeimos narius, ir neturėsite pretenzijų įstaigai Jūsų vaikui užsikrėtus koronavirusu“, – rašoma dokumente.

Kai kurie tėvai tokiais prašymais liko nepatenkinti bei kėlė klausimą, kodėl reikia aiškintis, jeigu nevesti vaikų į darželius tėra tik Vyriausybės rekomendacija.

„Kas čia per pasakymai, kad tėvai jei nedirba, lai vaikas sėdi namuose? Kas per pasakymai, kad tėvai savavališkai veda vaikus? Juk nedraudžiama vesti, rekomenduoja, tai žmogus turi teisę rinktis ir pats sprendžia. {…} Ne visi sėdi nieko neveikdami, vaikams reikia bendravimo, ugdymo”, – socialiniuose tinkluose rašė viena mama.

REKLAMA

Pedagogai jaučia įtampą

Tėvams dokumentą išdalinusio darželio „Radastėlė“ direktorė Diana Varkalienė tv3.lt pasakoja, jog tokio paaiškinimo iš tėvų prašo tik dėl to, jog galėtų geriau suprasti, kodėl taip staigiai į viršų šoktelėjo darželį lankančių vaikų skaičius. Pasak direktorės, nuo vasario 1 d. lankomumas išaugo trečdaliu.

„Todėl ir kilo klausimas, sprendėme ir vadovų susirinkime, kad visgi lankymas neturėtų būti toks intensyvus. Suprantame tėvus, tačiau tiesiog norėjome žinoti, kadangi buvo pasakyta, jog reikia užtikrinti lankymą tik vaikų, kurių tėvai iš tikro negali (dirbti iš namų – aut. past.).

Nei vienam nepasakėme, kad jūs negalėsite lankyti darželio“, – sako D. Varkalienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ugdymo įstaigos vadovės teigimu, nerimą kelia Klaipėdos miesto darželiuose vis dažniau fiksuojami protrūkiai, bendrai mieste išaugęs sergamumas. Patys sunkiausi mėnesiai esą buvo gruodis ir lapkritis, koronavirusu persirgo aštuoni įstaigos darbuotojai, tad dabar naujų atvejų ir atskirų grupių izoliacijų bandoma išvengti visais būdais.

„Šiai dienai susirgimų neturime, tuo labai džiaugiamės. Vis tik tai yra ir mūsų atsakomybė – ir mūsų darbuotojai tada serga. Lygiai taip pat tėvai pyksta, nes jeigu atsiranda susirgimas tada reikia izoliuotis visai grupei.

Įtampa yra, pedagogai laukia skiepų. {...} Vis tiek yra (įtampa – aut. past.), kai jauti, kad kažkur šalia yra žmogus ir tu nežinai, gal ir tu užsikrėtęs esi“, – sako darželio „Radastėlė“ direktorė.

REKLAMA

D. Varkalienės nuomone, dar ne metas atsisakyti rekomendacijų nevesti vaikų į darželius be būtinybės: „Visi atsipalaidavo, po švenčių pradėjo kristi sergamumas, ėmė atrodyti, jog čia viskas pasibaigė. {...} Galbūt norime priminti, kad iki galo atsipalaiduoti nereikia. Įtampa visoje visuomenėje, virusas dar niekur nedingo“.

Nevalstybiniai darželiai nerimo nejaučia

Tačiau įtampą jaučia ne visi. Nevalstybinių ikimokyklinio ugdymo įstaigų asociacijos vadovė ir lopšelio-darželio „Abadelė“ direktorė Ieva Jagminienė tv3.lt sako, jog kol kas vaikų lankomumas išlieka stabilus, o nerimauti esą nėra dėl ko. 

„Mes kaip ir nerenkame tokios statistikos, neklausinėjame vieni kitų. Pas mus darželyje gana sunku pasakyti. Nemažai tėvelių yra, kurie neveda, laukia, kol karantinas pasibaigs. Vieni sugrįžta, kiti išeina – sunku pasakyti vienareikšmiškai“, – teigia pašnekovė.

REKLAMA

Būtent I. Jagminienės vadovaujamoje įstaigoje tėvai esą yra labiau linkę vaikus į darželį vesti, o ne laikyti namie, tačiau pilnos grupės kol kas nesusidaro. Pasak darželio direktorės, pedagogai taip pat sako nerimo nejaučiantys ir teigia, jog yra pasiruošę grįžti atgal į normalų ugdymą.

„Vis tiek laikomės visų reikalavimų, darbuotojai testuojasi kas savaitę. Buvo viename filiale karantino pradžioje viena šeima susirgusi. Visus informavo, perspėjo, nesilankė ilgą laiką. Po kiek laiko buvo kitame filiale šeima pranešė, kad serga. Nesijaučia, kad kažkas slapukautų.

Kadangi nebuvo tokių atvejų, kad kažkas kažką užkrėstų, baimės nesijaučia. Tuo labiau, kad negalima sakyti, jog dabar lankytų daugiau nei įprasta. Įpratę esame dirbti su pilna grupe, dabar yra mažesnė, net neateina, matyt, į galvą kažko baimintis“, – sako I. Jagminienė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į darželius vaikų prašo nevesti

Lietuvoje karantinas pratęstas iki vasario 28 d. Ir toliau išlieka rekomendacija į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigas vesti vaikus tik tiems tėvams, kurie negali dirbti nuotoliniu būdu.

Vyriausybė trečiadienį patvirtino karantino režimo ribojimų keitimo planą, kuriame numatyta ribojimus lengvinti atsižvelgiant į susirgimų skaičių bei teigiamų testų dalį.

Pagal naująjį planą, susirgimų skaičiui pasiekus 150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 d. ir teigiamų testų skaičiui esant 4–10 proc. rekomendacijos ikimokyklinėms ir priešmokyklinėms ugdymo įstaigoms būtų atsisakyta.

REKLAMA

Vasario 10 d. duomenimis, Lietuvoje susirgimų skaičius 100 tūkst. gyventojų per 14 d. siekė 313,5.

Taip pat jau prasidėjo prevencinis pedagogų testavimas greitaisiais serologiniais antikūnų testais bei prioritetinis vakcinavimas. Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose šiuo metu dirba daugiau nei 16 tūkst. pedagogų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų